O maskovacích vzorech toho bylo napsáno mraky. Vzniklo kolem nich mraky diskuzí. Kolují kolem nich mraky mýtů. A my jsme se rozhodli vyložit karty na stůl a zkusit najít maskovací vzor, který do našich podmínek bude opravdu nejvhodnější.

 

Tak snadné to ale nebude, nebojte :-). Testování maskovacích vzorů je vždy ovlivněno několika vlivy, nedej bože, pokud se to snažíte fotit:

 • Okolní prostředí (typ vegetace, terén, materiál, roční období)
 • Světlo (slunce, mraky, mlha, stín)
 • Vzdálenost pozorovatele od maskovaného objektu
 • Tvar a obrysy maskovaného objektu

S těmito proměnnými jsme si zkoušeli pohrát za velkého přispění obchodu FROGTAC.cz, který nám zapůjčil mnoho vzorků, díky kterým jsme tento test mohli zrealizovat. Vybrali jsme kalhoty, jelikož bylo snadné jich dát dohromady opravdu spoustu druhů a zároveň jsou dostatečně reprezentativní, aby fotky z testování dávaly nějaké smysluplné výsledky.

 

Problém je především s fotkami. Stačí, aby přešel mráček či se pohnula větev vrhající stín na focené kalhoty a celá fotka působí diametrálně odlišně. Vše jsme fotili na stejné nastavení zrcadlovky (např. ISO 800, expozice 1/80, clona 7.1) v co nejkratším časovém okně, aby se podmínky samotného testu příliš nelišily. Nicméně ani tak to ne vždy úplně vyšlo – však uvidíte sami. Na fotkách jsme neprováděli žádnou postprodukční úpravu a budeme se tak bavit pouze o viditelném spektru (ne lidským okem, ale snímačem na Nikon D60 a objektivem Nikon 18-105mm 3,5-5,6). V tomto uznáváme, že je náš test snadno napadnutelný, ale i tak si troufáme tvrdit, že nám výsledky něco řeknou.

 

Úvod do světa maskovacích vzorů

Nechceme vás zdržovat nudnou teorií, ale pojďme si to v rychlosti shrnout. Maskovací vzory prošly za posledních 60 let mohutným vývojem, který vše překopal. Původně hráli roli především dva přístupy k maskovacím vzorům. Ten první se obvykle opíral o tzv. makro-vzory, které pomáhají maskovat na větší vzdálenost – typickým příkladem je tigerstripe používaný v džunglích Vietnamu.

 

Druhou skupinou je přístup využívající hlavně mikro-vzory, které tvar rozbíjejí spíše na kratší vzdálenost. Při pohledu z větší dálky se slévají do jednotných skvrn, které obvykle plní funkci makro-vzoru. Zástupcem je například německý flecktarn. Tyto maskovací vzory byly vytvářeny za přispění různých „umělců“, ale samozřejmě svůj podíl měli i armádní odborníci.

 

S rozvojem IT a techniky došlo lidstvo k seznání, že nejlepší přístup ke kamufláži bude ten vědecký. Naskenuje se dost obrázků okolního prostředí, tato data se předhodí stovkám procesorů, které z nich vytvoří dokonalý maskovací vzor pro dané prostředí. Některé vzory používaly letecké snímky (z mého pohledu nepříliš praktické), jiné už šly po reálných fotkách, kde by se uživatel mohl pohybovat. Aby bylo vše jednoduší, tak si rovnou řekněme, že počítače rády pracují s pixely a proto vznikly digitální maskovací vzory. Stačilo, aby počítač vytvořil algoritmus (či funkci), podle které daný vzor bude generován. Oblíbeným zástupcem je například americký MARPAT.

 

Tento trend stále trochu trvá, ale přidává se k němu to, čemu říkám fenomén 3D vzorů a různých „multi“ verzí. Za nejmodernější maskovací vzory bych označil tři rodiny, které jsou patentovány komerčními společnostmi, jež je vytvořily (dle svého tajného know-how) a prodávají je armádám i jednotlivcům po celém světě.

