Pokud plánujete delší cestu, musíte vždy vzít v potaz jeden důležitý faktor a to je voda. Buď si naložíte dostatek vody na záda a budete ho vláčet s sebou, nebo se můžete spoléhat na místní zdroje. Ty jsou dnes už snadněji dostupné díky různým vodním filtrům, ale i tak se vám může v některých částech světa stát, že jen tak na povrchovou vodu nenarazíte. A přesně takové situace se pokusila vyřešit rakouská firma Fontus svou samodoplňovací lahví.
K doplnění lahve Fontus využívá vzdušné vlhkosti. Zařízení připojené k lahvi obsahuje Peltierův článek napájený solárním panelem. Článek funguje na principu jevu, kdy při procházení proudu určitým obvodem se jedna část článku ohřívá a druhá ochlazuje. Spodní část zařízení, kam vstupuje vzduch z venku, se zahřívá a ochlazuje tím horní část, kde se kondenzuje voda ze vzdušné vlhkosti.
Efektivita zařízení pochopitelně závisí na množství vody ve vzduchu. Nejlépe Fontus funguje v oblastech s 80-90% vzdušné vlhkosti a s teplotou mezi 30 a 40 stupni Celsia. V takových podmínkách vyprodukuje půl litru vody za hodinu.
V našich podmínkách tedy nebude zařízení příliš efektivní, ale stále vám je schopné poskytnout vodu z „ničeho“.
V plánu jsou zatím dvě verze – Fontus Ryde a Fontus Airo. Ta první je určená pro cyklisty a je přizpůsobená k připnutí na rám kola. Měl by být kompatibilní s jakoukoliv PET lahví o objemu 0,5l se standardním šroubovacím uzávěrem.
Druhá verze je pro „pěsí“, je o něco kompaktnější a je určená pro nesení na batohu.
Kromě toho, že solární panel napájí Fontus, můžete ho i použít k dobíjení svého telefonu.
Fontus zatím není v prodeji, ale brzy by se měla spustit crowdfundingová kampaň, která v případě úspěchu umožní masovou produkci. Autor doufá, že se mu podaří udržet cenu pod 100 dolarů (2500 kč).