Paracord je známý zejména jako materiál na survival náramky. Dá se s ním ale vytvořit i spousta zajímavějších a nápaditějších věcí. Dnes máme Halloween, tak se pojďme podívat, jak z paracordu vytvořit nějakou tu strašidelnou havěť. Přesněji velkého reflexního škorpiona.

 

Co budete potřebovat?

Připomenout si zde, jak se plete vzor Cobra.
Paracord. My jsme na výrobu použili paracord se vzorem Black snake a oranžový reflexní paracord z dílny Fibex paracord.
Nůžky
Zapalovač
Kleště
Vázací drát (nebo jakýkoliv jiný dostatečně ohebný drát)

 

Na tělo:
40 cm drátu
40 cm paracordu na pokrytí drátu
2 paracordy různé barvy, každý o délce 190 cm

Na přední nohy:
40 cm drátu
40 cm paracordu na pokrytí drátu
2x 2 paracordy různé barvy, každý o délce 190 cm

Na zadní nohy:
4x 12 cm drátu
4x 12 cm paracordu na pokrytí drátu

Na klepeta:
2x 5 cm drátu
2x 5 cm paracordu na pokrytí drátu
4x 12 cm paracord na ukotvení klepet

V prvním kroku vezmete všechny kusy drátu a pokryjete je paracordem. Na to si buď vezmete klasický paracord a vytaháte zevnitř všechna bílá vlákna, nebo si pořídíte už připravený prázdný oplet. Ten poznáte podle toho, že je na rozdíl od normálního paracordu placatý.

 

Když máte paracord navlečený na drát, zatavte konce, aby se drát nevyvlékl.

Vezměte 40 cm dlouhý drát, který je určený na tělo a ohněte ho napůl.

 

Druhý drát, který bude na přední nohy, ohněte následujícím způsobem:

 

Konce drátu by měly být co nejblíže k sobě a oba by měly být přibližně stejně dlouhé, abyste jedno klepeto neměli delší než druhé.

Nachystejte si tělo a přední nohy tak, aby tvořily kříž.

 

Vezměte si dva ze čtyř paracordů určených na přední nohy (každý by měl mít jinou barvu) a přiložte je ke středu kříže tak, aby konce směřovaly k jedné straně kříže.

 

Jednou rukou si přidržte konce paracordu na místě, druhou rukou stočte paracord směrem k sobě a udělejte první uzlík Cobra tak, abyste začínali v prostředku kříže a zafixovali tak spoj mezi tělem a předníma nohama. První uzlík tedy bude vypadat následovně:

 

Pak už pletete klasickou cobru až ke konci drátu. Když dosáhnete na konec, zahákněte mezi ohyb drátu a paracord 5 cm dlouhý drátek zahnutý do tvaru písmene U. Tím se vám vytvoří klepítko.

 

Vezměte dva 12 cm dlouhé kousky paracordu na ukotvení klepítka, přeložte je na půl a zahákněte z obou stran za klepítko tak, aby konce paracordu šly souběžně s upleteným vzorem.

 

Pak začnete oplétat nohu zpátky směrem ke středu kříže stejným uzlíkem, přes ten, který už máte hotový (vytvoříte tak vzor King Cobra). Uzlíky dělejte tak, aby jednou vedl uzlík přes paracord kotvící klepítko a podruhé pod. Mělo by vám to vyjít zhruba na pět uzlíků a vytvoří se vám tím silnější konec nohy.

 

Pak zastřihněte a zatavte přečnívající konce a máte jednu nožku hotovou.

 

Stejným způsobem udělejte i druhou nohu. Po dokončení posuňte tělíčko dolů (z kříže uděláte tvar písmene T), a přední nohy trochu ohněte, aby škorpion začal dostávat svou podobu.

 

Nyní přejdete k zadní části těla a přiložte k ní konce paracordů určených na tvorbu těla.

 

Stejně jako u předních končetin pak začněte oplétat drát vzorem Cobra směrem ke středu těla.

 

Když dojdete ke středu těla, začněte stejně jako u předních nohou druhým opletem, který tentokrát směřuje od středu těla k ocasu..

 

Udělejte 7 nebo 8 uzlíků a začněte se třetí vrstvou uzlíků, která směřuje zpět ke středu těla. Při vytváření třetí vrstvy ale škorpionovi přiložte k břichu na začátek a na konec dva páry nožiček a při pletení je k tělu připevněte uzlíky. Na následujících fotkách máte pohled nejdřív na břicho škorpiona a pak na záda při zaplétání nožiček. Aby se vám uzlíky kolem nohou lépe utahovaly, zahněte nohy směrem nahoru.

 

Když máte dokončenou třetí vrstvu opletu a zapletené všechny nožičky, zakraťte a zatavte přebývající paracord. Nožičky ohněte směrem dolů a do stran a máte trup hotový.

 

Chyťte škorpiona za drátek na ocásku a stlačte oplet těla směrem ke středu tak, aby se vám na konci ocasu vytvořil zhruba 3 cm dlouhý kus drátu bez opletu. Dva konce drátu na ocasu pomocí kleští zatočte do sebe a vytvarujte do tvaru bodce.

 

A máte hotovo! Použijte jako halloweenskou dekoraci, stylovou ozdobu na kancelářský stůl nebo jako přívěšek na batoh.