Tak tu máme další Helikon :-). Jedná se o kalhoty, které volně navazují na sérii UTP a posouvají tento model blíže civilnímu sektoru. Kalhoty OTP (Outdoor Tactical Pants) tak míří na všechny z nás, kdo nechtějí za každou cenu vypadat „takticky“, ale preferují civilní vzhled při zachování vychytaného střihu a praktických kapes.

 

Materiály

Použitý materiál (93% nylon, 7% spandex) je ošetřený certifikovanou technologií Teflon od výrobce DuPont. Tato látka je Helikonem prezentována jako elastická, odolná, vodoodpudivá a prodyšná tkanina. S tím mi nezbývá než souhlasit, s malou rezervou u té odolnosti.

 

 

Kalhoty OTP jsou opravdu velice elastické a na rozdíl od ripstopových UTP, budete mít pocit, že jste trochu jako v legínách. Nemůžu říct, že bych to hodnotil negativně. Díky této vlastnosti všechno v kapsách má svou stabilní pozici a nepoletuje to při každém kroku.

 

Teflonový zátěr je další velice praktickým vylepšením. Kapky deště po kalhotách stékají a opravdu zůstanete dlouho v suchu. Pokud ale začne na vodu působit vyšší tlak (kleknete si do mokré trávy, …), voda látkou samozřejmě projde – není to neprostupná membrána, ale jen povrchová úprava. Po cca 6 vypráních zátěr stále na většině míst drží.

 

 

Střih

Střih kalhot si ponechal svou maximální pohodlnost. Elastický pas se zapínáním na velký suchý zip v kombinaci s YKK zipem nebude pod opaskem (do 5cm) překážet.

 

Sedlový sed nijak neomezuje a chytře řešená kolena jsou velice pohodlná i v případě opakovaného zaklekávání či plazení. Na kolenou naleznete i kapsy pro vložení chráničů.

Přední kapsy s vyztuženým lemem na klip nože/svítilny jsou dostatešně veliké, síťované a velmi praktické.

 

Zadní kapsy jsou dostatečně vyříznuté a dají se tak prý používat i jako odhazovák. Nachází se v nich také malé tunelové kapsičky na zásobník do pistole či svítilny.

 

Boční kapsy jsou složené ze dvou částí. Přední vysoká kapsa na suchý zip slouží k uložení mobilu, či zásobníku do AR15, druhá je potom na zip YKK a slouží na vše ostatní (jsou v ní i dvě gumová očka na obvaz/pistolový zásobík/svítilnu/multitool/už mě nic nenapadá.

 

Lemem nohavice si potom můžete protáhnout provázek pro stažení, ale já to nevyžadoval.

 

Kritika

Obvykle jsme si na Helikon stěžovali ve spojitosti s jejich šitím. Nejspíš už jsou ale doby vlajících nití a haluzně prošitých částí definitivně pryč. Všechny stehy vypadají smysluplně a nejsou tu žádné chaotické spletence z dřívějších dob. Nicméně by stehům slušela trocha preciznosti, přeci jen rovné čáry se často zvláštně kroutí apod.. Po pár měsících (asi jako vzpomínka) vylezlo pár nitek, ale nejde o nic velkého. Ani jedno nijak neomezuje funkčnost kalhot.

 

Druhou výtkou je použitý materiál. Zátěr od DuPontu je výborný, ale nylon není tak odolný, aby snesl dlouhodobé používání v drsnějších podmínkách. Na látce se začínají objevovat žmolky a další útvary, vnitřek látky potom také degraduje. Myslím, že po roce se v OTP odvážím už opravdu jen do přírody.

 

Resumé

Kalhoty hodnotím velice kladně, nosil jsem opravdu intenzivně a to jak do redakce, tak na spoustu různých výletů a výprav do přírody.

 

Helikon může být pyšný na vychytaný střih a funkční aspekty kalhot, ale ocenil bych jisté úpravy použité tkaniny a šití.

 

Rychlá degradace nylonového materiálu mě docela mrzí, protože teď už to nejsou úplně kalhoty do města (otázka, jestli byste je chtěli nosit do města) a počítejte s tím, že po čase budete začišťovat nitky. Nicméně tady asi mluvím spíš o obecně vlastnosti nylonu, kde jsou jednotlivá vlákna opravdu jemná a opakované mechanické odírání se rychle projeví.

Každopádně si myslím, že Helikon-Tex kalhoty OTP jsou zajímavou alternativou k čistokrevně taktickým UTP. Cena se potom pohybuje od 2 034 do 2 250 Kč.