Brýle Wileyx ROGUE byly představeny na začátku roku 2016 a prakticky ihned se staly nejvíc populárním modelem v sortimentu této značky. Cena 120$ za set se třemi zorníky, pouzdrem a šňůrkou je u top značek opravdu potěšující.

 

Ze všech stran slyšíte, jak je důležité si chránit zrak. A to tím intenzivněji, čím blíž se budeme dostávat k military aktivitám jako střelba, airsoft či obyčejný pohyb v lese. Jistě to je pravda a nebudeme se důležitost ochrany zraku opět pokoušet přežvýkávat – snad jsme na jedné vlně.


 

Pokud byste si rádi prohlédli brýle Rogue ve videu, natáčeli jsme jejich unboxing:


 

V balení najdete kromě rámu brýlí a 3 zorníků i hadřík, šňůrku a odolné pouzdro s přihrádkami na zorníky.

 

Rám brýlí je směřován spíše pro lidi s větší hlavou, přeci jen mít mezi spánkovými kostmi min. 13cm nezvládne kde kdo. I mně jsou na obličeji spíše volnější.

 

Nebýt promyšleného nosníku, musel bych brýle masivně zkritizovat. Nicméně dvě pogumované páčky si nastavíte, jak potřebujete a jistota při nošení se posune na úplně jiný level. Při drsnější akci dotáhnete, na normální nošení povolíte.

 

Pokud potřebujete maximální jistotu, že vám brýle budou i při kotrmelcích a dalších skopičinách sedět tam, kde mají, tak jen zacvaknete do otvorů na konci nožiček jistící šňůrku a natáhnete na hlavu.

 

Nožičky jsou silnější, nicméně ploché s příjemným pogumováním na vnitřní straně. Celkové provedení brýlí je naprosto dokonalé a sympaticky elegantní.

 

Co se týče pohodlí při nošení, Rogue mají masivnější konstrukci, takže o nich na obličeji víte, ale nemám s jejich nošením nejmenší problém – ve městě, ani v kompletní výstroji při výcviku v BVP.

 

Zorníky jsou 3 – kouřový, čirý a oranžový. K čemu který zorník používat si jistě tipnete sami :-).

 

Kouřový s 15% propustností oceníte ve slunných dnech, čirý s 90% propustností potom na většině činností, když vyloženě nepraží (noc, místnosti, …) a oranžový s 53%, který mírně rozjasňuje, se potom hodí do mlhy či podobných podmínek.

 

Všechny zorníky mají 100% UVA i UVB ochranu, nezkreslují obraz a splňují balistické normy odolnosti:

  • MIL-PRF-32432(GL) Ballistic Standards
  • ANSI Z87.1-2010 High Velocity and Mass Impact Standards
  • EN-166 Standards

 

Výrobce potom uvádí i technologie Foil™ proti mlžení a T-Shell™ proti poškrábání skel, které asi do jisté míry fungují, ale o tom více až v další kapitole.

 

S brýlemi do akce

Brýle nosím 6 měsíců prakticky denně a samozřejmě je beru na cvičení s AZ, military paintball, airsoft, ale také na normální střelnici.

 

Rám brýlí nenese kromě pár miniaturních oděrek známky opotřebení, klouby drží, nepovolují se, skla se nemlží a jsem s brýlemi nadmíru spokojen. Na zornících ani po zásahu AS kuličkami či fragmenty střel od gongu nejsou žádné výrazné škrábance.

 

Cením si především možnosti rychle rozšířit brýle i o popruh, který při některých nácvicích taktiky prostě potřebujete, jinak byste museli sáhnout přímo po taktických brýlích ve stylu Revision Military Locust. Nicméně i Rogue kryjí podstatnou část obličeje, takže na většinu činností zůstávají jasnou volbou.

 

Kde jsou slabé stránky těchto brýlí? Konstrukce, kdy je rám veden po horní hraně, je sice odolná, ale není úplně nejšťastnější. Jakmile se zpotíte, kapičky se přes tuto lištu dostanou na vnitřní stranu zorníku a ačkoliv se nemlží, tak přes sklo pokryté potem nic nevidíte a musíte vytírat. Jelikož uprostřed rozjetého nástřelu nemáte čas vytahovat hadřík, vytíráte možná tak rukavicí, na které je určitě písek a na vnitřní straně většiny zorníků mám tak docela slušnou nálož škrábanců. A potom je tu samozřejmě fakt, že jde o otevřené brýle, takže se vám pod ně dostává prach a jiné nečistoty samy.

 

Také výměna zorníku není úplně snadná, nicméně aspoň v rámu pevně drží a nemusíte se bát nějakého uvolnění.

 

Resumé

Ochranné brýle WileyX Rogue jsou s ohledem na svou cenu (od 100$) opravdu výhodnou koupí a pokud sháníte balistické brýle, které budou dobře vypadat i ve městě, tak je rozhodně doporučujeme.

 

Zvažte jen, zda vám širší brýle sednou a zda vás nebude limitovat jejich rosení při fyzicky náročných aktivitách.

 

Obecným provarem u značky WileyX je problematická distribuce, takže jen velmi málo eshopů jejich produkty nabízí a sáhnou obvykle po obchodně snazší spolupráci s Bollé, ESS, Oakley, BlueEye, Edge Tactical či Revision Military. My brýle Rogue dostali na testy přímo od výrobce z USA, nicméně slovenské zastoupení WileyX je ani po několika měsících v prodeji nenabízí, takže neumíme ani poradit, kde je sehnat – trochu pešek, co??