Kraťasy pro testování poskytl internetový obchod Top-Armyshop.cz. Testování samotné pak proběhlo v listopadu 2014 v průběhu 30 denní offroadové expedice v Maroku a Západní Sahaře.

Začněme údaji výrobce a distributora:

Kraťasy Urban Tactical Shorts® generace III Helikon-Tex® jsou založeny na designu kalhot Urban Tactical Pants®. Mají anatomický střih, jsou přizpůsobeny pro extrémně horké počasí a poskytují větší volnost pohybu. Jsou vhodné nejen pro taktické a vojenské účely, ale také pro outdoorové nadšence.

Nový střih a vzor již třetí generace těchto kalhot je určen pro všechny uživatele, kteří vyžadují u svého oblečení maximální kvalitu, funkčnost a materiálovou výdrž. Kraťasy mají prodření a roztrhnutí odolnou úpravu ripstop a pokud přeci vznikne trhlina, díky této úpravě tkaniny se nešíří dál.

 

Hlavní uváděné přednosti:

anatomický střih; ripstop úprava; evropský patent č. 002248740-0001; elastické v horizontálním směru; elastický pas se suchým zipem pro úpravu obvodu; použití klíčových kroužků, “D“ kroužků nebo karabin; poklopec s kvalitním zipem YKK®; v pase na zadní části guma; široká poutka pro bojové taktické opasky; dvojitá látka v oblasti kolen; dvojité vysokopevnostní švy zvlášť prošité v exponovaných místech; celkem 10 kapes:

– 2 přední kapsy se zesílenými okraji umožňujícími připnutí vybavení;

– 2 široké zadní kapsy se snadným přístupem upravené pro uložení zásobníků;

– 2 úzké zadní kapsy se švem / skladem k nastavení objemu na skládací nůž, multitool, kapesní svítilnu, pistolové zásobníky atd.;

– 2 přední stehenní úložné kapsy na zip YKK® určené pro přepravu dokumentů a drobných osobních věcí;

– 2 menší stehenní kapsy s klopou na suchý zip na zařízení jako Smartphone nebo na zásobníky;

 

Parametry:

– hmotnost: 475 g

– materiál: 60 % bavlna, 37 % polyester, 3 % spandex rip stop

– dostupné velikosti: S až 4XL

 

Tolik k teorii, pojďme je konfrontovat s realitou. Je mi sice jasné, že nemalá část zákazníků, kterou se (nejen!) firma Helikon snaží oslovit a své výrobky jim prodat, spadá do kategorie „iwannabeasoldier“, nic proti tomu, business je business, ale co je moc, je zkrátka moc.

Kraťasy jsou vhodné pro taktické a vojenské účely? Jako že cože? To jako opravdu myslíte vážně?

 

Na těchto stránkách se tomuto tématu v minulosti věnovali moji kolegové, ale poslední dobou opravdu čekám, kdy nám tu někdo bude chtít prodat „1st Line Tactical Combat Toilet Paper“ v plném spektru všech aktuálně existujících maskovacích vzorů a to samozřejmě v sadě s příslušnou speciální sumkou na všechny typy aktuálně existujících vazeb.

Stejně tak mi přijde nesmyslná informace, kolik zásobníků lze nacpat do zadní kapsy u kalhot. Anebo se mezi vámi opravdu najde alespoň jedna osoba, která u sebe běžně nosí zásobníky po kapsách? Navíc v kraťasech?

Blamm

Pojďme se ale věnovat vážnějším věcem, a sice jejich zpracování. Po stránce střihu ani materiálu jim nemám absolutně co vytknout – za ten měsíc strávený v poušti jsem si je dokonce oblíbil. Ale tohle? Proboha proč? Člověku, který je za tohle zodpovědný, nelze než doporučit následující postup:

Do it

V této souvislosti ale nutno podotknout, že Helikon se v poslední době snaží na tomto odvěkém tématu zapracovat, konstruktivně s námi komunikuje a dokonce by snad již měly být na cestě vzorky, které toto zakleté téma jednou pro vždy eliminují.

Následující fotky dokumentují stav bezprostředně po rozbalení, kvalitu zpracování posuďte sami.

 

K tématu „tacticool“ se již vracet nebudu, zbytečností bez jakéhokoliv užitku (které navíc nesporně musí navyšovat konečnou cenu?) na nich není zrovna málo.

 

Opravdu takhle musí vypadat vnitřní cedulka informující nás o složení materiálu a pokynech pro údržbu?

 

Vnější strana nepřekvapila, pro Helikon již klasická hitparáda nezastřižených nití.

 

Co následovalo po jejich obrácení naruby? Nic, co bych od (starého?) Helikonu předem nečekal, ale pěkný prohled to opravdu není.

Všimněte si zejména v polovině švů končících nití, které nejsou nijak zapošité – šev samotný však po navlečení nové niti směle pokračuje dál. Jedno zatáhnutí a neštěstí je na světě.

 

Zajímavým detailem je i trčicí bílá vycpávka.

 

Křivé švy – další z vizitek Helikonu.

 

Použití jinak výtečných zipů YKK je opět klasickým příkladem zmršeného dobrého nápadu a použitého materiálu. Než na něm mít našité toto, to už ho snad raději nechte holý, v případě potřeby si tam každý ten kousek paracordu zvládne dát sám.

 

Resumé? Pominu-li vše, co jsem až doposud napsal, musím znovu zopakovat, že kraťasy jako takové jsem si za ten měsíc strávený v poušti vlastně oblíbil. Protože jsem logicky spoustu času trávil za volantem, rozhodně musím pochválit nápad nahrazení klasických kovových knoflíků zapínání širokým suchým zipem, který drží a zároveň netlačí do břicha. Velkou pochvalu pak zaslouží celková koncepce a rozmístění kapes. Ano, přesně takto bych si to představoval.

 

Bohužel mizerná “kvalita” výrobků Helikon jako obvykle zcela přebíjí všechnna pozitiva.

Po návratu z Afriky a prvním vyprání prozatím drží pohromadě, ale vzhledem k až neuvěřitelně odfláknutému zpracování se obávám, že léto 2015 bude jejich poslední.

Škoda.

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.