Jako malí jsme jezdili na tábory, kde se přespávalo v týpí. Žádná podlážka se pochopitelně nekonala, takže aby vedoucí nenechávali děti čtrnáct dní ležet na zemi, pořídili nám stará polní nosítka. Po příjezdu na tábořiště vždy vypukla bitka, abyste si zabrali nosítka s co nejmenším množstvím podezřelých tmavých fleků. Večery se pak nesly ve znamení úmyslného i neúmyslného převracení nestabilních nosítek a hledání místa, kam si na podlahu zaplněného týpí bezpečně položit věci. V té době to o moc jinak nešlo.
Dnes už je ale situace jiná a příjemně nás překvapilo, že i u takové věci, jako je polní lehátko, se dá přijít s řadou zajímavých inovací. Za tímto příjemným překvapením stojí firma Disc-O-Bed, jejíž výrobky jsme si prohlídli na výstavě IWA.
Čím nás výrobky Disc-O-Bed tak zaujaly? Jde o velmi dobře promyšlený spací systém kamkoliv, kde chcete kvalitnější spaní, ale postel tam dostat nemůžete. Má překvapivě velké množství využití, o kterých si ale povíme později, nejprve se koukneme, co je vlastně Disc-O-Bed zač. Základem jsou dvě lehátka, která se dají pomocí speciálních kotoučů jednoduše bez jakéhokoliv nářadí naskládat na sebe a vytvořit tak outdoorovou palandu.
Pokud někde kempujete s rodinou, ušetří vám to ve stanu nebo obytné dodávce hromadu místa.
Ve složeném stavu se lůžka dají přenášet ve vypolstrovaném transportním obalu, kde má každý kousek přesně určené místo a při balení tak poznáte, jestli vám nějaký kus nechybí.
Každé lehátko má k sobě odnímatelný organizér, takže máte i prostor, kam si uložit nejnutnější věci.
Disc-O-Bed se dá využít i přes den, kdy z palandy můžete udělat lavičku. Tu si ale budete muset trochu vypodložit, protože jedna z nosných tyčí horního lůžka se po přestavbě na gauč opírá do spodní části zad, což není moc pohodlné.
Díky ocelovému rámu jsou lůžka hodně odolná, stabilní a mají vysokou nosnost. Ta začíná u civilní verze na 220 kg na jedno lůžko a u armádní verze jde nosnost až na 270 kg. Nemusíte se tedy bát Disc-O-Bed pořádně ověsit výbavou.
Disc-O-Bed se vyrábí ve spoustě různých variant a s řadou příslušenství. Pro civilní sektor je například k dispozici dětská verze Kid-O-Bunk a doplňky jako moskytiéra, úložný vak pod postel nebo přídavný organizér na čelo postele.
A nyní k těm zmíněným použitím. Na trek si Disc-O-Bed nevezmete, protože i menší dětská verze váží 16,5 kg. Celý systém je tedy spíš mířený na lidi, kteří se někam dopraví autem a pak na tom místě zůstávají delší dobu. Ať už to je ve stanu, na chatě, s prutem u rybníku, nebo u příbuzných, kteří nemají doma dostatek postelí.
Výše jsme zmiňovali, že Disc-O-Bed má i vojenskou verzi, kterou už poměrně dlouho využívá americká armáda. Ale celý systém byl vymýšlený tak, aby byl k použití v podstatě kdekoliv, kde potřebujete na přechodnou dobu uložit větší množství lidí. Disc-O-Bed díky tomu najdete i ve výbavě řady humanitárních organizací a záchranných složek, které zařizují ubytování pro lidi, kteří přišli o domy vlivem přírodních katastrof nebo válek. Disc-O-Bed tak posloužily například uprchlíkům během války v Kosovu nebo po zemětřesení na Haiti. Takže to bude zajímavý produkt i pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že se budou mít na čem pořádně vyspat, pokud budou z nějakého důvodu nuceni opustit domov.
Otázkou je, jak se Disc-O-Bed uchytí na českém trhu vzhledem k výši jejich cen. Dětské palandy jsou na stránkách oficiálního distributora za 8400,-Kč a cena za palandy pro dospělé překračuje 10 000,-Kč.