Pevné, odolné a hlavně relativně levné rukavice značky Mechanix jsou ve světě taktického vybavení jakousi modlou. Spousta modelů, spousta barev, spousta velikostí – vybere si opravdu každý. Proto jsme většinu modelů pořídili a v průběhu roku otestovali.

V těchto rukavicích jsme káceli stromy, čistili drogová doupata, stříleli a učili střílet, běhali závody Spartan Race, zatýkali zločince a chránili VIP. Tato recenze bude spíše velkým souhrnem poznatků o Mechanixech nasbíraných za rok, některé modely pak ještě rozepíšeme do samostatných článků.

 

Zneužiji svého postavení šéfredaktora a celou recenzi odstartuji. Jak jinak než kritikou. Za poslední rok jsem vystřídal cca 5 párů rukavic Mechanix a všechny měly společný problém. Nestálost kvality. Jeden model snese genocidu, druhý se začne párat po dvou dnech. Při stejné práci, podotýkám. Proto se poznatky jednotlivých redaktorů velmi liší. Všichni se ale schodujeme na problému s velikostí. Nemohu si pomoct, vadí mi to. Zajděte do jakéhokoli obchodu a požádejte o ukázku 8-10 párů Mechanixů. Hned vám to dojde. Nebo se podívejte na fotky:

 

Toto je Mechanix FastFit, velikost M:

 

Krátké prsty se neroztáhly ani opakovaným namáčením, což vzhledem k absenci suchého zipu vede ke sklouzávání rukavice z dlaně. Velmi nepohodlné. Obecně se tento model moc nepovedl a i pro členy IZS, kteří občas potřebují rukavice nasadit opravdu rychle, doporučuji spíše modely se suchým zipem. Zas tak velký rozdíl v rychlosti navlékání to není, kdežto v pohodlnosti je ten rozdíl značný. Na nějakou dlouhodobou práci v nich zapomeňte, u mě slouží jako běžné zimní rukavice 🙂

 

A toto je model Mechanix M-pact, velikost M:

 

Tady jsou prsty cca o 5-7mm delší, než bych potřeboval. Obecně jsou pro mě příliš velké, nepohodlné, rozhodně bych je nechtěl mít na rukou třeba dvě hodiny v kuse. Podrobněji o tomto modelu bude mluvit kolega Artifex v samostatné recenzi.

Tento problém platí nejen pro odlišné modely, ale i pro jednotlivé kusy stejného modelu. Proto nákup rukavic Mechanix přes internet považujte za jakousi ruskou ruletu. Možná to vyjde, možná ne.

 

Teď předávám slovo Matyášovi:

 

Matyáš Vejskal:

Mechanix Original – parádní rukavice.

 

Co se mi líbí?

Zapínaní – guma je vytvarovaná podle zápěstí a po zapnutí téměř vůbec neodstává a
nezasekává se o oblečení, čímž by rukavice rozepínala.

Suchý zip drží zatím výborně

Poutko – bytelné poutko na pověšení, které mi naprosto vyhovuje

Střih – rukavice mi sedí fajnově, jsou dostatečně široké, ale zároveň nemají přehnaně dlouhé prsty, takže látka nikde nepřebývá a můžu volně pohybovat prsty.

Materiál – trochu mě mrzí, že rukavice tak dobře vsakují vodu a při práci v mokru se tak stávají nacucanými houbami, ale je to příjemný matroš a vypadá odolně.

Zlepšení – asi bych čekal nějaké zdrsnění na dlaních pro lepší úchop, manipulaci – trochu bojuji se švy podél prstů. Vyčuhují dovnitř rukavice víc, než je i milé a někdy musím prsty v rukavici poladit tak, aby mě přebytečná látka švu netlačila.

UPOZORŇUJI, ŽE JSEM JE MĚL ASI 5x a na fakt easy práci.

 

Jaroslav Böhm:

Mechanix Original jsem používal následovně: 2x týdně ve fitku na TRX = pořád v záběru, 2x Spartan Race, tak 20tréninků na Spartan Race venku(suchý) + domácí práce, dílna, auto, sekání a sběr dřeva, celkem půl roku používání.

 

Po tomto půlroce se objevil první problém – totálně se urvala půlka sucháče na zápěstí – ta chlupatá. Uvolňovalo se to za provozu, pak jsem je vypral a je téměř odtržený.

 

Naštěstí se mi povedlo je vyreklamovat. S tou velikostí je to pravda, vyměnil jsem svá M-ka za S-ka a není to moc rozdíl, navíc jsem si tam zkoušel jedny černé S-ka a ty mi byly volnější než ty M-ka snad.

Jenže pak hned přišel další problém. Během prvního dne se urvalo poutko… 😀

 

Takže další reklamace. Ale nezanevřel jsem na ně. Za tu cenou jsou výborné, snesou i mnoho vyprání a tvrdé zacházení. Vhodné na střelbu, do lomu i na jemnější práce. Kdo plánuje “mokré užívání”, měl by zvolit menší číslo – roztahují se.

