Pepřové spreje jsme tu už měli a doporučuji si do úvodu pročíst kompletní článek ZDE. V dnešním testu se podíváme na 5 různých modelů od firmy Sabre Red, která se prezentuje jako špička na trhu s obrannými spreji.
Co nás zajímá na pepřáku nejvíc je určitě jeho „pikantnost“. Firma Sabre Red neuvádí u svých modelů hodnotu OC (Oleoresin Capsicum), jelikož dle nich nevypovídá nic o reálném efektu na útočníka. Ani jednotka SHU (Scoville heat unit) podle nich nereflektuje skutečnost. Proto přišli s určováním pálivosti podle MC, což je % zastoupení tzv. vyšších kapsaicinoidů. Svoje produkty rozdělují do 4 kategorií podle levelu a jednu speciální určenou na medvědy:
Přepočet zpátky na OC nebo SHU tu nefunguje, takže se může stát, že vyšší hodnota SHU je vlastně nižší dle MC a naopak. V tomto testu se nebudeme trápit nějakou velkou vědou, všechny pepřáky v testu jsou nejvyšší pálivost doporučené na lidi až na jeden psí. Jde tedy o 1,33% MC (1,0% MC u modelu na psy), dle Sabre Red Level III a ekvivalent 10% OC.
V testech vycházíme ze dvou možných scénářů:
- Tasení z kabelky – obránce má sprej schovaný v kabelce (tašce přes rameno). Zde se jedná o IDEÁLNÍ !!! kombinaci – kabelka je otevřená a není v ní nic jiného.Je zřejmé, že toto je nejběžnější způsob uložení pepřového spreje, nicméně doba do zasažení útočníka zde je mezi minimálně 4,5 – 6,5s, což dává útočníkovi vcelku dost času k zamezení samotného tasení.
V reálné situaci, kdy je kabelka zavřená, musím si jí posunout na rameni a mezi více věcmi nahmatat pepřový sprej, může rovnou znamenat i rychlou PROHRU.
- Tasení z kapsy – Pepřák drží obránce v ruce, kterou má v kapse. Toto je doporučená poloha pepřového spreje, pokud se nacházím v nějaké rizikové oblasti. Tasení z této pozice trvá 1,5 – 2s a je zde jistota, že si tyto časy udržím i v reálné situaci.
Testerka drží pepřový sprej správně. Ne tedy jako deodorant, ale nádoba spreje spočívá v její dlani. Ta je zavřená v pěst a pojistka je obsluhována pouze palcem. Tímto způsobem se omezí riziko, že útočník obránci sprej sebere, vyrazí nebo že obránce nebude schopný sprej odjistit či správně mířit. Zároveň není tolik vidět a dokonce mu poskytuje možnost vést úder zpevněnou pěstí, což přidává úderu na razanci.
Po použití pepřového spreje vždy ustupte stranou, čímž se dostanete z dráhy oslepeného útočníka, který může v záchvatu po paměti vyrazit směrem k vám. Pak následuje útěk.
Pepřové spreje aerosolové
První dva modely jsou klasického typu, kdy sprej vytvoří oblak aerosolu. Účinnost je zde především na blízkou vzdálenost, kdy útočník stojí maximálně metr od oběti (ano, výrobce uvádí vzdálenost delší, ale sami uvidíte, že to je o ničem) a ta může poté okamžitě utéct. V tu chvíli je s vysokou pravděpodobností kompletně zasažen útočníkův obličej – oči, dýchací cesty, sliznice. To znamená, že útočníka tělo nutí k zavření očí, kýchaní a dusivému kašli.
Aerosol se ale může snadno obrátit proti vám! To se týká situací, kdy použiji sprej proti větru, v uzavřené místnosti/vozidle, nebo když mě útočník drží a stojí tak blízko, že se oblak vytvoří přesně mezi námi.
Model 1: Sabre Red – Spitfire
Malá sexy věcička, kterou si ženy vcelku rády samy připnou na kabelku.
Pojistka se odjišťuje tlakem dopředu a stiskem tlačítka. Aerosol vytvoří menší oblak o délce cca 0,75-1,00m, za touto hranicí už je účinnost mizivá. V tomto případě se tedy bavíme pouze o jednorázovém použití na velmi blízkou vzdálenost. Rád bych řekl, že to je „lepší než nic“, ale z povahy aerosolu vyplývá, že to nemusí být lepší… A ano, Spitfire se dá doplnit.
Model 2: Sabre Red – Magnum 60
Tento sprej už nevypadá tak civilně. Jeho obsah je 53ml, což je značné množství dráždivé látky, a také dostřel je delší – kolem 1,0 – 1,5m. Otočná pojistka se sice ovládá snadno, ale jde vidět, že v první chvíli byl sprej vytažen opačně a pár sekund trvalo jeho srovnání. U míření překvapí tím, jak vysoko směřuje tryska.
