Investice do ponožek je hned druhou v pořadí, kterou oceníte při delším pochodu. Pohodlné a kvalitní boty jsou základem, ale veškerý přínos mohou mrknutím oka zhatit nevhodně zvolené ponožky. Nevěříte snad poručíkovi Danovi?!


 
„Fusekle! Hodně tlustej erár. Nohy musí být v suchu. V terénu si budete měnit ponožky při každé zastávce. Jinak vám močály sežerou nohy.“

 

Tento test si na nic nehraje, hlavně ne na vyčerpávající shrnutí nejlepších modelů ponožek. Mám prostě 3 různé typy a ty již přes rok různě nosím. Jedny klasické turistické ponožky od BATACu, druhé bavlněné, které fasují vojáci v AČR a třetí jsou sportovní vlněné od značky Armadillo. Nelze je mezi sebou příliš srovnávat, ale na svých tréninkových túrách (20-50km/den) s batohem (7-20kg) jsem s nimi nějaké ty zkušenosti nasbíral a rád se o ně podělím.


 

Ponožky BATAC se stříbrem

Začněme u mých nejoblíbenějších. BATACy (psali jsme recenzi jejich modelu Operator) jsem si koupil u top-armyshop.cz za fajnových 105Kč. Složením jde o 82% bavlnu, 15% polypropylen a 3% elastan. O antibakteriální účinky se stará stříbrné vlákno ve struktuře látky.

 

Co se týče mých zkušeností, tak několikadenní nasazení na vojenském cvičení AZ není problém. Bez zbytečného zápachu nebo nějaké přehnané degradace ponožky samozřejmě (vyztužená pata i po roce drží bez náznaku prodření).

 

Ponožka mi střihem dokonale sedne a chválím především plochý šev vedený přes vrchní stranu prstů, který v botě nijak nepřekáží.

 

Ponožka je silnější, ale je neskutečně pohodlná – ani když je durch promočená / propocená, tak nijak nestudí a hlavně nemáte pocit mokrého hadru na kůži, který se vám zadírá do masa. Zároveň tyto ponožky celkem rychle usychají, ale pořád je tu vysoký obsah bavlny, takže to není otázka pár minut na sluníčku. Za mě ale rozhodně #1 na primární ponožky.


 

Ponožky Armadillo Lightweight Boots

Značku Armadillo na náš trh dodává stejná společnost, která se stará o zásobu rukavic Mechanix či chráničů ALTA v českých eshopech – Adventure Life. Značka Armadillo se zaměřuje na funkční oblečení a hlavně tedy kvalitní vlnu Merino.

 

Ponožky LIGHTWEIGHT BOOTS z jejich produkce jsou úplně jiná liga než předchozí – už tím, že jejich cena je 760Kč, v logu mají pásovce a jejich motto je „KICK ASS SOCKS“ (překlad třeba „krutopřísný ponožky“).

 

Konstrukce ponožky je zajímavá, kombinuje elastické prodyšné části a vlnou vyztužená místa – ty najdete na chodidle od špičky až po patu a na nártu.

 

Z těchto ponožek máte již po oblečení celkem zvláštní pocit volnosti, ale je pravdou, že vyztužená místa s hustými smyčkami vlny hezky rozkládají tlak a případné tření, takže nohu máte „jako v bavlnce“ i při delším pochodu. Plochý šev přes prsty prakticky necítíte, utažené tkaničky na nártu také ne a zároveň ponožka dobře sedí díky pružným sekcím kolem chodidla i holeně.

 

Největší výhodou těchto ponožek je použití přírodní vlny, která má sama o sobě výborné vlastnosti, především co se týče odvodu vlhkosti, tepelného komfortu a také značné nehořlavosti. Merino tvoří 50%, 38% je potom nylon a 12% blíže neurčeného materiálu (ne, fakt to na stránkách výrobce není, ale bude to něco elastického 😉 )

 

Mám s těmito ponožkami jen jeden problém. Není to cena (za Merino ponožky z přírodního materiálu je ještě hodně dobrá), netýká se to ani té netradiční konstrukce tenkého a vystlaného, ani onoho vínového proužku na horním lemu, který je spíš na hubenější lýtka a mě občas škrtí.

 

Především jsem zjistil, že po delší době ve vlhkých kanadách (zapařené goráčovky nebo promoklé UA Valsetz) se ostrá ovčí vlna začne k navlhlému chodidlu chovat jako struhadlo. Opravdu při každém kroku cítíte zvláštní řezání a při jednom výletu bych tyto ponožky podezříval i ze zavinění puchýře zboku na patě. Na druhou stranu zase vůbec nestudí, když jsou mokré, což je velká výhoda v zimě a Merino v tomto ohledu hodně pomůže.

 

Nejsou rozhodně zlé, ale ta vnitřní vlna by mohla být jednoduše příjemnější (jemnější, či nějak jinak tkaná – představte si, že chodíte po tlustém vlněném svetru).


 

Fasované ponožky AČR Vz.2000 letní

Nejde nezařadit ponožky, které fasují naši vojáci :-). Ponožky jsem vyfasoval od AČR a jsou údajně z 50% bavlna, 40% polypropylen, 7% polyamid a 3% elastan.

 

Střih ponožky není špatný, využívá prakticky stejné prvky, jako najdete na BATACích, ale materiálově jsou o trochu tenčí.

 

Proč jsem je ale zařadil na poslední místo? Nemám je upřímně moc rád. Oproti předchozím dvěma modelům se chovají divně především ve dvou věcech. Po každém obutí (a je jedno jak moc je před zavázáním kanady ladím) mi nesedne šev na prstech. Pokaždé mě tlačí na malíčku a po několika kilometrech odkládání musím zout jednu či druhou botu a povytáhnout fusekli na několika místech, aby šev sednul. Ale ani toto řešení není obvykle konečné…

 

„Proč tomu tak je, když mají prakticky stejný šev jako má BATAC?“, ptám se. Svádím to na látku. Ta je u ponožek Vz. 2000 hutnější a tvrdší, proto mi i onen šev přijde méně poddajný než u předchozích modelů. Druhou nevýhodou té hutnější látky je i fakt, že se na ní vytvořily rychle žmolky a známky oděru. Ve vlhku potom značně vsakuje vodu, špatně schne a hrozně nepohodlně se mi nosí mokrá.

 

Samozřejmě to lze snést a už jsem toho v ní spoustu přežil, ale pokud bych si měl vybrat mezi ponožkami AČR 2000 letní za 99,-kč a BATACen dražším o 6Kč, mám jasno.


 

Jaké ponožky jsou vašimi favority? Nebo naopak, které jste ve vzteku poplivali a poslali do první rokle?