Protože nikdy nevíte, co může přijít, a FB je skvělým nástrojem jak například svolat vadnou šarži výrobků. U většiny outdoor a military vybavení neexistuje seznam majitelů, jako je tomu třeba u osobních automobilů (či zbraní nebo munice), ale váš život na nich může záviset naprosto stejně.

Podívejme se třeba na aktuální případ, když společnost Black Diamond oznámila stažení některých produktů z několika výrobních dávek. Důvodem je, že na horolezeckých karabinách nebyly správně rozklepnuté nýty, závlačka může kdykoliv vypadnout a karabina přestat spojovat dva prvky či soustavy prvků, které do té doby držela pohromadě. Kompletní popis jak odhalit vadu tohoto výrobku najdete na stránkách RockPoint. Bližší informace o vzniku této závady  a důvod, proč se karabiny dostaly do prodeje, pro vás zjišťujeme.

 

 

Podobné svolání se před několika lety dotklo i značky Gerber a jejich edice Bear Grylls Parangu, který měl tendenci praskat v místě oslabeném otvorem pro šroub držícím gumovou rukojeť. Impozantní ostří, svištící si to nekontrolovatelně éterem, mohlo být slušným námětem na nový film od Michaele Baye :-), ale naštěstí nebyl hlášen žádný úraz spojený s touto vadou.

 

Trochu starší už je případ z roku 2011, kdy byl z trhu stažen satelitní komunikátor, který se v extrémních podmínkách (pod 4°C) sice tvářil, že vše pracuje správně, ale zprávy neodcházely, a to přivedlo několik nešťastníků do svízelných situacích, kdy se ve sněhové bouři pokoušeli dovolat pomoci. Týkalo se to komunikátoru SPOT prodávaným dohromady s produkty DeLorme za cenu převyšující 15 000,-Kč.

 

Různá stažení se objevují i v loveckých potřebách. Například lovecké stany Gear Guide, které se ukázaly hořlavější, než sliboval leták, kuše TenPoint® Turbo™ XLT II, která po odjištění nešla zpětně zajistit a ačkoliv byla pojistka na “zajištěno”, stiskem spouště byl šíp vyslán na cestu do neznáma, či mobilní posedy API The Marksman Climber Tree Stand, které se v několika případech uvolnily kvůli nekvalitním kabelům.

Problémům se nevyhne ani military vybavení. Jako například loni, kdy se projevila “vážná” vada u turniketů SAM Medical Products. Jednalo se o možnost prasknutí klipu, který zajišťoval volné konce popruhů, což by mohlo vést ke zpomalení manipulace se škrtidlem. I přesto byl ale produkt z trhu stažen.

 

Co takové stažení znamená? Výrobce obvykle sdělí, jak máte produkt vrátit – zda vyplnit dotazník “kdy a kde může” být zabalený výrobek vyzvednut přepravní službou, nebo zda máte vadný kus vrátit prodejci. Potom, co produkt vrátíte, vám přijde okamžitě  nový kus z jiné výrobní série nebo s upraveným designem, který původní vadu neobsahuje. A toto všechno se obvykle dozvíte na Facebookovém profilu výrobce, prodejce nebo specializované stránky na dané vybavení, jako je ta naše:-) Jen bacha na aprílové vtípky alá IKEA:

 

 

PS: Celkem raritní případ pro “stažení výrobků” jsem našel i u Michiganské policie, za kterým ale stály čistě politické důvody. Prezident Barack Obama se rozhodl po incidentu ve Fergusonu z roku 2014 stáhnout od místní policie veškeré armádní vybavení, které jim bylo darováno z armádních přebytků, z důvodů, že není “kompatibilní s civilním nasazením”. To se týkalo 13 obrněných vozidel, 8 granátometů a 45 bajonetů.