Za rok provozu Vybaven.cz jste si asi zvykli, že naše testy a recenze nejsou moc podobné těm publikovaným jinde. Ve stejném duchu budeme pokračovat i nadále a dnes se zaměříme na obranné pepřové spreje, konkrétně na porovnání amerického Stoperu od firmy A1 Security products (pěnový obranný sprej) a německého Pfeffer KO JET (tzv. tekutá střela) od firmy F.W. KLEVER GmbH, vám spíše známé pod názvem Ballistol. Za cíl jsem zvolil to (alespoň dle mého) nejdůležitější – pohodlnost nošení a zacházení a také rychlost spolehlivého zasažení útočníka.

Pro začátek trocha teorie ze stránek prodejce Marines-shop.com.

Pepřový obranný sprej STOPER (pěnový 50ml)
Mezi obrannými spreji jsou jedny z nejoblíbenějších pepřové spreje STOPER. Jejich obsah tvoří PĚNA, která je nejlepší volbou při použití v uzavřených prostorech jako jsou auta, výtahy nebo jiných místech, kde by použití klasického aerosolového obranného spreje hrozilo zasažení i samotného obránce!!! I přes svou malou velikost je tento obranný sprej STOPER velice účinný, a dobře mířeným zásahem do obličeje dokáže zpacifikovat jakéhokoliv agresora nebo zvíře!!

 

Proč právě obranné spreje STOPER? Jeho tekutá střela je odolná vůči větru, takže nehrozí zásah obránce. Má praktickou pojistku, takže nehrozí nechtěné zmáčknutí v kapse. Jeho dosah je 2 až 4 metry (dle velikosti spreje) a proto Vám umožní udržet si bezpečný odstup a možnost útěku! Tvar uzávěru je navržen tak, aby i podle hmatu nedošlo k záměně směru výstřiku látky.

Navíc má obranný pepřový sprej Stopper jednu z obrovských výhod a tou je příměs speciální látky, která je viditelná v UV spektru (ultrafialové). Tento prvek může hrát rozhodující roli v identifikaci útočníka při vyšetřování trestného činu.
Pepřový Sprej STOPPER
• -Složení: (Oleoresin Capsicum)
• -UV spektrum pro indenifikaci pachatele
• -Zdravotně nezávadný
• -Dostřik 4 metry
• -Pěnová Náplň

Pepřový obranný sprej KO-JET (tekutá střela 50ml)
Na trhu se objevuje mnoho různých sebeobranných pepřových sprejů, většinou na principu aerosolu, tedy mlhy. Ta je nebezpečná i pro obránce, kdy jej při použití ve větru nebo uzavřených prostorách může zasáhnout a to je rozhodně nežádoucí účinek, pokud bojujete o kabelku nebo dokonce o vlastní život. Námi nabízený Pepřový obranný sprej KO-JET funguje na principu ,,TEKUTÉ STŘELY”. To znamená, že na agresora směřuje proud velice agresivní látky, která si poradí i s opilci, feťáky či nebezpečným zvířetem. Jeho dostřel téměř 5ti metrů v kombinaci s velice účinnou látkou OC (Oleoresin capsicum) dělá z tohoto spreje prvotřídní nástroj jak odrazit útočníka i přes fakt, že je větší a silnější než vy a nehraje roli ani to, pokud by měl potlačený práh bolesti.

 

Proč právě pepřový obranný sprej KO-JET? Jeho tekutá střela je odolná vůči větru, takže nehrozí zásah obránce. Má bezpečnostní pojistku kterou musíte promáčknout, takže nehrozí nechtěné zmáčknutí v kapse. Jeho dosah až 6 metrů (dle velikosti spreje) a proto Vám umožní udržet si bezpečný odstup a možnost útěku! Tvar uzávěru je navržen tak, aby i podle hmatu nedošlo k záměně směru výstřiku látky. Sprej disponuje i klipem na opasek, takže jej můžete nosit nejen v kase a bude lépe dostupný v případě potřeby.

Pepřový obranný sprej KO-JET (tekutá střela 50ml)
• -Složení: (Oleoresin Capsicum)
• -Zdravotně nezávadný
• -Dostřik 6 metrů
• -Tekutá střela

A teď zpátky do reality.

Ze všeho nejdříve považuji za nutné napsat, že výrobcem udávaný obsah OC ve sprejích Pfeffer-KO naprosto neodpovídá realitě, což bylo mnohokrát potvrzeno v laboratořích.

