O ruském systému „Ratnik“, který byl prezentován na světové výstavě Eurosatory 2014 v Paříži,  jistě napíšou všechny armádní weby a časopisy, proto ho tu popíšu pouze stručně. Daleko zajímavější jsou fotky a videa, která jsem k tomu dohledal.

O co se jedná? Jde o velký projekt, do kterého bylo zapojeno víc než 10 dodavatelů a cílem bylo získat kompletní výbavu pro vojáka 21. století. Zahrnuje samotný oblek, přístroje a zbraně. Použity jsou nejmodernější materiály a technologie.


 

Různé varianty tohoto „oblečku“ poskytují ochranu až 90% těla vojáka, nejvyšší stupeň balistické ochrany je 6A. Základní varianta je vybavena ochranou třídy 5.

 

Zimní varianta obsahuje mimo jiné také systém zajištění tepla. Oblek je koncipován na minimálně 48h nepřetržité nošení. A další a další superlativa. Pojďme se podívat na detaily a nějaké to promo video 🙂

Co na to říkáte? Za sebe mohu říct, že nůž jako obvykle nejspíše bude stát za hovno. Konstruktér Igor Skrylev je sice již rok po smrti, ale jeho odkaz se šíří dál a nožířský segment armády asi poznamená na dlouhá léta.