V dnešní recenzi se zaměřím na letní termoprádlo od Helikon-Texu.

 

Info od dodavatele Top-Armyshop.cz:

Letní termoprádlo Level I / generace III Helikon-Tex® – černé

Funkční termoprádlo Helikon-Tex® Level I je set skládající se z vrchního dílu a ze spodků, set prodyšný a velmi efektivně odvádí pot směrem ven k dalším vrstvám oblečení.

Je to první / základní vrstva oblečení nejen do chladných až extrémních podmínek, ale i naopak do podmínek teplých až horkých – prádlo přináší univerzální řešení, které poskytuje pokožce příjemné teplo při poklesu venkovní teploty a ochlazení během horkých dnů.

Tento typ je vyroben podle vzoru spodního prádla, které používá americká armáda, jde již o III. generaci a součást systému oblečení ECWCS.

Jsou ušity ze super měkkého polaru se síťovanou strukturou a gramáží 130 g / m2.

Materiál Quick Dry® je velmi příjemný na dotek a navíc je navržen i pro osoby s citlivou až alergickou pokožkou.

Toto spodní prádlo vykazuje vysoké termoizolační vlastnosti a vysokou prodyšnost.

Vnitřní strana termoprádla má unikátní schopnost kumulovat okolní teplotu, kterou udržuje blízko těla a zároveň je materiál vybaven kanálky, které odvádějí pryč vlhkost.

Celý set je lehký a vysoce stlačitelný – může být vtěsnán do batohu nebo velké transportní kapsy bez jakéhokoli poškození jeho vlastností a je tak vždy po ruce a připravený k použití.

Funkční termoprádlo je vhodné pro využití všude tam, kde je třeba po dlouhou dobu udržet tělesnou teplotu – prádlo je tak předurčeno pro uživatele z řad profesionálů, ať už se jedná o vojáky, policisty nebo hasiče, ale vynikající vlastnosti ocení i všichni ostatní uživatelé z řad outdoorových nadšenců nebo fanoušků military, airsoftu či paintballu.

Hlavní přednosti:

– anatomický střih

– lehké a snadno stlačitelné

– vysoce prodyšné

– poskytuje okamžité teplo nebo ochlazení (v závislosti na teplotě pokožky) a efektivně odvádí pot

– rychle schne

– bezešvá technologie (ploché švy)

– vrchní díl má raglánové (klínové) rukávy

– spodky mají elastický pas a otevřený přístup u poklopce

 

Dnes to bude stručné. Když jsem to prádlo měl poprvé na sobě, byl jsem nadšený. Hodnotil jsem ho daleko lépe, než Kalu od Infitu. Cenově je prádlo Helikon jen o necelou stovku dražší (na Top-armyshop.cz ho mají za 720,-Kč), avšak má hutnější materiál, který lépe odvádí pot a nepřiléhá tolik k tělu. Strávil jsem v tom celou víkendovou akci a i přes pražící slunce a černou barvu trika mi to ani trochu nevadilo.

 

Necítil jsem žádný diskomfort, nelepilo se mi k tělu, nebylo co vytknout.

Zkoušeli jsme to prádlo pálit, ale i přes zasažení ohněm látka zůstávala stále pružná.

 

Netavila se a netekla.

 

Dokonce i zásah z improvizovaného plamenometu přežila v podstatě bez úhony.

 

Jak sami uvidíte na videu, nadšeně jsem tehdy tvrdil, že to nejspíše bude první kladná recenze na Helikon.

Poznámka: V první části videa jsme měli tampon nasáklý olejem, proto látka chytala lépe. Když olej vyhořel, bylo vše najednou úplně jinak. Ostatně to tam také slyšíte a vidíte :).

Jenže po celkem 6 dnech nošení a 4 pracích cyklech ve 30°C vodě to prádlo najednou vypadalo takto:

 

Po dalším víkendu venku a dalším, pátém vyprání takto:

 

Z trička lezou nitě a nějaký chuchvalec látky. Mám pocit, že lem kolem krku se brzy začne trhat.

 

Kdežto rukáv se trhá už teď. Opakuji, po 8 dnech nošení a 5 pracích cyklech.

 

A i přesto, že jsem naprosto nadšený z látky a střihu, přesto, že málokteré prádlo se mi nosí tak pohodlně, jako toto, musím Letní prádlo LVL1 Gen 3 od Helikon-Texu označit za odpad. Toto je první recenze, u které mě to opravdu mrzí, ale kvalitní látka a střih holt není vše. A vyhazovat 7 stovek měsíčně za prádlo, byť opravdu skvělé, rozhodně nebudu.

 

P.S. A opět musím poděkovat za pomoc s touto recenzí Petrovi Fiedorovi (HodněOhně.cz), největšímu odborníkovi na oheň, kterého znám.