Koupil jsem si od Helikonu rukavice především z důvodu, ze kterého mi je odmítli na test poskytnout oni: „naše rukavice jsou na trhu známé svou kvalitou, tam není co testovat“. Já o jejich rukavicích neslyšel ani slovo, a tak jsem sáhnul po nejběžnějším modelu rukavic Urban Tactical Line (prostě UTL).

 

Konceptem jde o opravdu netradiční rukavici. Na dlani je použit syntetický materiál, který je velmi tenký, má zajímavou texturu (něco jako golfový míček) a na několika místech je perforován pro lepší ventilaci.

 

Na několika jiných místech je potom dlaň zesílena drsnějším gumovým dílem.

 

Z vrchní strany najdete neoprenu podobný materiál, který je vylepšen vytlačeným vzorem z malých obdélníčků.

 

Gumová výztuž na vrchní straně hřbetu ruky má pravděpodobně před něčím chránit.

 

Zapínání je ze silnější gumy a funguje dobře – nerozepíná se samo od sebe.

 

Střihově je rukavice spíše klasická. Na ruce mi sedí dobře, rozsah mezi palcem a ukazováčkem je dostatečný a rukavice je tam ještě vyztužena.

 

Mrzí mě, že pouze 2 prsty jsou šity tou těžší cestou (tedy tak, aby mezi horním a spodním dílem byla bočnice) a konečky prstů by tak neměly obtěžovat žádné švy. Oproti rukavicím Mechanix se ale Helikon rozhodl sešít tyto bočnice přesně na středu prstu, takže vám při obutí rukavice vjede tento šev hned pod nehet. Chce si to zvyknout, švy jedině mírně odstřihnout a nosit je tak, aby nepřekážely. Ukazováček je konkrétně třeba divně splácnutý a zbytečně velký šev mě občas rozptyluje.

 

Provedení není úplně bez chyb, ale jde o lepší průměr. Občas kouká nitka, uvnitř rukavice zbytečně přebývá volný lem neoprenu a na prsteníčku se to prostě nepovedlo.

 

Zkušenosti z terénu

Svou konstrukcí rukavice působí velmi křehce, což je ale dáno zvýšenou citlivostí. Tu musím rukavicím UTL nechat – prst na spoušti cítíte výborně, manipulovat se zbraní (a mobilem) zvládnete na výbornou. Povrch rukavice opravdu drží a nesmeká se. Suchý zip se ani po pár měsících používání sám nerozepíná.

 

Ale je tu pár vlastností, pro které se rukavice UTL nezařadily mezi mé oblíbené. Neopren na hřbetu dlaně je prostě pitoreskní.

  • Pokud je zima (5°C a méně), tak vám v rukavicích mrznou prsty. Nechápal jsem proč mi je bez rukavic tepleji než s nimi, ale myslím, že mám odpověď. Rukavice UTL vás nezahřejí, protože neopren je pružný, natáhne se kolem ruky a jakoby z ní vymáčkne krev. Pokud se vám omezí průtok krve v prstech, rozhodně si je „rozprouděním“ moc neohřejete. Na důkaz posílám vytlačené švy v kůži po chvilce sekání na studeném větru.

 

  • Pokud je ale nad 10°C, tak stačí, abyste se mírně zpotili v rukavicích a ačkoliv vám to má neopren rychle odvést, tak syntetický materiál na dlani je pravý opak. Dlaň budete mít naloženou ve vlastní šťávě, dokud rukavice nesundáte a nevyvětráte. Možná, že kvůli neoprenu se v nich ruce potí víc, než v jiných, ale to nechávám jako subjektivní vjem.

 

A teď něco k výdrži. Rukavice nosím občasně 5 měsíců a používám je především na střelnici, občas jen tak při chůzi a spíše výjimečně k testování nožů (sekání, manipulace se dřevem). Na drsnější činnosti se už moc nehodí, protože jsou opravdu tenké a ostré větvičky tak opravdu bolí do dlaně. Navíc mám pocit, že je každou chvíli protrhnu. Každopádně zatím nenesou jiné známky opotřebení než několik míst s obroušeným materiálem na konečcích prstů.

 

Je tedy čas na trochu zábavy. Vezmu polní lopatku a vykopu s ní okop ležícího střelce v UTL rukavicích a uvidíme 🙂 … Muhaha!

 

No dobře, nebudeme řešit provedení toho okopu (narazil jsem na šutry a je to spíš taková mělká skrývka), přeci jenom jde o test rukavic! Ty si vedly překvapivě dobře a nerozpadly se, ani se nijak výrazně neprodřely. Hrabal jsem rukama i lopatou a jediné slabé místo je tedy to, že rukavice jsou tenké a příliš pohodlí neposkytují ani rukám.

 

Resumé

Co k rukavicím UTL říct? Velkohubé prohlášení výrobce podle mě není na místě. Ano, UTL jako rukavice za 570,-Kč poslouží a pokud nemáte smůlu na vylezlé nitky, které ve finále rozpletou nějaký nosný šev, tak s nimi spoustu věcí zvládnete a budete těžit z dobré citlivosti.

 

Ale má to i stinnou stránku. Pohodlí v rukavici je za mě nedostatečné (a to nejen při těžší manuální práci) hned ze dvou důvodů Prazvláštní střih prstů a vnitřních švů + zvolený neoprenový materiál, který se chová „divně“.

 

Za mě osobně vůbec nevidím důvod proč experimentovat s rukavicemi od výrobce, který je má v sortimentu jen jako dodatkovou položku a nesáhnout raději po nějaké ověřené kvalitě…