Tato maska je ze všech nejdostupnější a dá se říci i nejlevnější.

m101

 

Má lícnicové filtry, takže se výrazně nepřevažuje při nošení dopředu a nic nezavazí ani do stran. Musím uznat, že ač mám velikost obličeje na masku velikosti 3, tak mi sedí všechny velikosti. Je poměrně pohodlná, uvnitř se nachází polomaska, která nahoře naléhá na nos, zespoda na bradu a z boků je fixována k lícnicovým filtrům. Maska má zajištěnou vnitřní cirkulaci tak, aby vzduch při nádechu odrosil sklíčka, takže ani při větší námaze jsem nepozoroval žádné permanentní orosení, vždy šlo prudším nádechem odstranit.
Jak jsem na začátku zmínil výhodu lícnicových filtrů, musím také zdůraznit jejich nevýhodu: Nejdou vyměnit při nošení masky. Když se filtry vyčerpají, je nutno masku sundat, rozebrat, vyndat filtry z kapes na bocích, zadělat nové, zapnout gumové kapsy a masku nasadit. Vzhledem k ceně masky a kvalitě filtrů (o tom bude recenze snad někdy příště) ale není problém pořídit masky dvě a v případě zamoření v průběhu VP se prostě nadechnout, vyměnit masku za druhou s čerstvými filtry, a v klidu začít vyměňovat filtry. Ty jsou sice speciální, pouze do tohoto typu masky, ale v současnosti se dají sehnat za rozumnou cenu, takže je vhodné udělat si jejich zásobu.
Velká výhoda M-kové verze je přítomnost hydratační hadičky, kterou lze zvenku napojit na standardní polní láhev ČSLA přes vzduchotěsnou zátku. Uvnitř se nachází polohovatelné brčko, které lze ovládat zvenku i s nasazenými tlustými ochrannými rukavicemi a otáčením, zasunováním a vysunováním nasměrovat brčko do úst.

m103

K masce se standardně dodávají další zorníky, které lze použít například v zimě na další ochranu proti mlžení, kdy se na stávající zorníky nasunou další, které působí jako dvojité sklo v okně. Jinak jsou samozřejmě určeny jako náhrada v případě poškození stávajících zorníků.
Dále se k M-kovým maskám dodává zátka na hliníkovou polní láhev ČSLA jako doplněk hydratačního systému pro doplňování tekutin při nasazené masce, 2 sady filtrů (2×2 filtry) a šroubovatelné zátky filtrů, které slouží současně jako vdechové ventily, takže je důležité je mít nasazené.

m102

Upínání masky na hlavu je šestibodové, plně polohovatelné, zátylník je gumový – protiskluzový, takže maska neklouže po hlavě a komfort je také přijatelný.
Maska taktéž obsahuje průzvučnou vložku která umožní dobrou komunikaci s vnějším prostředím, nestane se tedy, že byste byli nařčeni z „huhlání“, slova jsou srozumitelná. Když však zvolíte menší masku, než Vám sedne přesně na obličej, hůře se artikuluje, neboť maska naléhá zespoda na bradu a znemožňuje dobře otevřít ústa při mluvě.
Vdechové i výdechové odpory jsou snesitelné a zteřelé ventilky jsem zatím nepotkal, existují-li nějaké.

m104

Plusy:

+ Pohodlí

+ Hydratační systém

+ Náhradní zorníky v sadě

+ Cena

Minusy:

– Lícnicové filtry

– Nutnost mít alespoň dvě masky

Celkové hodnocení: 7/10

Pro PostApo.CZ – Artifex