Dnes se podíváme na snad nejlevnější balistické brýle vůbec – Bolle Silium.
Stejně jako já se často divím, jak někdo dokáže pravidelně ztrácet nože, tak i vás možná zaskočí fakt, že ročně spotřebuji zhruba troje sluneční brýle. 🙂
Už od stráveného ve Střední Asii dětství jsem citlivý na prudké sluneční světlo, což na přelomu jara/léta umocňuje všeobecná alergická reakce na pyly a další sračky. Tudíž sluneční brýle jsou jednou z hlavních položek v mém EDC. A vzhledem k tomu, že je neustále někde ztrácím, topím či mnoha způsoby ničím, obvykle mám doma pro jistotu solidní zásobu do budoucna.
Vždy mě lákalo zkusit nějaké ty „taktické“ sluneční brýle, avšak pokaždé jsem se nechal odradit buďto (pro mě) zbytečně vysokou cenou, nebo zbytečně agresivním „I´m a Soldier of Fortune, Bitches!“ designem.
Když jsem však projednával spolupráci s obchodem Top-Armyshop.cz a procházel jejich nabídku zboží, zaujaly mě brýle Bolle Silium, ve kterých se spojily veškeré moje touhy a požadavky:
Levné! Jen 350,-Kč.
„Taktické“, tudíž možná obtížněji zničitelné, než ty, co nosím obvykle.
S civilním vzhledem!
A tak jsem neváhal a jedny si objednal.
Pojďme si na ně podívat trochu detailněji. Pro milovníky takticko-technických dat jsem našel takovýto obrázek:
Brýle splňují normu ANSI Z87.1-2010 a odstíní 99,9% UVA a UVB záření.
Bolle Silium se dělají ve dvou provedeních, v čirém a kouřovém, a chlubí se třemi Anti.
Anti-fog: ochrana proti zamlžení.
Anti-scratch: ochrana proti poškrábání.
Anti-static: ochrana proti prachu.
Anti-fog mě zarazil hned druhý den používání. Snažil jsem se vyleštit ohmatané brýle klasickým způsobem, dýchnout a setřít páru, na skle však žádná pára nebyla :). Když se mi nepovedlo tyto brýle zadýchat ani během několika následujících pokusů, začal jsem zjišťovat, co že jsem si to vlastně koupil a pak teprve narazil i na popis dalších dvou Anti. Ochrana proti prachu je mi k ničemu, stejně brýle spíš ohmatávám, než na ně nechávám sedat prach. A co se tyče Anti-scratch, to se ukáže časem, zatím drží.
Brýle mají příjemný tvar, dobře sedí na obličeji a spolehlivě zakrývají oči ze všech stran. Zatmavění skel nepřekáží ani za šera, nemusíte je tedy sundávat pokaždé, když zapadne slunce či vejdete do budovy.
Jediné, co mi skutečně vadí při nošení, jsou (a teď možná budu za rýpavého idiota) písmenka “b” v dolní části skel. Vnímám je periferním viděním a není to moc příjemné. Pokud si v nejbližší době na ně nezvyknu, pravděpodobně nastane příležitost ověřit, zda se ochrana proti poškrábání vztahuje také i na loga firmy.
Kvalita provedení u Bolle Silium bohužel odpovídá ceně.
Od provedení hliníkové (pravděpodobně) obruby.
Přes okraje polykarbonátových výlisků skel
Až po nýtování a klouby.
Lacinost výroby prokukuje v každém detailu.
Není to však nic, co bych nepřekousl. Sluneční brýle jsou pro mě opravdu spotřební zboží, a kdyby mě tolik nerozčilovaly ty písmenka na sklech, asi bych si objednal pár dalších kousků do zásoby.
P.S. Pokud máte tip na další podobné brýle s civilním(!) vzhledem a v „taktickém“ provedení, pište do komentářů.
P. P. S. Na mail přišel naprosto logický dotaz – jak je to s balistickou ochranou. Jelikož nejsem hráč Airsoftu a tyto brýle skutečně vnímám jako odolnější sluneční, vůbec jsem to neřešil. Pokud je to pro vás důležité a norma ANSI Z87.1-2010 vám toho moc neřekne, snad postačí informace ze stránek slovenského distributora (bolle-safety.sk), kde se uvádí: “Balistická odolnosť skla a rámu chráni pred 6 mm 0,86 g projektilom letiacim rýchlosťou 45 m/s”. Takže asi tolik k balistické ochraně :).
Pokračujte na recenzi brýlí Silium ze Sahary, recenzi Bollé Silium po roce používání nebo se podívejte na recenzi nových Bollé Silium+.