Ve dnech 6. až 9. března se v německém Norimberku konala světová výstava IWA 2015 Outdoor Classics.

Zde máte stručný souhrn letošních novinek, které tam byly představeny.

 

Rovnou je třeba podotknout, že se jedná o pouhý zlomek toho, co bylo ve skutečnosti k vidění v celkem 9 rozlehlých halách. Byli jsme tam dva dny po 9 hodinách a rozhodně si nemyslím, že jsme viděli všechno. Mimochodem, některé slabší kusy odpadávali už v průběhu prvního dne:

 

Ale někteří byli až moc čilí, například tento zábavný Leprecon 🙂

 

Všude ležely hromady tureckého ořechu. Kousek jsem chtěl koupit na nože, ale nedohodli jsme se na ceně.

 

Luxusní maskovací obleček. Musím zjistit víc podrobností.

 

Na stánku Morakniv smutný zálesák rozdělával oheň křesáním. Pak ho hasil a znovu vykřesával. Působilo to lehce psychodelicky.

 

K vidění byly i takovéto “židle”

 

Zaujala nás španělská firma Gocotex. Své nepromokavé látky odprezentovali veřejnosti tak, že na ně nechali 5 dnů v kuse stříkat vodu. Návštěvníci se pak mohli přesvědčit, že vnitřek bundy vyrobené z takové látky zůstává absolutně suchý.

 

Také jste tu mohli zakoupit či objednat nějaké to scrimshaw.

 

Mikov na IWA 2015 představil několik novinek. Speciál pro záchranáře:

 

Malý EDC Neck Knife:

 

A reedici Predátoru s názvem Blackout.Tato verze se chlubí ocelí N690 a rukojetí z karbonového vlákna.

 

Těžko říct, co z toho nakonec bude, ale i to je alespoň nějaký krok kupředu.

Pokročíme i my. Koukneme se na firmu Pergam-Suisse a termovize FLIR.

 

Testy pro veřejnost nabízela i společnost WileyX Eyewear. Jejich brýle jste mohli zkusit zničit speciálním železným projektilem, který jste měli nechat spadnout z dvoumetrové výšky přímo na obličej figuríny.

 

Nechybělo ani napojení optiky na mobily či tablety.

 

Česká firma s těžko zapamatovatelným názvem Hitex Print představovala své střelecké obleky. Prý se jednalo o celkem decentní vzory. Občas si prý lidé objednávají daleko větší divočinu.

 

Působivá byla prezentace střely EDP Magnum od Brenneke. Ukazovali tu, jak krásně se tím dá poškodit motor.

 

Luxusní fail se povédl italské firmě Extrema Ratio. Představili celou řadu takticko-kuchyňských nožů a návštěvníci během několika hodin názorně předvedli hlavní slabinu pouzdra:

 

Maxpedition krom jiného prezentovali také svou řadu taktických nožů. Rukojeti schválně udělali průhledné, aby byl vidět ten “skoro fulltang”. Alespoň nebudu muset pitvat ten nožík, co tu máme na testy.

 

O látce s názvem G-1000 jste nepochybně slyšeli. Švédský Fjällräven z ní šije své odolné outdoorové oblečení. Nyní však byla představena horká novinka, o které se mluvilo od konce loňského roku. Boty Hanwag Yellowstone Gaiter GTX, svrchní část kterých je právě vyrobena z G-1000. Samozřejmostí je také membrána Gore-Tex a nepromokavý zip. Jedinou vadou na kráse je cena. Za tyto botky budete muset zaplatit 8200,-Kč. A stejně bych je hrozně rád testnul… 🙂

 

Matyáš poprvé v životě viděl naživo nože značky Rockstead… Když slyšel, kolik ty hračky stojí, malem se udusil. 😀 Nože za 30.000,-Kč až 60.000,-Kč holt nečekal… 🙂

 

Zkoušeli jsme přemluvit vystavovatele, aby nám rozsvítil toto světýlko, ale nepodařilo se. 🙁

 

Jeden z nejsmutnějších stánků měl Microtech. Vzhledem k německým zákonům nemohli přivézt svou chloubu, vystřelovací nože. Představili cca 4 pevné a 3 zavírací a celkové působili tak nějak zapškle. Bylo vidět, že IWA je pro ně otravnou povinností.

 

Naopak jedna malá polská firma zářila nadšením. Povedlo se jim získat práva na výrobky s logem S.T.A.L.K.E.R. a chystají nyní celou řadu tématických užitečností.

 

Samozřejmě by tento report nebyl úplný bez pořádné selfie fotky. Tak tu máte rovnou termoselfie! 🙂

 

Další zajímavostí na veletrhu byla AustriAlpin a jejich špičkové spony řady Cobra. Mimochodem, tyto spony měl na svém obleku i Felix Baumgartner při slavném seskoku ze stratosféry.

 

Firma 5.11 se rozhodla testovat fyzičku návštěvníků veletrhu. Největší silák mohl získat 511,-Eur.

 

Trocha tactical porna. Zajimavě řešené větrání na kalhotách UF PRO (tuším).

 

Moji oblíbenci, Bolle tactical, mě potěšili milým suvenýrem. Když viděli, že mám na tašce zavěšeny jejich Bolle Silium, prezentovali mi novou verzi, Bolle Silium+. Čekejte recenzi 🙂

 

Menší faux pas se nám povedlo s italskou firmou MTP, zástupce které vybízel každého kolemjdoucího, aby zkusil proříznout měkký polštářek vyrobený z jejich ultra odolné látky. Po několika minutách přemlouvání jsem to zkusil také. Nožem od Bökeru. A sklídil velký výsměch. Což by nevadilo, kdyby se mě Ital nezeptal, zda tomu fakt říkám ostrý nůž…

 

To mě přimělo sáhnout do tašky pro žiletkově nabroušený Victorinox, nad broušením kterého jsem strávil nedávno den a půl. 😀 Italská látka to jaksi neustála…

 

Ital pak neustal můj hlasitý smích a pohrdavé gesto. Uraženě mi sebral polštářek a Matyáš to musel 15 minut “žehlit”. No prostě další mezinárodní trapas. Co už. 😀

 

Konečně jsme naživo viděli SureFire 2211 Luminox WristLight – hybrid hodinek a svítilny, o kterém jsem psal ZDE.

 

Surfire nás pak nadchla také dvojicí pátracích baterek.

 

Tu chci domů.

 

Své pátrací svítilny přestavovala také jedna velmi zajímavá česká firma. Bohužel si teď nevzpomenu na název, doplním později.

 

No a dál už to nechám bez komentáře, kdyby vás cokoli zajímalo, ptejte se dole v komentářích.