Arc’teryx je kanadská firma, založená roku 1989 pod jménem Rock Solid Manufacturing. Současný název firmy je inspirován tvorem zvaným Archaeopteryx, který je považován za vývojový článek mezi dinosaury a ptáky. Firma si ho vybrala jako symbol evoluce, protože to byl jeden z prvních tvorů, který měl peří a byl (alespoň částečně) schopen letu.

 

A evoluce je to, oč v Arc’teryx běží. Z malé firmy, vyrábějící své produkty v garáži, se Arc’teryx vyvinul v jednoho z nejlepších výrobců outdoorového a vojenského vybavení. Každou chvíli přicházejí s převratnými novinkami, které se brzy osvědčí a jsou adoptovány dalšími výrobci. Například vodotěsné zipy. S těmi přišla firma Arc’teryx v roce 1998 a dnes je najdete na každé lepší bundě. Za pohodlné sedáky a bederní pásy u batohů taky vděčíme Arc’teryxu – dříve se obojí vyrábělo tak, že se vystřihly ploché kusy materiálu a ten se pak sešíval, bez ohledu na to jak sedne na lidské tělo. Arc’teryx vytvořil speciální 3D formy, ve kterých se mohla pěna na polstrování tvarovat tak, aby odpovídala křivkám lidského těla.

 
 

V současnosti je asi nejžhavější novinkou v jejich sortimentu nová série bot. Ty jsou řešeny zcela revolučním způsobem – bota se skládá ze dvou částí a to sice z odolné vnější části a z pružné botičky s gore-tex membránou. Botička není s druhou částí boty nijak spojená, což má zajišťovat lepší proudění vzduchu a odvod vlhkosti uvnitř boty.

 

Kromě civilního trhu se Arc’teryx zaměřuje i na armádní sektor. Poté co Arc’teryx spolu s firmou Propper vyhrál zakázku na výrobu nových batohů pro americkou námořní pěchotu (dnes už dobře známé batohy ILBE) byla založena nová část Arc’teryxu zvaná LEAF (Law Enforcement & Armed Forces), která se zaměřuje na výrobu výbavy pro ozbrojené složky.

 

Každý produkt je promyšlený do detailu a prochází zevrubným testováním, než je puštěn do sériové výroby. Arc’teryx spolupracuje s řadou vojenských a záchranářských jednotek z různých konců světa, takže máte jistotu, že nový produkt ještě před uvedením na trh testovali a pomáhali doladit opravdoví profesionálové.

 

Pokud se rozhodnete si od této firmy něco pořídit, nejspíš vás zaskočí cenovka jejich výrobků. Věřte ale, že cena je úměrná kvalitě zpracování a promyšlenému designu výrobků a jen těžko se vám bude hledat majitel výrobků firmy Arc’teryx, který by koupě litoval.

Pokud jste ochotni si za kvalitu připlatit a firma Arc‘teryx vás zaujala, můžete jejich výrobky najít u našich partnerů HQH a Selection Store.