Nedávno se nám do ruky dostal model funkčního trička od značky Blackhawk!, který je teprve ve vývoji, a jeho finální podoba by se do prodeje měla dostat koncem roku.

Náš partner HQH System nás jménem výrobce požádal o názor a případné návrhy na vylepšení. Tričko jsme si tedy vzali do parády a začali přemýšlet, co by na něm šlo vylepšit.

 

Desk Research

Tričko jsem si položil před sebe na stůl (odtud “desk” 🙂 ) a začal zkoumat možné slabiny. Střihem jde o normální funkční tričko, které je elastické a pružně obepíná tělo. V podpaží jsou síťované odvětrávací panely, které zároveň mírně zvyšují rozsah pohybu.

Poznámka 1: Zaměřit se na pohodlnost nošení především v podpaží, kde se jiná funkční trička často shrnují a zařezávají se do kůže.

 

Tričko je vyrobeno ze zajímavého materiálu (92% polyamid, 8% lycra), který patří mezi ty silnější, nicméně je velmi elastický. Povrch je matný a zdá se velmi odolný. Švy jsou od pohledu kvalitní a jelikož jsou ploché, tak by neměly nijak výrazně dřít.

Poznámka 2: Zaměřit se na odolnost švů a materiálu.

Poznámka 3: Zaměřit se na funkční vlastnosti materiálu (odvod potu, schnutí, eliminace zápachu, termoregulace)

 

Ve druhé fázi jsem si tričko vzal na sebe a přemýšlel, kde by potenciálně mohlo vadit, rolovat se a nějak jinak překážet. Zaujaly mě delší rukávy, které jsou pro mě trochu nezvyklé a ve srovnání s tričky jiných značek jsou tak o 5-10cm delší. Tričko je celé trochu delší a lze ho tedy bez problému zastrčit do kalhot.

Poznámka 4: Zaměřit se na rukávy a pohodlnost při nošení

 

Z materiálu jsem měl hodně dobrý pocit, příjemně seděl a nikde jsem nezaznamenal žádný problém.

 

Field work

Přišel tedy čas v tričku vyrazit do terénu. Pravidelně běhám, cvičím doma a chodím na tůry. Nebudu tady rozebírat čím vším si tričko za dva měsíce prošlo, ale bylo toho dost na to, abych dokázal zhodnotit, že si mě naprosto získalo. Ke svým poznámkám, bych se vyjádřil následovně:

Poznámka 1: Zaměřit se na pohodlnost nošení především v podpaží, kde se jiná funkční trička často shrnují a zařezávají se do kůže.

Verdikt: Střih sedí pohodlně, panel v podpaží plní svou funkci a nijak nepřekáží. Rozsah pohybu rukou je zachován.

 

Poznámka 2: Zaměřit se na odolnost švů a materiálu.

Verdikt: Po několika měsících intenzivního nošení švy perfektně drží. Materiál se mírně obrušuje především v hodně namáhaných místech (záda, kde nosím ledvinku), ale toto opotřebení, je podle mého soukromého názoru naprosto adekvátní použití.

 

Poznámka 3: Zaměřit se na funkční vlastnosti materiálu (odvod potu, schnutí, eliminace zápachu, termoregulace)

Verdikt: Tričko je silnější a je v něm tedy tepleji, do horkých dnů bych možná volil něco s řidší osnovou. Odvod potu funguje správně, tričko schne rychle a ani po týdnu normálního nošení výrazně nezapáchalo (tuto “výkonnost” srovnávám vůči jiným modelům, které nosím).

Poznámka 4: Zaměřit se na rukávy a pohodlnost při nošení

Verdikt: Delší rukávy se ukázaly jako velmi pohodlné! Překvapilo mě, jak moc mi delší rukávy vyhovuj. Kromě toho, že se látka neshrnuje tak snadno, mi to prostě přišlo příjemně hřejivé:) Rozhodně tento styl schvaluji.

 

Srovnání

Jako poslední krok našeho testu srovnáme funkční tričko s podobnými modely jiných výrobců. Vzal jsem podobně střižené kusy a srovnal Blackhawk! s Nike Pro Combat tričkem a jednou velice tenkou Moirou.

 

Nike je hodně podobné tričko. Materiál (90% polyester, 10% spandex) je mírně slabší, méně pruží a jako takový při použití hůře dýchá. Připsal bych tu horší prodyšnost faktu, že je spíše lesklé, ale to je jen můj osobní postřeh. Větrací panely v podpaží jsou umístěny podél paže, tedy natočené o 90° než je u Blackhawk! trika (no fotce pohled z boku, rukáv zvednutý nahoru).

 

Musím říct, že tento vertikální způsob u Nike mi moc nevyhovuje a je cítit, že pohyb rukou nahoru tričko vyhrnuje, a to se potom shrnuje do podpaží, kde překáží a kde přesně v místě ohybu vede šev. Toto je u Blackhawk! trička řešeno jinak a mě osobně to naprosto vyhovuje.

 

Moira (100% Moira) je potom z velmi řídkého materiálu, který se snadno různě zatrhává. Nemá větrací panely, ale je opravdu vzdušná, takže to není chyba. Řekl bych, že mi sedí stejně pohodlně jako Blackhawk!, ale není tak elastická. Do horkého počasí bych asi neváhal.

 

Resumé

Funkční tričko od Blackhawk! si vybojovalo místo v mé skříni a rozhodně po něm rád sáhnu. Ke střihu ani použitému materiálu nemám vůbec žádných výhrad, jen bych do budoucna navrhl další variantu – a to “letní” model. Samozřejmě nás velmi štve, že jsme si na prototypu nemohli pořádně smlsnout a navymýšlet si miliony změn a úprav. Tady by to ale bylo kontraproduktivní. Nebudeme tedy opravovat něco, co není rozbité, a těšíme se, až funkční tričko firma oficiálně uvede na trh.

 

Triko na testování poskytla společnost HQH System.

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.