Jedná se o druhou nejdostupnější moderní masku sehnatelnou v našich končinách. Stejně jako maska M-10(M) pochází z produkce Gumáren Zubří. Je vyrobena z šedé pryže, má trojúhelníkové širokoúhlé panoramatické zorníky v hliníkových objímkách stejně jako maska M-10(M) a i konstrukčně je velice podobná. Maska je gumový výlisek s polomaskou uvnitř.

                                 img_5249

 

Filtr se připojuje standardizovaným závitem 40×4, takže není problém sehnat jak specializované tak širokospektré filtry.

Ochranná funkce je garantována v teplotním rozsahu -30°C až +50°C. Upínání masky je pětibodové, gumotextilní, vdechový ventil i oba výdechové ventily jsou plátkové, nad ventilovou komorou má maska průzvučnici, která na rozdíl od M-10M není vyměnitelná, je přidělaná napevno ke gumě masky kovovou stahovací obroučkou. Řeč je díky ní opět pěkně srozumitelná.

Ofuk zorníků není řešen samostatnými komůrkami, ale funguje spolehlivě. Maska je velice pohodlná, v případě potřeby není problém v ní strávit celý den. Upínání na hlavě taktéž nikde netlačí, polomaska na obličeji sedí a s ventilky jsem zatím nezažil problém.

Bohužel většina těchto masek nemá hydratační systém, ač verze s ním se také vyráběla pod označením CM-4m. Byla zavedena jako civilní maska, jelikož se nepočítalo s dlouhým pobytem osob v zamořeném prostředí, picím brčkem nebyla většina masek vybavena. Filtry se stále vyrábí pro tento typ závitu, dají se použít jak staré skladové univerzální MOF(malý ochranný filtr) 4/6, tak i prastarý VOF(velký ochranný filtr), který se připojuje pro snadnější nošení vrapovou hadicí, která ale není v základní sadě.

V případě, že se ve vašem okolí nalézá specifické riziko (chemická továrna s velkými zásobníky amoniaku), pak je vhodné pořídit specializované filtry pro případ vystavení tomuto riziku. Specializované filtry dovedou účinněji odloučit danou chemikálii a taktéž vydrží déle. Pokud však nic takového nehrozí, bohatě postačí univerzální filtry.

Co se týče univerzálů, pokud zrovna není poblíž výprodej s MOF filtry, doporučuji sehnat filtr s ochranou A2B2E2K2Hg-P3 který poskytuje ochranu proti organickým plynům a parám s bodem varu vyšším než 65°C, proti anorganickým plynům a parám, např. kyanovodík, sirovodík, chlor. Taktéž chrání proti kyselým plynům a parám např. oxidu siřičitému, chlorovodíku, amoniaku a organickým sloučeninám amoniaku, kapalným i pevným aerosolům a parám rtuti. Neposledně zachytává i toxické dýmy, bakterie a viry.

img_5250

Tyto masky není nutné pořizovat dvě, filtr se dá i bez cviku vyměnit na jeden nádech bez sundávání z obličeje a i bez problémů v rukavicích. Filtry v přední části trošku tíží a tlačí hlavu dolů, taktéž se občas pletou při přesnější ruční činnosti v blízkosti očí.

Cena masky je cca dvojnásobná oproti M-10(m), ale právě systém filtru na závitu ji proti výše zmíněné masce zvýhodňuje.

Přes vrapovou hadici se dá také připojit k dýchacím přístrojům jako rebreathery a plynové bomby, toho v současnosti využívají hasiči, kteří nejčastěji používají masku s řadou přístrojů Saturn (5,7). S tímto vybavením je možné se v masce i potápět, což ale není zrovna příjemné minimálně díky zorníkům, které jsou každý pod jiným úhlem a obrazy jednotlivých očí jsou posunuté, nejpraktičtější je tak dívat se jen jedním okem.

img_5247

Trošku technických parametrů:

průměrná hmotnost         400 g

počet velikostí                    3

všeobecné zorné pole         73 %

tlakové ztráty při průtoku vzduchu 30 l/min. při vdechu u vnitřní masky  max. 30 Pa

-při vdechu u ventilové komory  max. 25 Pa

-při výdechu    max. 100 Pa

Plusy:

+ Pohodlí

+ Rozmanitost filtrů na závitový systém

+ Cena

Minusy:

– Absence hydratačního systému

– O něco větší nádechový odpor oproti lícnicovým filtrům, které mají dva vstupy.

– Maska se snaží „převažovat se na čumák“ tíhou filtru

Celkové hodnocení: 8,5/10 (a to jen proto, že 9ku si nechávám pro případ sehnání těch nejnovějších (OM90/CM5/CM6) a 10ku pokud by některá z nich byla úplná bomba)

Pro PostApo.cz sepsal Artifex.