 • Kryptek™ – Nejznámější je asi verze Mandrake. Tento vzor kombinuje přechody barev s jasnými tvary vycházející z obrazců vyskytujících se v přírodě (listy,…).
 •  

  • Pencott™ – Další rozvětvená rodina maskovacích vzorů, kde budete určitě znát verzi GreenZone. Tento vzor využívá defacto různě velkých pixelů bez jasně ohraničených tvarů

   

   

  • Multicam® – Velmi populární maskovací vzor, který sliboval univerzální maskování do všech podmínek, nicméně dnes je po celém světě ostře kritizován, ale i neochvějně milován. Společnost Crye Precision, která ho vyvíjí, reagovala přidáním dalších verzí Multicamu (horský, lesní, …), aby alespoň nějak tlumila vzniklé vášně. Jde o kombinaci jednobarevných fleků různých velikostí s přechodovými meziplochami.

   

  • A-TACS™ – komerční vzor, který je lehce upozadňován, ale podle mě stojí za zmínku. Jde o různé skvrny, jejichž hrany jsou stupňovité a působí velmi nenápadně.

   

  Test 16 různých druhů kamufláže

  Trochu nalejvárny máme ve stručnosti za sebou, takže teď budeme všichni přesně vědět, o čem se vlastně bavíme. Do testu jsme vybírali maskovací vzory podle jejich popularity, jejich dostupnosti a také podle našich osobních preferencí (Hanba nám!). Chceme najít vhodný maskáč do našich lesů a luk – nebereme prostě v úvahu pouště, hory, sníh, noc, oceán, ….

   

  Seznam testovaných

  1. Vegetato Italiano – stále více lidí se o něj u nás zajímá, ačkoliv jeho nabídka je stále trochu omezená.
  2. Britský DPM (Disruptive Pattern Material) – patří ke stálicím v aukcích na aukro.cz a do ČR ho tlačí spousta „obchodníků“ – kvůli nízké ceně a prověřené kvalitě je stále populární.
  3. Americký AOR2 – tento vzor byl zpočátku opředen mnoha záhadami, ale defacto jde o mladší verzi marpatu používanou speciálními jednotkami US NAVY. Nicméně je určen do lesů a pro mnoho lidí je modlou, tak proč ho nevyužít 🙂
  4. Americký UCP (Universal Camouflage Pattern) či ACUPAT – tento maskovací vzor frčel především proto, že ho nosili vojáci US. Málokdo už ale ví, že byl nasazen bez testování v poli, jeho výsledky jsou diskutabilní (i to, kolik stálo jeho použití životů) a již je rozhodnuto o jeho stažení.
  5. Americký MARPAT (MARine PATtern) – ověřený, oblíbený a dostupný vzor. Verze woodland je považována mnohými za jasně nejlepší, často ho nosí Mil-Sim jednotky vydávající se za mariňáky – US Marine Corps.
  6. Německý Flecktarn – ten také seženete na každém kroku, z Německa ho sem proudí stále dost a jelikož je stále užíván i německou armádou, některé společnosti v něm vyrábí i moderní výstroj (Clawgear například)

   

  1. Britský MTP (Multi-Terrain Pattern) – často zaměňován s Multicamem, nicméně jeho vznik byl vskutku Mutlicamem inspirován, leč spolu nemají přímou příbuznost. V bazarech britské výstroje stále hojný, ale je určen spíše pro nasazení v zemích typu Afganistán.
  2. Camogrom – polská verze Multicamu používaná firmou Helikon-tex
  3. Original Multicam – proslulá kamufláž, která kromě nasazení v poli už získala i jistou módní auru, minimálně tedy ve Státech. O účinnosti této kamufláže se přou dva nesmiřitelné tábory – odpůrci a zastánci. Produkty z originálního Multicamu jsou vždy o něco dražší.
  4. Pencott GreenZone – jedna z nejvíc trendy komerčních kamufláží, tentokrát v zeleném / lesním provedení, kterou si zatím pořizují ti, kdo nemají hluboko do kapsy.
  5. A-TACS FG – zelená verze další z komerčních kamufláží. S A-TACSem je jediný problém, a to dodávka originální látky do výroby – proto z něj spousta firem přestává vyrábět a vzniká tak prostor pro různé 90% napodobeniny.

