Brýle pro testování poskytl internetový obchod Top-Armyshop.cz. Testování samotné pak proběhlo v listopadu 2014 v průběhu 30 denní offroadové expedice v Maroku a Západní Sahaře.

O těchto brýlích zde již bylo řečeno hodně, nebudu mého kolegu opakovat, pouze přidám několik málo poznatků z nehostinného prostředí Sahary.

 

Netřeba doufám blíže rozvádět, že Slunce zde umí být opravdu ostré, zejména, zapadá-li ve směru vaší jízdy. V tomto směru jim ale není co vytknout, i při přímém oslnění se v nich bez větších problémů řídit dá.

 

Protože jsem po návratu nechtěl mít na obličeji vypálené jejich obrysy, plánoval jsem je původně nosit co možná nejméně, Sahara mi ale velmi brzy vysvětlila, že bez brýlí na obličeji se tu opravdu téměř neobejdu. Důvod? Všudypřítomný prach a písek!

 

Teprve zde jsem v plném rozsahu pochopil význam slova „opískovat“. Pro představu, toto jinak příjemné klima vám například v kabině vozu bez vašeho sebemenšího zásahu vyleští plechovku do stříbrna a vy cca po týdnu již nemáte ponětí, jaký že drahocenný nápoj vlastně ukrývá. 🙂

Takto například ke konci výpravy vypadala boční okénka našeho Land Roveru. Podotýkám, že se nejedná o prach, viditelné čáry již nelze setřít ani rozleštit, na oknech nejsou ani žádné fólie…

 

A co na to brýle? Vůbec nic! Pokud jde o skla – nikde žádné škrábance, rýhy ani očekávaná vypískovaná zmatnění. Stále vypadají přesně tak, jako když jsem je před cestou nové vybalil z obalu. Snad jen s jedinou výjimkou – oba boční nápisy „bolle“ písku zcela podlehly…

 

Ale abych jen nechválil, osobně u brýlí nemám rád nožičky do oblouku. Jsou sice obvykle pohodlnější, ale o to méně drží na obličeji. Ze stejného důvodu také předpokládám, že jejich použití na střelnici (se sluchátky) nebude rovněž žádný med (ale nevím, nezkoušel jsem). Další věc, co mi na brýlích „vadí“, je až přílišná pružnost veškerého jejich materiálu – vytvarovat je do tvaru přesně kopírující váš obličej tak rozhodně není nic jednoduchého, neříkám, že to nejde, ale zapotíte se.

Počkat, zpět, právě mi došlo, že tu celou dobu hovoříme o brýlích v ceně okolo 300,- Kč… Jako bych nic neřekl, za mě rozhodně palec nahoru, zůstávají! 🙂

 

Pokračujte na recenzi brýlí Silium po roce používání, první seznámení s Bollé Silium nebo se podívejte na recenzi nových Bollé Silium+.

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.