Nosiče plátů chrání vojáky před střelami a střepinami zepředu a zezadu. Z boku a v oblasti ramen je ale ochrana značně omezená kvůli zachování pohyblivosti uživatele. Takže pokud po vás například někdo vystřelí z boku, střela může projít paží a skončit ve vašem hrudním koši. Podobné situace se snaží eliminovat firma Protect The Force se svým novým trikem Flex9armor Shirt se zabudovanou balistickou ochranou.

 

Na první pohled se Flex9armor neliší od klasických combat shirt. Rukávy jsou z odolnějšího materiálu, buď v černé, zelené nebo coyote barvě či v maskovacím vzoru multicam. Na rukávech je jako obvykle velcro na různé nášivky a kapsička na drobné předměty. Zbytek trika je z lehoučké a prodyšné látky, která zajišťuje, že se pod nosičem plátů neupečete.

 

 

Rozdíl je ale v tom, co se skrývá uvnitř. V oblasti kolem horní části trupu, paží a v límci jsou zabudované ochranné vložky. Trika se šijí na zakázku a každý uživatel si vybírá, jaký stupeň ochrany mu má triko poskytovat. Vybírat si můžete z balistické ochrany level II nebo IIIA nebo ze tří stupňů ochrany proti probodnutí. Za příplatek může mít triko i nehořlavou úpravu.

 

Dle výrobce jsou ochranné panely poskládané jako „exoskeleton“ tak, aby nepřekážely uživateli v pohybu. A samozřejmě se dají vyndat, abyste mohli triko normálně vyprat.

 

Někdo může namítnout, že to nic zas tak úžasného není… přece se k nosičům plátů taky dělají různé doplňky, jako ochrana krku, ramen, bicepsů atd. Jenže je přece jenom rozdíl v tom, jestli na sebe natáhnete triko vážící ani ne 1,5 kg a nosič plátů a nebo toto:

 

To druhé, na rozdíl od trika, navíc těžko schováte pod bundu, když chcete být trochu nenápadní.

 

Podobné triko by taky mohlo být zajímavé nejen pro ozbrojené složky, ale například i pro zdravotníky, pro které se třeba v USA stává neprůstřelná vesta bohužel nezbytným vybavením.

Jako u všech moderních balistických ochranných prostředků ale musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Za triko s balistickou ochranou třídy IIIA, včetně nehořlavé úpravy výrobce požaduje 524 dolarů, tedy skoro 11 tisíc kč a ochrana proti probodnutí je ještě o cca 70 dolarů dražší. A musíte myslet na to, že triko se musí používat v kombinaci s vestou nebo nosičem plátů, protože triko vás od prsou dolů nekryje. Takže pokud budete pořizovat jak triko, tak vestu najednou, budete muset vytřepat hned několik prasátek.