Líbil by se vám prostředek na čištění vody, který jen pomocí slunečního světla rychle odstraňuje z vody bakterie a viry a se svými miniaturními rozměry se vám vejde i do peněženky? Díky vědcům ze Stanford University se možná takové skvělé věcičky brzy dočkáme.

 

Na první pohled to vypadá jako kousek černého skla, menší než poštovní známka. Pravou podstatu vynálezu, který zatím ještě ani nemá jméno, můžete odhalit až pod elektronovým mikroskopem. Skleněná destička je pokrytá miniaturními vločkami disulfidu molybdenu. Vločky jsou umístěny v řadách, každá z nich široká jen pár atomů a mezi řadami jsou drobné mezírky. Pokud se na tyto řady díváte z vrchu, připomíná povrch destičky otisk prstu nebo bludiště.

 

Pokud destičku vhodíte do vody a necháte vodu na světle, sluneční paprsky dopadající na toto „bludiště“ spustí chemickou reakci, která vytvoří reaktivní formy kyslíku, jako například peroxid vodíku. Ty pak zlikvidují bakterie ve vodě.

 

Chemikálie vzniklé během čištění brzy vyprchají a vy získáte pitnou vodu.

Mrtvá bakterie E. coli

 

Zatím je projekt ve fázi laboratorních zkoušek. Během prvních testů se touto metodou podařilo za 20 minut zlikvidovat 99,999 % bakterií. Nutno ale dodat, že testy nyní probíhají v laboratorním prostředí, pouze se třemi typy bakterií a v malém množství vody. Navíc zatím nebyla testována schopnost likvidování virů a dalších organismů, ale vědci předpokládají, že i ty by měla destička pokrytá disulfidem být schopna zničit. Musíme si počkat na výsledky „z terénu“, ale první testy vypadají slibně.

Pokud se při dalších testech neobjeví nějaký zádrhel, nebude mít tento vynález z hlediska váhy a rozměrů na trhu konkurenci. I jeho cena by měla být velmi příznivá. Projekt je zaměřen primárně na rozvojové země, kde většina lidí stále nemá přístup k pitné vodě. Byl tedy kladen důraz na malé výrobní náklady. Disulfid molybdenu, který zde hraje největší roli, je v průmyslu běžně používán jako mazivo, takže je to levná a běžně dostupná surovina. Dá se tedy předpokládat, že pořizovací cena bude poměrně nízká.

Budeme tedy doufat, že se vědcům zadaří a brzy se této miniaturní čističky dočkáme.

Více na:

https://www6.slac.stanford.edu/news/2016-08-15-slac-stanford-gadget-grabs-more-solar-energy-disinfect-water-faster.aspx

Water purification: tiny solar device may have global impact

Stanford Develops Chiclet-Sized Device That Purifies Water Using Sunlight

http://newatlas.com/water-purification-nanoscavengers/27540/