Toto se tvrdí na webu Ballistol.de:

 

Realita je trochu jinde:

 

A tady jsou výsledky měsíčního testování na zvířatech při udělení licence pro ruský trh (z roku 2005, platné dodnes). Jedná se o spreje KO-FOG 40ml a 50ml, KO-JET 40ml a 50ml a také o Anti-Hund Abwehrspray. Pokud umíte rusky, doporučuji kouknout, je to zajímavé čtení. Pokud neumíte, nevadí. Kromě chemického rozboru se tam v jednotlivých časových úsecích popisuje vliv na testovaná zvířata.

 

Obecně se většina testerů na netu shoduje na tom, že spreje Pfeffer-KO obsahují kolem 7% slabšího, potravinářského 6,6% OC (kolem 1milionu SHU).

Ale přeměření a další rozbory nechám na Honzovi Tunovi a jeho pořadu „A DOST!“, kterému jsem už hodil echo. Možná z toho přece jen udělá nějaký ten díl.

Samozřejmě i toto množství látky bohatě stačí k odvracení útoku, zvlášť jde-li o netrénovaného jedince. Jen se obránce musí dobře trefit. A to je přesně ono.

Je totiž rozdíl mezi „použitím“ obranného spreje a „zásahem“ útočníka. Je sice fajn, že postříkáte nepřítele od hlavy až k patě, ale pokud jasně a spolehlivě netrefíte sliznice a dýchací cesty, moc platné to nebude. Přirovnám-li to k palným zbraním, je lepší jasně zasáhnout nepřítele do hlavy projektilem .22LR, než se zavřenýma očima poslat někam jeho směrem pár 9mm Lugrů a děj se vůle boží.

Přiznám se, že jsem se ze začátku nechal ovlivnit vzhledem sprejů a také cenovkou. Pěnový STOPER je totiž skoro dvakrát dražší a slibuje až pohádkově pohodlné ovládaní a pekelné následky pro každého, koho trefí. Po měsíci neustálého nošení v kapse jsem už nemohl vydržet. KO-JET znám, několik jsem jich už vystříkal, ale pěna, to je něco jiného, to je lahůdka! Šel jsem ho zkusit. Výsledek mě „lehce“ překvapil. Zmáčknutí, chvilková prodleva (opravdu na velmi krátký okamžik, ale byla) a pak oblak oranžových kapek cca metr přede mnou. Rozptyl… Lidově řečeno – jako kráva. A to jsem si vždy myslel (sám nevím, kde jsem to vzal), že pěnový sprej je určen hlavně do uzavřených objektů. No ok, svedl jsem to na to, že sprej dlouho ležel v kapse a nebyl řádně protřepán. Mimochodem, také jste už slyšeli doporučení jednou za čas sprej protřepat, aby se jeho obsah lépe promíchal?

Nevadí, v plánu byl velký test, tak jsem to už neřešil. Nosil jsem ho v kapse dál. A samozřejmě, když máte v kapse sprej, tak vám to nedá. Pořád jsem otáčel jeho otočné tlačítko, které slouží zároveň i jako pojistka. Nevím, zda to byla chyba konkrétního spreje, nebo je to nemoc všech sprejů, ale to tlačítko mi začalo po čase povolovat. Několikrát jsem si všiml, že (zřejmě, nevylučuji, že jsem to nevědomky otočil sám) tlačítko je napůl otočené a tudíž skoro připravené k použití, jen to zmáčknout.
Konzultoval jsem to přímo na prodejně Marines-Shop a tam je to také překvapilo.
Pak přišel samotný test.
Byla simulována nejklasičtější situace – žena seznámená s teorií používání sprejů drží sprej v dlani schované v kabelce. Když se útočník octne ve vzdálenosti cca dvou metrů, co nejrychleji ruku vytáhne a útočníka zneškodní mířeným zásahem do obličeje.

Jako první na řadu přišel KO-JET.

Během okamžiku je sprej namířen na útočníka.

 

A následně dochází k zásahu v oblasti jeho obličeje. Jak vidíte, (omluvte mi to slovní spojení :D) výstřik je dostatečně mohutný na to, aby došlo k zásahu očí i přes brýle. Pojistka spreje nebyla před použitím odstraněna a žena si jí během použití ani nevšimla. Tlačítko se promáčklo bez problémů a ovládání bylo naprosto přirozené a intuitivní. Všimněte si klasického „a la osvěžovač vzduchu“ držení. Jinak ale není co řešit. Vše proběhlo rychle a bez problémů

 

Pak přišel na řadu STOPER.