 

Zuzana „Zipy” Dvořáková:

Co se týče pohodlnosti, jsou Mechanixy opravdu promyšlené. Nikde netlačí žádné švy, vyměkčení je přesně tam, kde je potřeba a i přes slušnou ochranu si člověk zachová cit v rukách.

Obrovský mínus jsou podle mě suché zipy na zápěstí – jsou velmi jemné, snadno se na ně nabalí špína a skoro nedrží. U rukavic Mechanix M-pact se zip rozepne jen občas, u dámských Mechanix CG Heavy Duty tak pětkrát do hodiny.

Ohledně kvality rukavic jsem zatím na rozpacích. Kromě problémů se suchými zipy jsem neměla s M-pact za tři roky používání žádný zásadní problém. CG Heavy Duty se mi začaly rozpadat za měsíc, tak jsem zvědavá, jestli jsem jen měla smůlu na drahého zmetka, nebo se Mechanix začal spoléhat na jméno, které vybudoval a začal kašlat na kvalitu (více v chystaných samostatných recenzích).

S tou velikostí také souhlasím, přišly mi troje Mka modelu CG Heavy Duty a sedly jen jedny 🙁

 

Vondraa:

Úvodem musím smutně konstatovat, že jsem doposud nenašel žádné sériově vyráběné/šité taktické rukavice, které by mi opravdu seděly. Problém je vždy stejný a to přílišné rozpětí mezi ukazovákem a palcem mé ruky, které vždy způsobí (někdy více, někdy méně), že rukavice v tomto místě nikdy nedosedá až k dlani. Pro spoustu lidí nepodstatná drobnost, pro mě zásadní problém, neboť s takovou rukavicí se prostě nedá pořádně střílet.

 

Pokud jde o rukavice Mechanix, vlastním a pravidelně používám dva typy, konkrétně model Mechanix M-PACT 3 a Mechanix ORIGINAL.

Oba naneštěstí trpí stejným – výše popsaným problémem, podotýkám ale, že z aktuálně vyzkoušených na trhu dostupných alternativ jím trpí subjektivně nejméně.

K modelu M-PACT 3 – tento používám již dva nebo tři roky k činnostem, u kterých se nepředpokládá použití zbraně – typicky bourací práce (pěstírny marihuany, varny pervitinu) anebo stěhování.

 

Na těchto rukavicích lze zejména pochválit precizně vyvedenou ochranu kloubů a také (v mém případě paradoxně) dlaně a prsty pošité zdrsněnými gripy, díky kterým je úchop čehokoliv jistý při jakýchkoliv klimatických podmínkách a to včetně situací, kdy jsou rukavice zcela mokré anebo propocené. Právě tyto gripy (našité i v prostoru mezi palcem a ukazováčkem) je ale v mém případě vylučují při použití ke střelbě – ač jsem se o to opravdu snažil, každý můj pokud o jejich protažení v tomto místě skončil nezdarem (nošení, namáčení, praní), nepovolily ani o kousek.

Přiznávám, že již delší dobu uvažuji o odstřižení špičky ukazováčku, neboť úchop zbraně v těchto rukavicích je jinak naprosto perfektní.

K modelu ORIGINAL, ty aktuálně již asi rok používám zejména v situacích, kde použití zbraně předpokládat lze – v našich končinách pak samozřejmě hovoříme především o výcviku.

 

Do ostrých akcí je sice nosím, ale poměrně nerad, neboť nemají žádnou ochranu proti prořezu ani proti propíchnutí. Sice ani tyto rukavice mi 100% nesedí, ale jejích cíleným namáčením a vytahováním jsem je dokázal dostat do stavu, kdy se to dá snést a jsem v nich schopný v případě potřeby trefit i onu pomyslnou stodolu.

Obecně je ale musím pochválit, ač papírově žádnou speciální ochranu nemají, za první rok jejich používání se mi do rukavice nikdy nedostalo nic, co tam být nemělo. Nože jsem s nimi za ostří sice nikdy chytat nezkoušel, ale běžné skleněné střepy, třísky, rezavé dráty trčící ze starých pneumatik – vše prozatím ustály.

 

Pochválit pak musím i jejich použití za deště, i zcela promočená rukavice drží a lze se na ni spolehnout mnohem lépe než na ruku bez ní.

 

Takže takový je náš souhrn. Levné, občas kvalitní rukavice. Nebudete-li od nich čekat žádný zázrak, možná vás příjemně překvapí. Nebo natolik znechutí, že zainvestujete do nějakých dražších. Ani jedno z toho rozhodně nemůžeme zaručit 🙂

P.S. No a samozřejmě se těšte na recenze jednotlivých modelů. Začneme je zveřejňovat už za pár dnů.