Nedávno se objevila na internetu fotka a krátké video představující přenosný “jeřáb”, který by měli australští vojáci brzy nosit. Na jeho rameni je kladka s lankem, které pomáhá střelci držet pušku při míření ve správné poloze.

 

Kritika celého systému směřuje především na komplikovanost této součástky, nutnost dávat při pohybu zvýšenou pozornost a zároveň také na snížení mobility vojáka. Je otázkou, zda by podle typické siluety šly poznat těžké zbraně, což by pro družstvo nebylo dobré. Rameno se dá při zalehnutí sklopit, aby tak neprozrazovalo polohu vojáka. Je to ale komická představa – v poli koukají jen malé jeřábky, podle kterých nepřítel vojáky snadno identifikuje a ničí 🙂 Nebo by se maskovali jako malé křoví?

 

No nic, tento systém se jmenuje Advanced Accuracy Solutions Reaper weapon-support system a byl navržen pro ulehčení námahy vojákům při vedení střelby z těžkých zbraní. Kromě pušek tedy i kulometů. Voják tak nemusí třeba při patrole odkládat zbraň do ponosu a je schopen celkem slušně mířit například i z helikoptéry. Lanko je uchycené těsně za koncem optiky a umožňuje tak střelci vést palbu s větší přesností na větší vzdálenost a s menším námahou.

 

V následujících 6 měsících bude testován speciálními jednotkami australské armády pro ověření jeho použitelnosti. V praxi nejde o nic převratného, podobný systém se používá pro stabilizaci profesionálních videokamer.

 

Je otázkou, proč australská armáda tento systém vůbec testuje. Nepředpokládám, že by její vojáci neposilovali a neudrželi zbraň při střelbě. Je možné, že tímto chtějí preventivně reagovat na vyšší zastoupení žen v armádě a zvýšený tlak veřejnosti na rovnost obou pohlaví. Nebo současná generace slábne, stárne či leniví…

 

Co si o tomto praktickém doplňku moderního vojáka myslíte vy? Dá se na tom najít něco pozitivního?