   

  1. Tan – pro srovnání promakaných kamufláží jsme zařadili i jednobarevné pouštní kalhoty.
  2. Olive – a druhé srovnávací kalhoty, tentokrát v olivě
  3. Kryptek Mandrake – oblíbená komerční kamufláž, která sice opět vyžaduje trochu vyšší pořizovací investici, ale majiteli se odvděčí mnoha obdivnými pohledy z jeho okolí.
  4. Multicam Tropic – zelená verze Multicamu, která se blíží naprosto klasickému Vz.95, ačkoliv je tedy o něco dražší. Na druhou stranu v MCP najdete zajímavější výrobky světových značek a váš velitel u AČR by to mohl tolerovat.
  5. Pencott BadLands – kromě zelené verze jsme sáhli i po pískovější verzi, která je citelně dohněda.

   

  A teď to přijde. Proč ve vašem testu není TO a TO a TO….?!?! Narovinu. Kalhoty vz.95 jsem zapomněl doma (a také pětaděvky moc nemusím a nevěřím, že mají budoucnost)! Ruská FLORA se liší kus od kusu a stále jí je u nás málo na to, abychom to hodnotili! Slovenský Digital jsme nesehnali vůbec!

   

  Srovnání maskovacích vzorů

  Ale dost pofňukávání, pojďme na výsledky. Nejprve se podívejte na obrázky v lese:

  (…kvůli vyšší kvalitě fotek se může GIF déle načítat, prosíme o strpení… Pokud by na vás byl animovaný obrázek příliš rychlý, navštivte kompletní fotogalerii)

   

  A na trávě (slunce / stín):

   

  Který vzor vám přišel nejlepší? Nám jednoznačně Pencott GreenZone, u těch dalších umíme říct, zda dobré nebo špatné, ale těžko vytvářet pořadí.

   

  Hraje vzdálenost roli? A umístění?

  Potom jsme si již spíše hráli. Naházeli jsme kalhoty (už ne ve tvaru kalhot, ale neforemných balíčků) pod strom. Co říkáte na tři různé vzdálenosti?

   

  Někde dobré, jinde špatné….hodně špatné.

   

  Zkusili jsme to tedy přeorganizovat tak, aby vzor ladil se svým pozadím a případně nebyl tak úhledně čtvercový. Mnohem lepší, že? O Vegetatu jsme třeba vůbec nevěděli…

   

  Resumé

  Chceme se vyhnout bagatelizování celého tématu na tvrzení, že Pencott GreenZone je prostě nejvhodnější, ale překvapilo nás, nakolik do svého prostředí bez potíží zapadne. Z fotek je to jistě také dobře patrné. Také si všimněte A-TACS FG a Multicam Tropic které, jako zástupci komerčních kamufláží, také dobře fungují. Mimo to za zmínku stojí i MARPAT a Vegetato.

  Pro mnoho z vás může být i zajímavé, že samotná Oliva působí tak nějak průměrně a je prakticky jedno s jakým podkladem jí kombinujete. U ní je potom snad jen problém, že při pohybu je vaše „jednobarevná“ silueta snadno rozeznatelná.

   

  Kdo naopak propadl? Tak rozhodně UCP, ale to snad nikoho nepřekvapí. Je potom i zarážející, nakolik jsou všechny „multi“ vzory světlé a nezelené, takže v letním českém prostředí docela svítí. Otázkou je, jak to bude na podzim/ v zimě.