Zdá se, že nám britská armáda trochu zaspala. Zatím co Rusové a Němci už vybavují první jednotky moderními systémy, Británie teprve představuje koncept Future Soldier Vision, který ukazuje, jak by mohl jejich pěšák budoucnosti vypadat v roce 2025.

 

Největší várka inovací je soustředěná do helmy. Ta má na sobě řadu senzorů, které poskytují informace nejen svému nositeli, ale i ostatním členům jednotky. V helmě jsou integrovaná sluchátka, která využívají technologie bone conduction, kdy se zvuk nevede přes bubínek, ale přes lícní kost a neutlumují se tak okolní zvuky (otázkou je, jestli je toto dá v boji považovat za výhodu). K helmě patří brýle se zabudovanou kamerou a displejem, který bude vojákovi předávat informace ze senzorů.

 

V nosiči plátů je zabudovaná další sada senzorů, které spolu s chytrými hodinkami zjišťují zdravotní stav vojáka. Na zádech se nachází zdroj energie pro celý systém.

Systém by měl být doplněn zbraní schopnou sdílet informace o cílech s ostatními členy jednotky. Nikde ale není napsáno, jestli se jen stará SA80 dočká doplnění o senzory, nebo jestli bude britská armáda přezbrojovat. Celkově je o konceptu Future Soldier Vision dostupných jen velmi málo informací a vypadá to, že se opravdu jedná pouze o koncept, než o daný směr, kterým se bude britská armáda vydávat.

Také se vám zdá, že Britové usnuli na vavřínech?