Jsme zvědaví kluci a nedalo nám, abychom nevyzkoušeli pepřáky na vlastní kůži. Holky do toho jít nechtěly, takže jsme to vzali hezky do vlastních rukou:) Vyžádali jsme si tedy speciální dekontaminační mýdla od Sabre Red, které mají fungovat dvoufázově a snižovat bolestivé pocity po zasažení sprejem.

 


Byl bych nerad, kdybyste toto brali jako nějaký vyčerpávající hodnotící test. Berte to jako zajímavost:) Nebudu se nijak rozepisovat, pouze tu uvedu pár bodů, které jsme cestou zjistili.

 

  • Otočná pojistka je ve stresových situacích na nic. Sprej vždy vytáhnete tak, že po odjištění (otočením o cca 45°vlevo), míříte nikoliv před sebe, ale mírně doleva. Kolega si takto zasáhl vlastní ruku! Doporučuji buď pojistku kam vložíte palec nebo aby alespoň lahvička spreje měla tvar, kdy na 100% poznáte, kam míříte a to bez ohledu na polohu pojistky.

     

  • Pod stresem se může stát, že uděláte fatální chybu a vytáhnete pepřák obráceně! je tedy ideálně ho mít v ruce s palcem na pojistce.
  • Zasáhnout útočníkův obličej není tekutou střelou vůbec snadné – může mít brýle, krýt se rukama, zavřít oči, …. Bez kontaktu spreje s očima může okamžitě pokračovat v útoku, ačkoliv přirozená reakce je, že na chvíli poleví v pozornosti (otírá se, zjišťuje “co to je”) a dá tak oběti několik drahocenných sekund na útěk. V našem testu se to podařilo napřímo pouze jednou a i tak se zmiňovaný efekt spustil, až při utírání spreje z koutku oka.
  • Ačkoliv tekutá střela při použití zblízka neohrožuje samotného obránce, stejně se minimálně rozkašle. Na extrémně krátkou vzdálenost vyžaduje trochu šikovnosti uvolnit ruku a dostat se do pozice, kdy lze útočit na obličej.
  • Pokud kupujete pepřák přítelkyni, kupte jí i cvičný (naplněný vodou) a podobné modelové situace si sehrajte. Zvýšíte tím její šance na úspěšné použití spreje o 1000%.

  • Zásah pepřákem je nepříjemný, na kůži prvních 10minut nic necítíte, potom Vás ale začne docela pálit. Zásah do očí vyvolává reflex, kdy se vám silou zavrou a po dobu 15-20minut je přes bolest nedokážete vůbec otevřít. Pomáhá vyplachování a chlazení studenou vodou. Mýdla, pivo či mléko mají spíše psychologický účinek, pepřák z očí musíte stejně vymýt, pálivá bolest na kůži kolem očí, čele, krku atd, se dá vcelku zvládnout a nijak významně neomezuje. Intenzita bolesti se zvyšuje po zředění pepřového spreje na kůži vodou, pokud tedy dostanete zásah, neumývejte se rovnou, otřete co půjde suchým hadrem nebo papírovou utěrkou a pokud nemáte v očích, nechte to tak. Pokud to máte v očích, budete muset začít vyplachovat:)


 

  • Cokoliv je kontaminovaného, může v budoucnu začít pálit (pepřák se mi dostal na ponožku, když jsem pak vyrazil ven a noha se mírně zpotila, tak mě začala neskutečně pálit:) ). Pokud máte třeba zbytky ve vlasech a osprchujete se, zažijete opravdu krásné chvíle:)

O našem testu řeknu jen pár podrobností. Obránce simuluje slabou oběť, nepoužívá fyzické násilí, snaží se aplikovat sprej a utéct. Nebrali jsme si servítky, ale pod stresem je vše naprosto jiné. Útočník má v některých scénářích nůž, kterým jsme chtěli zjistit, zda po zasažení sprejem dokáže dále pokračovat v útoku, alespoň naslepo. Uznávám, že test zkresluje fakt, že vím, že obránce vytáhne pepřák, ale snažili jsme se to dělat “přirozeně”. Pokud bych na někoho útočil já, čekal bych, že se bude bránit všelijak a rozhodně si hlídal kam sahá a co se děje. Přijde mi to tedy realistické v rámci možností. Zároveň jsme vybrali situace, kdy je obránce cílem, nesnaží se ze zálohy někoho zneškodnit nebo něco podobného.

 

Teď už se jen bavte:)

 

 

Pepřové spreje do našeho testu poskytla společnost HQH System.