Ve dnech 15.-17. října 2014 se v Praze konal 11. ročník mezinárodní výstavy Future Forces a náš tým si pochopitelně takovou událost nemohl nechat ujít. Pro ty, kdo netuší, o co se jedná, Future Forces je výstava pod záštitou Ministerstva obrany ČR , kde vystavovatelé z více jak dvaceti zemí představují novinky v oblasti vojenství a zbrojního průmyslu.

Kromě osobního vybavení pro takzvaného „vojáka budoucnosti“ se zde vystavuje i řada vojenské techniky, od vrtulníku po průzkumné drony.

Souběžně s výstavou probíhala i konference Future Crises a řada workshopů a seminářů, kde odborníci z NATO probírali témata jako kybernetická bezpečnost, logistika nebo bezpilotní systémy.

Konec řečí, jdeme se podívat, jak to tam vypadalo.

 

V době, kdy válka probíhá zpoza monitorů zmáčknutím jediné klávesy, nemohla na výstavě Future Forces chybět průzkumná technika, ať už v podobě dronů:

 

vozítek ověšených senzory:

 

jejich ovládání:

 

nebo mobilních středisek, zpracovávajících všechny získané údaje:

 

Bezpilotního letounu jsme se sice nedočkali, zato poblíž stánku ČVUT popojížděl autonomní robot, který vždy ohleduplně zastavil, když mu někdo vkročil do cesty.

 

Kromě řady dalších robotů byl na stánku ČVUT i letecký simulátor, který si mohli návštěvníci vyzkoušet.

 

Na výstavě byla i další česká univerzita, a to Technická univerzita Liberec, která zde prezentovala svůj výzkum a vývoj nanovláken. Na fotce je vidět látka s černobílým vzorem, který se po nasvícení UV zářením zbarví do fialova. Zde je znázorněno spíše dekorativní použití, ale tato technologie má obrovský potenciál při vývoji nových metod maskování.

 

Co se týče maskování, na výstavě se objevila řada nových a méně či více známých maskovacích vzorů. Většina z vás už určitě slyšela o maskovacím vzoru Kryptek

 

ale objevil se zde i zcela nový maskovací vzor, který byl poprvé prezentován právě na Future Forces. Jedná se o vzor vyvíjený pro českou armádu, který se momentálně nachází ve schvalovacím procesu. Vznikl „zkřížením“ vzoru Multicam a vz. 95, kde z prvního byly převzaty tvary a velikosti polí a z druhého barvy.

 

Z české produkce se zde dále prezentovala například firma Holík, která vyrábí rukavice pro různá odvětví od záchranných složek, přes lovecké až po módní. Na výstavě měli také řadu zajímavých taktických rukavic, které ale překvapivě nejsou v nabídce na jejich webových stránkách.

 

Bezkonkurenčně nejlepší prezentaci měl jiný prodejce rukavic a to švédská firma Granqvists. Součástí stánku byl stůl se šicím strojem, kde jedna ze zaměstnankyň šila rukavice a vy jste mohli pozorovat celý proces a osahat si veškeré materiály, ze kterých se rukavice vyráběly.

 

V ostrém kontrastu s tím byla prezentace firmy WT tactical, kde nás po vyfocení zajímavého řešení uchycení turniketu na blůzu vyhnali zaměstnanci s tím, že nemáme fotit žádné detaily. To je poněkud zvláštní přístup, když přijedete na výstavu ukázat nový produkt, ale zároveň nechcete, aby ho kdokoliv viděl. Vůbec to nekorespondovalo s chováním ostatních vystavovatelů, kteří byli naopak nadšení našim zájmem a velmi ochotně nám ukazovali všechny detaily na jejich nových produktech.

 

Co nás velmi zaujalo, byla balistická ochrana jednotlivce. K vidění byly mírně futuristické helmy i balistické pláty.

 

U stánku Dyneema bylo možné si pláty potěžkat a nutno podotknout, že váha plátu (méně než 1 kg) nás velmi zaskočila. U jiného stánku zase byl velmi pěkně vidět vnitřek nosiče plátů s měkkou i tvrdou balistikou.

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se nachází uvnitř neprůstřelných vest?

 

 

K vidění byla vidět i ochrana protichemická

 

a vzledem k všudypřítomnému strachu z eboly i ochrana biologická.

 

Ze známějších značek se na výstavě prezentovala například firma Oakley, která chystá novou řadu military produktů pro EU (boty, brýle, batohy, rukavice). Chybět nemohl ani Victorinox, který vystavoval jak tradiční kousky (Rescue tool), tak novinky (multitool v černém provedení).

 

Velmi nepříjemně nás zaskočil další známý vystavovatel a to sice MFH. Nechápu jak se výrobce takové „kvality“ může dostat na výstavu tohoto formátu vedle značek jako jsou Carinthia, Hilleberg, Mendl a další.

 

Nemohli jsme si odpustit asociaci s blízkým stánkem předvádějícím sanitární techniku. Produkty obou vystavovatelů se totiž hodí na jedinou věc…

 

Na závěr máme pár fotek pro milovníky velké techniky

 

A zde máte kompletně celou galerii. Včetně hromady nezařazených fotek: