Už skoro půlroku nosím kalhoty od Blackhawk! s označením „lightweight“. Vypadají povědomě, že?

 

No jasně, jsou to totiž v podstatě stejné kalhoty, které kolega recenzoval v TOMTO článku. Jediné, čím se v zásadě liší, je počet a druh kapes.

Model Lightweight Tactical Pants, který jsem testoval já, je v počtu kapes nabušenější a pojďme se podívat, zda to opravdu znamená i více muziky.

 

Střih / Materiál

Začneme hezky od začátku. Střih je opravdu parádní a nikdy mě neomezoval. Sed je řešen zajímavě a je opravdu o mnoho pohodlnější než běžné rifle. U kolen si výrobce také pohrál a vyřešil tak problém s flexibilitou. Pokud se potřebujete hýbat (klečet, ležet, vstávat, pohybovat se v podřepu), tak Vás kalhoty nebudou ani při delším nošení nijak obtěžovat. Mně osobně jsou kalhoty často užší přes stehna (nejsem žádný drobeček totiž :)), ale tady je vše tak akorát.

 

Protiskluzový proužek v pase, který drží košili/tričko zastrčené uvnitř, prostě funguje a nepozoruji, že by z něj gumový povrch nějak obrušoval (můj první dojem byl ten, že půjde rychle dolů). Poutka na pásek jsou široká, a jelikož nechodím pravidelně ozbrojený, tak mi nevadilo ani chybějící poutko, které by kolega chtěl zpátky. Systém zapínání a pohyblivého utahování pasu je opravdu pohodlný.

 

Jsou použité kvalitní YKK zipy a šití vypadá velice čistě i po půl roce běžného nošení. Kalhoty jsou z Ripstop bavlny, která je sice odolnější, ale je potřeba brát v úvahu její slabé stránky.

Souhlasím s kolegou, že 25°C je maximální hranice pro komfortní nošení, protože obecně mají kalhoty nižší schopnost dýchat. Nicméně do chladnějšího počasí si je nemůžu vynachválit. Úprava DWR (Durable Water Repelent) je opravdu zázračná a ačkoli Vás neochrání třeba před smůlou (tou ze stromů hlavně 🙂 ), tak se můžete spolehnout, že od vody či oleje Vás ochrání takřka dokonale. Nejenže tekutiny po kapkách stékají po tkanině, ale látka dokonce nenasakuje vodu ani při dlouhodobějším ponoření. Zatím 5 vyprání a drží.

 

Kapsy

Jdeme mrknout na ty kapsy. Koncept zůstal stejný, ale jsou tu nějaké menší změny. Přední kapsy jsou prostorné a mají chytře vyřešený lem, kde můžete v klidu nosit nůž. Na levé straně je jen jedna kapsa, na té pravé kromě velké kapsy s malou schovkou na drobáky naleznete i skrytou kapsu na zip.

 

Na přední straně stehen najdete ještě dvě malé kapsičky, které dle všech informací mají být na zásobník. Nicméně víka, kterými je zavíráte, jsou hodně nepovedená a ačkoli obvykle vyloženě nepřekáží, tak jsou docela nepraktická.

 

Moc jsem ani nepochopil, k čemu ty kapsičky jsou, protože jsou přímo nad předními kapsami a mohu si tak nevědomky vytvořit hodně solidní sendvič. Nacpal jsem tam mobil, nůž a zásobník (ještě bych mohl něco připnout na to očko – osobně bych to takto na stehně mít nesnesl a musel bych si to nějak smysluplně rozhodit, takže bych nikdy kapsy nevyužil na 100%.

 

Tady bych to viděl na menší změnu a to tedy odstranění těch poklopů a nahrazení pruženkou. Zásobník na přední straně stehna stejně budu nosit maximálně při nácviku a rozhodně ho nebudu v kapse zavírat. Jindy nosím zásobníky na pásku, nebo je můžu mít třeba v boční kapse.

Zadní kapsy jsou dostatečně prostorné a k věcem máte pohodlný přístup díky chytrému vyříznutí. Na pravé straně najdete ještě malou kapsičku na zip.

 

Boční kapsy jsou také hodně prostorné a kromě hlavní kapsy mají zvnějšku i malou síťovanou kapsičku na zip, která se hodí hlavně na menší věci, které nechcete ztratit (doklady, paměťové karty,…).

 

V hlavních kapsách jsou vždy tři sekce, do kterých si můžete naskládat zásobníky.

 

Přijde mi ale, že volný střih kalhot a prostornost kapes nejde moc dohromady, protože čím těžší předmět tam dáte, tím víc Vám v kapse lítá. Pokud bych je naložil 3 plnými zásobníky, asi bych nikam běžet nechtěl. Zavírání na suchý zip je důmyslně dimenzováno a můžete si tak kapsy fakt nacpat (sucháč vypadá prasácky našitý, ale ta zavírání jsou řešena asymetricky, takže to je pouze vizuální pocit).

 

Resumé

Kalhoty jsou velmi povedené! Jsou odolné a vhodné ať už do terénu nebo na střelnici. Můžete si je vycpat obrovským množstvím věcí, ale kapsy jsou často umístěny přes sebe, takže si budete muset vybrat. Celkově máte možnost nést v kalhotách 8 zásobníků, ale pochybuji, že to někdy využijete. Pár drobností ke zlepšení tu je, ale celé to vynahrazuje fakt, že kalhoty jsou velmi pohodlné a to i při celodenním nošení.

 

Kalhoty na testování poskytla společnost HQH.cz. V prodeji je najdete například ZDE

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.