V USA jsou každou hodinu zastřeleni 3 lidé (přepadení, sebevraždy, neodborná manipulace se zbraní). To je 86 životů za den a přes 30 000 za rok. U nás toto číslo známé není, ale v souvislosti s případem aktivního střelce v Uherském Brodě bychom se měli zamyslet.

Vědci z Jižní Karolíny, Švýcarska a Číny přišli s geniálním konceptem, jak vyrobit neprůstřelnou textilii. Celá technologie se zakládá na využití karbidu boru (B4C), který je běžně používán k ochraně tanků, vojáků a policistů. Tato forma karbidu je třetím nejtvrdším prvkem na zemi, ale je extrémně těžká a absolutně neohebná.

 

A teď si vezměte 100% bavlnu. Měkká ohebná látka, ze které je drtivá většina oblečení. Šlo by tedy tyto dva prvky zkombinovat dohromady? Na to vědci už znají odpověď. Vzali prosté bavlněné tričko za 120,-Kč, namočili ho do roztoku bóru a hodinu pekli v elektrické troubě na 1 000°C.

 

Tato procedura zajistí, že se uhlík spojí s borem a vše ostatní je během pečení zničeno. Vzniklým produktem je karbid boru se srovnatelnými vlastnostmi jako materiál na tancích, jen je mnohem lehčí a podstatně ohebnější – prakticky jako normální bavlna.

Takto vzniklé tričko/brnění bylo testováno Vědeckým institutem v Zürichu, kde byly potvrzeny následující vlastnosti revoluční tkaniny zastavit kulku vystřelenou z dané vzdálenosti (Pozn. red.: jedná se o vzdálenost, ze které bylo zastaveno min. 95 ze 100 vystřelených ran):

 

Pokud tedy nebude na tričko vedena střelba z bezprostřední blízkosti, předpokládá se více než 95% šance na přežití postřeleného. Tkanina rozkládá energii střely rovnoměrně po těle a nedochází k žádnému poškození vnitřních orgánů, jak tomu bývá u kevlarových plátů nebo jiných prvků balistické ochrany.

 

Po tomto konceptu okamžitě sáhly světové obchodní řetězce, které mají zájem trička dostat na pulty obchodů do léta 2015. Nedávno se objevila i informace, že trička budou v USA dotována státem, který tímto podporuje zvyšování bezpečnosti svých občanů. V ČR a na Slovensku je termín prodeje neoficiálně ohlášen na 9/2015, což potvrzují i obchodníci.

Jediným nedostatkem této tkaniny je fakt, že nesmí přijít do kontaktu s normálním pracím práškem a musí být prána pouze ve speciálním přípravku, který je nicméně vhodný pro ruční praní. Druhá slabina je vizuální jednotvárnost, jelikož trika budou prodávána pouze v černé a tmavé modré barvě.

Budeme vás průběžně informovat o novinkách.

Pro Vybaven.cz sepsal Matyáš Vejskal.