Nevěřili byste tomu, jak nás potěšila zpráva jednoho z fanoušků na naší stránce BUSHCRAFT.cz, který se přiznal, že rozvíjí zajímavou vychytávku, která se ve světě již objevila, ale na svou slávu stále ještě čeká. Prototypy testujeme velmi rádi, a protože jde i o zjištění zájmu veřejnosti, rádi vám celý koncept BUSHCREE představíme.

 

Než se do toho ale pustíme, rádi bychom vás poprosili o jednu věc. Pokud se vám tento čistokrevně český projekt líbí a byli byste ochotni uvažovat o nákupu finálního produktu, určitě nám to napište pod článek – motivace je v začátku každého start-upu opravdu důležitá a jsem si jistý, že jakýkoliv feedback Jarda ocení.

 

Už dost propagace a pojďme se podívat, co že ta o třetinu lepší houpací síť vlastně je. Spali jste někdy v hamace? Nebo aspoň víte, o čem je řeč? Pokud ne, tak vězte, že je to houpací síť, ve které se dá na cestách spát – místo klasické karimatky na zemi se ležérně pohupujete mezi dvěma kmeny.

 

Jsou ale lidé, kterým hamaka prostě nesedí. Neumí se tam otočit, mají pocit, že musí okamžitě po zavření víček vypadnout na zem, jsou tam zlomení, je jim zima na zadek a tisíce jiných důvodů. A mezi takové patřil i Jarda.

Je to ale nespokojenost, která vede k zajímavým výsledkům. A tak vznikla BUSHCREE. Stačila nespokojenost s klasickou hamakou a trocha šikovnosti, se kterou se podařilo ušít „trojcípou“ hamaku, která řeší spoustu slabin své dvoucípé předchůdkyně. Pojďme se na ní podívat zblízka.

 

BUSHCREE je plachta/síť specifického trojúhelníkovitého tvaru o rozměrech cca 3x3x3m.

 

Na plachtě najdete zpevněné lemy pásovinou, takže podle autora unese až 400kg (oficiálně 250kg). Při našem prvním oťukání unesla mě i mou drahou polovičku (95kg+55kg) zcela bez problémů. Plachta je ve středu ještě jedním švem vyztužena (chtělo by se říct něco o těžnici, ale už jsem dlouho ze školy…).

 

Na každém rohu najdete očka, která slouží k vypnutí BUSHCREE mezi stromy.

To je vcelku jednoduché. Celý systém je prozatím řešen třemi masivními ráčnami, Omotáte plochou smyci kolem stromu, ráčnu karabinou přicvaknete k plachtě a smyci protáhnete ráčnou. Takto si přípravíte všechny 3 a potom dotáhnete „na krev“. Samozřejmě záleží, jak je komu pohodlné.

 

Jak to funguje v praxi? Kde je prostor pro zlepšení?

Nečtete recenzi, proto nebudeme BUSHCREE nějak přísně hodnotit. Spíš se podíváme na vlastnosti, které byste měli znát, než si tuto revoluční vychytávku pořídíte.

 • Váha – první věc, která vás překvapí, je váha. Celá BUSHCREE váží impozantních 4,2kg, Většinu váhy tvoří ráčny a upevňovací pomůcky, které nicméně prošly jistým zlepšením a do prodeje by měla jít o něco štíhlejší verze. Do batohu si tedy na trek BUSHCREE nedáte, na piknik v parku nebo do kufru auta to přenést zvládnete. Na druhou stranu nemůžeme celému řešení upřít značnou bytelnost a jednoduchou manipulaci.

 

  • Logistika – hamaka má jen dva konce. Stačí najít dva stromy ve vhodné vzdálenosti od sebe. BUSHCREE má ale 3 rohy a to ještě ke všemu ve tvaru rovnostranného trojúhelníku. Takové stromy jen tak nenajdete, takže si budete muset poradit s trochou improvizace. To vyžaduje cvik a štěstí, nicméně 7m dlouhé upínací popruhy poskytují dostatek prostoru pro manévrování a nemusíte spoléhat jen na stromy, jak je ostatně patrné z produktových fotografií.Pokud ale uděláte chybu (jeden roh níže, výrazně kratší rameno, atd atd), budete z plachty nejspíš trochu sjíždět.
   Při ideálním zavěšení, kdy jsou rohy zhruba v rovině a popruhy mají vhodnou vůli, pak se vám BUSHCREE odvděčí maximálním komfortem. Můžete na ní ležet na zádech, na břiše, na boku či prostě sedět a vůbec se nemusíte bát, že se s vámi plachta překlopí či divoce rozhoupe. V pohodě se tam zregenerujete i ve dvou, případně ve třech, ale to už je asi zbytečný extrém – záleží, jak jste si navzájem blízcí 😉 

 • Noc pod širákem – na plachtě se vyspíte. Bez karimatky i s karimatkou, a to opravdu exkluzivně – stačí si lehnout podél jedné z vypnutých stran, ke kterým to přímo láká se přitulit, a kde to je o trochu pohodlnější než uprostřed. Zkoušel jsem v jednom, pro dva už to na spaní asi není.

  Všechny problémy, které znáte z hamaky jsou pryč a připadáte si spíš jako na posteli – záleží tedy, jak jste si ustlali viz bod.2. V tomto směru jsem byl ohromen a oceňuji především možnost si vedle sebe položit potřebné věci (baterku, vodu, mobil), ačkoliv by na ně mohla být nějaká kapsička, aby vám stále nesjížděly pod karimatku, že?
  Přes BUSHCREE si už ale nepověsíte žádnou normální celtu proti dešti, ani si nezateplíte spodek v zimě. Na nějaké pravidelné nocování to tedy není, ačkoliv teplou suchou letní noc si pod širákem jistě užijete. Já takové štěstí neměl, zachránil mě nepromokavý spacák od Carinthie a celkem teplé počasí 🙂
  Nicméně neustálý útěk před „šploucháním na maják“ mi trochu rušil spánek. Napadlo mě dokonce, zda by nebylo lepší si lehnout pod BUSHCREE, jelikož silná plachtovina se zátěrem má dobré voděodolné vlastnosti a na karimatce by mi možná bylo lépe v suchu na zemi… (aspoň batoh zůstal suchý 🙂 )
  Sušení plachty i spacáku potom bylo otázkou mnoha hodin.
 • Cena – prozatím plachtu BUSHCREE seženete za 3 900,-Kč, což reflektuje to, že jde o kusovou ruční výrobu. Věřím tomu, že s postupným růstem projektu by mohla být o něco lidovější 😉 Útěchou nám může být, že za tuto cenu dostanete síť s kompletním upínacím systémem a přenosným vakem přes rameno.

 

Resumé

Zlaté české ručičky toho zvládnou mnoho a my jsme rádi, že můžeme stát u zrodu právě takového výrobku – plachty/sítě/hamaky BUSHCREE. Od této plachty dostanete přesně to, co slibuje: parádní odpočinek. V každém z nás mírné pohupování vyvolává příjemné pocity již  od kolébky, a pokud je na vás hamaka příliš rustikální, určitě vás BUSHCREE nadchne (má totiž blíž k posteli než k houpací síti).

 

Umím si ji představit v kempu, u písáku, na zahradě, dětském táboře u moře či kdekoliv, kam si ji dovezete autem a budete chtít svůj koutek na dobití baterek před večerním grilováním a případné přespání. Nákupem se zařadíte mezi vzácné majitele této novinky a může vás hřát i pocit, že jste podpořili tuzemskou firmičku, o které třeba v budoucnu ještě uslyšíme.