Tasení spreje, zamíření a… Problém. Otočná pojistka. Co udělá žena v podobné krizové situaci? No jasně. Dá sprej blíž k sobě a druhou rukou začne otáčet pojistku. To už jsem test zastavil a donutil testerku chvíli zkoušet odjištění.

Pokus číslo dvě.

Vytažení odjištěného spreje z kabelky a zamíření.

 

Hlasitý „pfffrrm“ a oblak kapiček cca metr před ženou, tzn. stejný výsledek jako v mém případě. Omluvte mi mizernou kvalitu fotky. Stál jsem celkem blízko a natolik mě to překvapilo, že jsem cukl foťákem. Ten rozptyl do stran je opravdu divoký. Však to vidíte sami.

 

A zde vidíte výsledek. Oblak opadá, terč téměř nezasažen, kolem něj jsou vidět kapky pěny.

 

Pokus číslo tři.

Rezignoval jsem na doporučené „krátké dvou tři vteřinové výstřiky“ a požádal testérku, aby vyprázdnila celý obsah směrem na terč. Asi tím předchozím pokusem došlo k promíchání směsi, nebo teprve tlačítko bylo zmáčknuté do konce, ale teprve teď směs dostříkla na terč. Ale nějakou tu vteřinu trvalo, než se podařilo proud pěny umístit správně na terč.

 

A takto to vypadalo zblízka. Opět by množství spreje stačilo k zasažení i přes brýle.

 

Pěna však také byla na ruce testérky a na samotném obalu.

 

Proč takový rozdíl?

Pokud pominu rozdílnou náplň, svou roli hraje také rozdílný průměr trysky sprejů. KO-JET má necelý milimetr širokou trysku, která je směrována mírně vzhůru.

 

Kdežto STOPER má otvor daleko větší. Ten je navíc umístěn šikmo do jinak rovné stěny. Takže při pohledu přímo do trysky vidíte spíše „vejce“. Což asi vede k výše popsanému efektu.

 

A na závěr ještě několik slov k pojistkám.

 

Pojistku KO-JETu v krizové situaci bez problému protlačí jak žena, tak třeba i dítě. Ano, spreje jsou od 18 atd., já vím. Ale přece jenom.

Pojistku STOPERu dítě samozřejmě otočí také, ale pokud se sprejem nemanipulujete denně, dost to přetáčení mate. Podívejte se, co mám na mysli.

 

Když položím palec na tlačítko zajištěného spreje, což je zcela intuitivní pohyb, sprej směřuje někam doleva.

 

Sprej je odjištěný, palec se opírá o hranu spreje, což ve stresu může zabránit dostatečně silnému zmáčknutí.

 

Poznámka pod čarou:

KO-JET má integrovaný klips pro snadnější nošení třeba na opasku, avšak reálně slouží pouze ke snadné orientaci směru trysky spreje při nahmatání v kapse. Jinak je bohužel k ničemu.

Co říct závěrem? Ani nevím. Pro sebe jsem si udělal jasný závěr a zůstanu i nadále věrný (již 10 let) KO-JETu. Pokud sprej pořizujete pro svoji drahou polovičku, dceru, maminku apod, neexperimentujte. Jděte na jistotu a kupte si ho také. Další doporučení: Kupte rovnou dva nebo tři a donuťte budoucí majitelku je vyprázdnit na terč. Aby si zvykla na to, co že se to vlastně děje po zmáčknutí a kam ten paprsek vůbec letí. A samozřejmě nečekejte na datum expirace, spreje střídejte alespoň jednou za rok a ten starý opět použijte jako tréninkový. Proč střídat tak často? Protože každý sprej pomalu pouští plyn (mimochodem i ty hasicí spreje co asi máte doma/ v autě) a je lepší mít jistotu, že v případě nouze neselže. Koneckonců dvě stovky ročně není zase tak moc za (byť možná falešný) pocit bezpečí.

P.S. Ještě nám něco málo zbylo a proto chystáme test na živém útočníkovi. Jen je to organizačně velmi náročné a tak nějakou chvíli budete muset počkat. 🙂

P.P.S. Za poskytnutí sprejů ještě jednou děkuji e-shopu Marines-shop.com, kde tyto spreje můžete zakoupit. Tady je KO-JET a tady zase STOPER.