Už poměrně dlouho vlastním rukavice Mechanix M-pact 1 a co se týče kvality, tak jsem si nimi docela spokojená. Problém je, že i velikost S je na dámskou ruku příliš velká a tak jsem byla velmi nadšená, když se na stránkách firmy Mechanix objevilo několik modelů dámských rukavic. Už poměrně dlouho má tato firma v sortimentu dámské provedení rukavic Original, ale ty pro mé potřeby neposkytovaly dostatečnou ochranu a jejich růžové provedení mi spíš přišlo jako špatný vtip, než jako vážně míněný produkt.

Nyní se sortiment rozšířil o několik typů pracovních a ochranných rukavic, které už vypadají o něco seriózněji. Menší háček je ovšem v tom, že rukavice jsou v současnosti k sehnání jenom v USA, evropská divize Mechanix nemá o nových modelech ani páru.

 

Musela jsem si tedy nějakou dobu počkat na dovoz z USA a pak přišlo první nemilé překvapení. Ve velkém souhrnu značky Mechanix jsme se už zmiňovali o problému s číslováním a ani tady jsem se mu nevyhnula – ze tří modelů (CG heavy duty, M-pact a Material 4X )ve velikosti M, která mi podle tabulky na stránkách Mechanixu měla sednout, mi sedl pouze jeden – CG heavy duty.

Rukavice jsou označené jako pracovní a údajně se dají použít k široké škále činností od zahradničení po stavařinu, lesnictví a přenášení těžkých nákladů. To vše naznačuje, že by rukavice měly být velmi odolné a poskytovat vysokou ochranu. Já jsem je využívala zejména při práci na pozemku, to znamená hlavně při práci se dřevem a při terénních úpravách.

Rukavice jsou z větší části z kůže, na dlani jsou dobře polstrované a i přes různá vyztužení v nich má člověk stále poměrně slušný cit, nepřipadá si jak v lyžařských rukavicích.

 

Na hřbetě ruky je síťovina pro lepší odvětrávání, takže v létě se v rukavicích neuvaříte. Přes hřbet ruky a zhruba do půlky prstů vedou gumové chrániče.

 

Stejně jako u rukavic Mechanix M-pact je špatně řešena ochrana kloubu ukazováčku, takže kloub je chráněn z boku a ne z vrchu.

 

Vevnitř jsou rukavice velmi pohodlné, nikde nic netlačí ani nepřekáží.

Zhruba první měsíc jsem z rukavic byla velmi nadšená. Oproti běžně rozšířeným koženým pracovním rukavicím to byl opravdu luxus – dobře padnoucí a pohodlné rukavice, o kterých jsem skoro nevěděla, ale které mi několikrát zachránily ruku před nepěkným poraněním. Ve zdraví jsem s nimi přežila, když se mi na ruku svalil zhruba třicetikilový blok neopracované žuly a při vysekávání trní jsem nemusela tahat trny z ruky.

Bohužel moje radost z rukavic přibližně po měsíci skončila. Už když mi rukavice přišly poprvé do ruky, tak jsem si říkala, že suchý zip na zápěstí je velmi jemný a nemůže moc pevně držet. To se mi po nějaké době potvrdilo, když zip začal při práci s těžšímmi předměty povolovat. Nejprve to bylo sem tam, jednou nebo dvakrát za den. Ale po dalším měsíci používání už začaly zipy povolovat při sebemebším zavadění například o rukáv nebo o pracovní nástroj. Zip se nyní rozepne i když zatnu ruku v pěst nebo pohnu zápěstím víc dozadu. Rukavice už mě tedy spíš otravují, protože musím neustále lovit a upevňovat sucháče.

 

A jako třešinku na dortu jsem zhruba po třech měsících používání objevila v jedné rukavici na boku prstu díru. Evidentně tam byla použita slabší (podřadnější) kůže, než na zbytku rukavice a došlo tedy k velmi rychlému opotřebování. Na straně prstu, kde materiál rukavice není v kontaktu s ničím, co by mohlo rukavici poškodit, je to dost divné. A jsem si naprosto jistá, že jsem rukavici neprotrhla o nic ostrého, jedná se prostě o vadu materiálu. Díra se poměrně rychle rozšířila natolik, že mi z ní leze prst.

 

Další díry se objevily na ukazováčku, kde je dvojtá vrstva kůž pro „vyšší odolnost“. Tam už bych nebyla tolik kritická, protože zrovna špička ukazováčku je hodně namáhané místo, ale levné rukavice z pracovních potřeb obvykle prodřu v tomto místě až tak za rok, takže od drahých značkových rukavic bych rozhodně očekávala větší výdrž.

 

Kromě toho na mě na pár místech začaly vykukovat nitě.

 

Řekla jsem si tedy že zmetek se může najít u každé firmy a že by neměl být problém uznat reklamaci. Jenže to má malý háček… Mechanix na svoje výrobky poskytuje záruku „celé“ tři měsíce. Za 40 dolarů bych si rozhodně představovala zcela jiný servis a kvalitu.

Pokud tedy hledáte kvalitní dámské ochranné rukavice, bohužel musíte hledat dál. Kvalita zpracování je hrozivá a částka, kterou za ně Mechanix chce je ještě hrozivější.

V lednu mi dorazí zbylé dvoje rukavice (M-pact a Material 4X), tak jsem zvědavá, jestli jsem opravdu měla jsen smůlu na drahého zmetka nebo se Mechanix začal spoléhat na jméno, které vybudoval a začal kašlat na kvalitu.