Žádný člověk není perfektně symetrický, a pokud máte různě velké nohy, výběr bot může být docela peklo. Firma Xero Shoes nabízí DIY kit, díky kterému si může každý vyrobit minimalistické barefoot sandále přesně na svou nohu.

  

O barefoot obuvi, která vám umožňuje lepší kontakt s povrchem a přirozenější způsob chůze, jsme zde už psali. Xero Shoes jdou ale ještě o kousek dál a jejich boty se opravdu jinak než jako „minimalistické“ nazvat nedají. Jde totiž pouze o tenkou podrážku a šňůru, která tu podrážku drží na noze.

 

Xero Shoes se inspirovaly obuví mexického kmene Tarahumara. Tento kmen je známý tím, že jeho příslušníci často běhají velmi dlouhé vzdálenosti (až 300 km) v extrémně krátkých časech. A obvykle při tom nosí tradiční obuv zvanou huarache, která se sestává z kusu pneumatiky a zvláštním způsobem uvázaného koženého řemínku.

 

U Xero Shoes dostanete v DIY kitu za 20 liber (cca 700 kč) pochopitelně o něco modernější materiály, než jen pneumatiku a kus řemínku. Podrážka je z materiálu FeelTrue, který je určený hlavně pro běžecké boty a je velmi přilnavý. Dále dostanete nástroj na proražení podrážky, který udělá díru do podešve tak, aby se díra nerozšiřovala. Tímto nástrojem propíchnete podrážku v oblasti mezi palcem a ukazováčkem, aby se zde dala ukotvit tkanička. Tkanička je také z moderního materiálu, který je velmi podobný paracordu, ale má hladší povrch, aby vám neodíral nohu. A nakonec dostanete návod, jak z dodaných komponent „smotat“ obuv.

 

Je pak jen na vás, abyste si vytvořili botu, která bude přesně vyhovovat vaší noze. Podrážky se dají sestřihnout tak, že když máte jednu nohu menší, nebudete mít na botě materiál navíc. Při prvním uvázání tkaniček si nastavíte utažení dle své potřeby. Znovu už tkaničky nikdy zavazovat nemusíte, protože se boty zouvají stažením provázku přes patu a všechny uzle zůstávají zavázané.

Jak tkaničky, tak podešve se vyrábějí v různých barevných variantách a uzlíky na botách se dají vázat mnoha způsoby. Navíc si k botám můžete dokoupit všelijaké dekorace, takže při troše fantazie můžete vytvořit opravdu originální kousek, který u nikoho jiného neuvidíte.

 

 

Firem, které nabízejí obuv huarache je celá řada, ale Xero Shoes tento produkt posunuli na vyšší úroveň tím, že zákazníkům nabízejí kvalitní materiály a nenahraditelný pocit toho, že si člověk něco dokázal vyrobit sám (a přitom firma ušetří za plat zaměstnanců, kteří by normálně boty kompletovali, takže to je všestranně výhodný obchod :-D). Jde tedy o velmi zajímavý počin, který určitě potěší všechny příznivce barefoot obuvi. Pokud ale teprve zvažujete přechod na boty s ultra tenkou podrážkou, nebude toto nejspíš to pravé, po čem byste měli sáhnout. Noha by si totiž najednou musela kromě jiného stylu chůze zvykat ještě na vystavení veškerým rozmarům počasí. A přece jenom je lepší, když takové změny probíhají postupně.