Na apríla jsme sice z legrace psali o tom, že se neprůstřelná trička dostanou do supermarketů (ZDE), ale možná to tak úplně legrace nebyla. Abychom mohli podobnou věc vážně oznámit, bude potřeba ještě pár let vývoje, ale už nyní je pravdou, že vědci usilovně pracují na vyvinutí materiálu, který dokáže ustát náraz kulky a jeho váha nebude vyšší než váha běžné látky.

Nejreálnější jsou následující 2 výzkumy:

 

1. MIT goes Nano

MIT a Rise univerzita společně vyvíjejí polymer, který obsahuje uhlíková nanovlákna a grafen.
Během zatěžkávacích testů potvrdili skok ve schopnostech a momentálně se snaží test potvrdit i v reálném měřítku, aby mohlo dojít k reálným testům.

 

Zatím testovali jen miniaturní skleněné fragmenty simulující vystřelené projektily s trojnásobnou energií než má srovnatelná střela z pušky M16. Výsledky vypovídají o 10x vyšší schopnosti kulku zastavit než má běžná ocel a grafen předčí i používaný kevlar.

 

Díky vrstvení, by tak v blízké budoucnosti mohli dosáhnout svého cíle a přinést revoluci do armádního světa a ochrany vojáků. Alternativní využití je potom jako součást ochrany satelitů a vesmírných lodí.

2. Pečená trička

Druhou variantou je směr, kterým se vydalo trio švýcarských, amerických a čínských vědců. Vzali běžná bavlněná trička, namočili je v roztoku boru a potom pekli na 1000°C. Uhlík v bavlně se spojí s borem a vzniká tak karbid boru, ostatní látky se během pečení zničí. Karbid boru je běžně používaný v neprůstřelných vestách, na ochranu tanků, atd. Tam je ve formě supertěžkého neohebného plátu nebo kostky:

 

V této “tričkovité” podobě si ale zachová elasticitu i ohebnost a je ho tak možné přirovnat k běžné látce. Kromě neprůstřelnosti, je materiál odolný i proti UV a dokáže odklonit neutronové záření.
U této varianty nejsou zatím k dispozici žádné reálné výsledky. Využití se kromě vojenství plánuje i v automobilovém průmyslu jako náhrada kovových konstrukcí, což by vedlo k radikálnímu snížení hmotnosti.

Vypadá to, že se máme opravdu na co těšit:) Je to ještě na pár let čekání, ale v komiksech o tom už vědí poměrně dlouho:

 

A doufám, že další metou je božský nanosuit! 😀

 

Pro Vybaven.cz sepsal Matyáš Vejskal.