U této recenze především doufám, že se mezi Vámi najdou tací, kteří pončo od Helikonu mají a něco mi potvrdí nebo vyvrátí.
Za zhruba 600,- Kč dostanete kus nepromokavé tkaniny s podlepenými švy, několika šňůrkami na stažení, oky na vypnutí a pár cvočky na sepnutí. Nic víc na pláštěnce snad ani nehledám. Začneme hezky v teple:
Pončo vypadá takto:


 

Helikon nezklamal:

 

Šňůrky (kapuca + pas):

 

Cvočky na sepnutí:

 

Podlepené švy ve dvou soustředných kružnicích:

 

A teď k té nepromokavosti. Veřejně se proslýchá, že u ponča od Helikonu musíte počítat s mokrými rameny. Tak jsem to šel zkusit „laboratorně“. Svázal jsem pončo, jako když otočíte holce sukni a zavážete nad hlavou (nebo Skotovi kilt, abychom byli genderově vyrovnaní). Trychtýřek jsem pak naplnil trochou vody (100ml?), tak aby tlak vody nebyl příliš velký a nechal pončo chvíli viset. Ani ne za deset minut se ozvalo hlasité kapání, tak jsem se vydal zkoumat, kudy to teče. K mému „překvapení“ tekly podlepené švy cca na 6 různých místech. Látka samotná vodu nepropouští ani po delší době.

 

Na videu je krásně vidět, že podlepení je v těchto místech zpraseno, prošito nebo roztaveno a proto po čase teče.

 

Pokud se podíváte na podlepení, najdete i to, že konce nejsou přitavené a volně plandají, takže čekám, že se po delší době začnou odlepovat (nejsou jen dva, je jich tam 5 párů).

 

No nic, hurá do divočiny. Přístřešek si postavíte luxusně. Ani při mírném dešti nikde nic neteklo tak, abych to v noci poznal. Pláštěnka není taky velká jako plachta, ale na nouzové přespání se to dá, navíc se pomocí oček dá snadno vypnout a tím tak ještě zlepšit ochranu před vodou, která jednoduše steče.

 

Když si vezmete pončo na sebe, zjistíte, že jako každá pláštěnka vůbec nedýchá, takže si vytváříte takový soukromý skleník. Naštěstí není pončo uzavřené a můžete se tak dosyta rozmazlovat čerstvým vzduchem.

 

Druhá věc, která se o ponču od Helikonu proslýchá je, že pokud jste vyšší postavy, čekejte mokrá kolena. Nedejbože pokud máte batoh a pončo si tak ještě zkrátíte (vypnete směrem dozadu). S tím musím souhlasit, jelikož měřím 185cm a při každém kroku v ponču deštěm mi na kolena steče mnoho kapek. Příjemný pocit promočená kolena rozhodně nenaskýtají.

 

Otázkou je, zda se výrobek tak jednoduchý jako pončo dá vymyslet a vyrobit tak, aby byl univerzální a vyhovoval všem. Netvrdím, že je to špatný výrobek, ale kvalitou bych značkovou pláštěnku čekal jinde. Samozřejmě vás před deštěm po nějakou dobu ochrání, vodě chvíli trvá, než špatně lepenými švy prosákne skrz. Můj osobní názor je, že pokud švy podlepuji, tak to udělám maximálně precizně, aby to mělo skvělý výsledek.

Prosím o Vaše zkušenosti a postřehy ohledně tohoto ponča nebo dalších (neznačkových).

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.