V komentářích pod článkem o taktickém peru UZI se objevil příspěvek od Lukáše z webu policista.cz. Odpověděl jsem mu na stejném místě, ale už hodinu mi to stále šrotuje v hlavě a mám potřebu to rozepsat trochu víc. A také se zeptat na názor vás, co jste z oboru. Myslím, že z toho může vzniknout celkem plodná diskuze.

 

Lukáš píše:

“Tady bych oponoval. taktické pero skutečně primárně neslouží ani k rozbíjení skla, ani k demolování předmětů. Taktické pero bylo a pořád ještě je určeno především pro prvotní obranu příslušníků bezpečnostních složek např. při dopravní kontrole, psaní kontrolních listků nebo pokuty. V té chvíli držíte v ruce pouze blok a pero. Koneckonců před třemi lety jsem dělal recenzi na taktické pero SW a bez problému zajede do hloubky 2,7 cm přes dvě vrstvy oblečení viz: http://www.policista.cz/clanky/reportaz/takticke-pero-815/ Rozhodně vám takový dloubanec poskytne čas, který můžete využít k vytažení střelné zbraně. Takže asi takto. Taktické pero není určeno pro každého, ale pro specifické situace ve výkonu služby v rámci bezp. složek. Tvrdit, že taktické pero je určeno k zabití člověka nebo k rozbíjení skel jsou reklamní tahy úchylných marketingových agentů.”

 

Tímto Lukášovi děkuji za rozsáhlý komentář a dovoluji si napsat pár myšlenek k tomu.

Zajímá mě, zda existuje nějaká statistika.

Kolik % všech policistů používá v terénu tužku? Kolik času to obvykle zabírá? Kolik přepadení policistů se odehraje ročně na světě, kolikrát se podařilo to díky taktickému peru odvrátit? Kolik desítek milionů propisek bylo prodáno? Kdo vlastně přišel s nápadem na taktické pero – policista, nebo výrobce, který pak policistovi vysvětlil, k čemu vlastně slouží a že tu věc nutně potřebuje?

Proto bych se rád zeptal vás, čtenářů z oboru – používáte při práci nějaké taktické pero? Kolik hodin denně v průměru? Jak se vám s ním píše? Cítili jste někdy potřebu ho během výkonu povolání použít? Touha zabodnout ho do oka drzé smažce se nepočítá. 😀

Jeden za naších redaktorů je totiž také z oboru a ten opakovaně říká, že ta věc je nesmysl a že v krizové situaci policista na ní ani nepomyslí. Spíše díky nadřeným reflexům bude tasit ostrou.

Mám (zcela vážně) velkou úctu k lidem z IZS, kteří za nás denně nasazují svůj život. Proto znáte-li někdo případ, kdy taktické pero skutečně pomohlo odvrátit nebezpečí, hoďte mi prosím echo. Pokud se to stalo alespoň jednou, kdekoli na světě, pak rozhodně taktická pera smysl mají a ochotně uznám, že jsem se mýlil. Já osobně vím pouze o této scéně z Bourna 🙂

 

EDIT: Po třech letech tento článek edituji a rád uznávám, že propiska (ať už taktická, kovová či plastová) má pro mnohé z vás svůj smysl a někomu dokonce pomohla v krizové situaci. Také mě moc těší slušnost a celková úroveň debaty, proto tento článek znovu dávám na hlavní stranu webu, aby se i další čtenáři mohli inspirovat či podělit o své reálné zkušenosti.