Na videu si všimněte, jak oblak aerosolu změní směr a kapičky se začnou posunovat zpět k testerce. Proto ten rychlý odchod. Převládal vítr směrem od ní, ale kvůli jednomu malému zhoupnutí vzduchu směrem zpět jsme několik minut kašlali, kejchali a smrkali. Pokud by byl silný protivítr, asi bych sprej raději nepoužil.
Pepřové spreje tekuté
Mezi pepřovými spreji se v současnosti uchytil typ nazývaný „tekutá střela“. Tento typ netrpí nedostatky aerosolu. Ve větru neohrožuje svou oběť, v uzavřeném prostoru se tak snadno nešíří, lze s ním efektivně mířit i na několik metrů a držet si tak DRAHOCENNÝ odstup od útočníka! Tady výrobce podle mě také trochu přestřeluje maximální dostřel – kapky tam asi dolétnou, ale chce to delší míření a proud už je slabší. Variantou potom jsou gelové či pěnové spreje, u kterých se ještě snižuje rozptyl, což oceníte v uzavřených prostorách.
Jeho jedinou nevýhodou je to, že zásah musí vést přesně do očí útočníka. To u něho vyvolá reflex, který tělu přikáže silou zavřít oči a držet je zavřené dokud pálivost neodezní (vyzkoušeno na vlastní kůži, pokračování bude v dalším článku). Zásah na pusu nebo pokožku možná bude útočníka časem obtěžovat, ale rozhodně má dostatek času svůj útok/loupež/pokus o znásilnění dokončit.
Model 3: Sabre Red – Crossfire MK-3
Tak todle je mazel!
Pojistka není otočná, stačí pohmatem vsunout palec do otvoru a stisknout. Díky tomu přesně víte, kterým směrem míříte. Proud je velmi silný, vzdálenost 2m zvládne bez problému, použít se dá i na 4 a možná i více metrů. Látka obsahuje UV barvivo, které pachatele pomůže usvědčit až 48h po incidentu pomocí skvrn na oblečení, vlasech či pokožce. Chybí už jen dioda, která by se při odjištění rozsvítila. Za nás jasná volba:)
Model 4: Sabre Red – Key Ring
O trochu větší než model Spitfire je tato Klíčenka. Dodává se se zajímavou sponou, která se dá v nouzové situaci velice snadno rozepnout, ale pochybuji, že by se rozepínala sama omylem. Stačí lehce zatlačit na dno prohlubně a sprej je volný. Pokud si tedy něco chcete pověsit na klíče od auta nebo na batoh, je toto ideální cesta.
Proud je přímý, 2m zvládne bez problémů, ale není tak silný, aby fungoval i na více než 3m. Sprejem se dobře míří, jen je potřeba trocha tréninku, aby člověk věděl, v jaké poloze sprej drží, a měl jistotu, že ho může rovnou odjistit a použít.
Model 5: Sabre Red – Protector (určen na psy)
Tento model je spíše doplňkový. Složení je slabší a i proud je celkem nicneříkající.
Vzdálenost 2m zvládne, ale o moc dál už to není ono. Je potřeba mířit o trochu níž, než by si člověk myslel. Každopádně to může být dobrá věcička při cestách po Rumunsku, kde se toulá spousta psů. 🙂 Tento sprej lze opětovně doplnit, můžete tedy odhánět celé smečky!
Resumé
Pokud chcete brutální sprej, který vás ochrání bez ohledu na to, jak moc je, nebo není sexy, tak se dívejte po modelu Crossfire MK-3. U toho máte jistotu, že svou práci odvede prvotřídně, snadno se s ním manipuluje a jeho obsah je dostatečný na několikasekundové trýznění útočníkových očí z bezpečné vzdálenosti 4 a více metrů (ideálně těch 4 – potom už to je to spekulace).
Variantou pro ty, kdo shánějí něco civilnějšího, je Sabre Red Key Ring (klíčenka), která má sice nižší, ale pořád solidní dostřel, stejně peprné složení a dodává se s praktickou sponou, kterou kdykoliv snadno uvolníte, ale sama se nerozepne. Otočná pojistka se snadno ovládá, ale ne vždy tasíte sprej ve správné poloze.
Samozřejmě tu je prostor pro zlepšení a tím je například cena, která je Sabre Red o trochu vyšší než u konkurenčního ESP a zároveň absence oslňující diody. Pro sebeobranu se především začátečníci vyhněte aerosolovým sprejům, protože mohou být opravdu nebezpečné a je úplně jedno, kdo je vlastně vyrábí.
A co bude příště? Vyzkoušíme si základní reálné situace, kdy pepřový sprej může být tím jediným, co vás bude dělit od života nebo smrti!!!
Pokud máte nějaké nápady nebo zkušenosti, určitě nám napište:)