Pokud je levnější alternativa od Helikon-Tex pod vaši úroveň, tak se rozhodně podívejte na kraťasy Field Short od Clawgearu. O úroveň vyšší cena, o úroveň promakanější design.

 

Budeme se tu trochu opakovat, protože model Field Short sdílí mnohé prvky s novými kalhotami Operator Pants, které jsme si již představili. Materiálově jde o 50% bavlnu a 50% polyamid v ripstop úpravě (na výběr je u MultiCamu kromě prodyšné NyCo i odolnější Polycotton provedení). Na léto rozhodně potěší nižší gramáž materiálu, který tak je velmi prodyšný, a v kombinaci s mírně chladivým účinkem polyamidu zajistí nezbytný komfort v letních dnech.

 

Kvalita šití je opět jednou z věcí, kde by Clawgear měl na nových modelech zapracovat. Volné nitě i divné chuchvalce se občas objeví, a ačkoli kraťasy vypadají lépe než Operator Combat pants, jisté zlepšení by za ty peníze bylo na místě. (Poznatky jsme předali Clawgearu, který je řeší s oddělením Quality Control)

 

Střihově jsou kraťasy extrémně povedené. Pohodlnější sedlový střih, dobře padnoucí nohavice a chytře poskládané kapsy. Moje k-military-věcem-velmi-kritická přítelkyně doslova řekla, že „oproti těm hnusný Helikonům jsou Clawgeary sexy“ 🙂 No neber to!

 

Samozřejmě jsou poutka vhodná k použití se služebním opaskem – tomu napovídá i zvýšení odolnosti bytelnou pásovinou.

 

Zapínání je řešeno dvěma patentky a YKK zipem. Asi hrozí jeho samovolné rozepnutí, ale zatím se mi nestalo. Patentky jsou drobné a nikde netlačí.

 

Maximálně pohodlné je stahování pasu skrze dva pásky se suchým zipem. U Helikonu je jedna guma vzadu, takže se materiál „řasí“ jen na jednom místě. U Clawgearu nabíráte z obou stran a stažené kraťasy jsou tak pohodlné i pod bederním pásem.

 

Nohavice jsou tak akorát úzké a končí nad koleny. Je milé, že vnitřní lem nohavic je podšit přijemným semišem, takže vás švy nedřou ani při zakleknutí (v kraťasech? 😀 ), ale asi hlavně sezení. Nohavice prostě po stehně hladce vyjedou nahoru.

 

Kapsy jsou podobné jako u Operator kalhot. Přední kapsy s vyztuženým lemem a pásovinou na klip EDC nástrojů a D kroužkem na zavěšení „něčeho“ (rukavic?).

 

Boční kapsy na zip, kdy v pravé je navíc tunýlek na obdélníkovitý předmět, který chcete mít po ruce. Nejsou přehnaně velké, takže tam nenarvete úplně cokoliv, ale zase při pohybu dobře drží na těle.

 

Zadní kapsy na zip s menšími organizačními kapsičkami uvnitř.

 

A potom také dvě speciální kapsy na nůž či pistolový zásobník, které jsou dostupné i při sezení (v autě například do přední kapsy úplně pohodlný přístup nemáte).

 

Uvnitř opět najdete dvě „tajné“ kapsy na doklady a nouzovou hotovost (kyanidovou kapsli, emergency prezervativ, …). Všimněte si opět semišového lemu kolem pasu – pohodlí prostě na prvním místě!

 

Na rozdíl od kalhot tu není vyztužení popruhem kolem celého pasu, nicméně neznám nikoho, kdo by nosil frag belt v kombinaci s kraťasy. Třeba to někdo ale děláte, co já vím 😀

 

Resumé

Clawgear stojí dvakrát tolik co Helikon a nabízí pár vychytávek navíc. Střih kraťas je dokonalý a rozhodně mě nic po prvních týdnech neotravuje jako u konkurence.

 

Za 2 030Kč (a až 3 200Kč za MultiCam verzi) si Clawgear Field Short asi nekoupí každý, ale pokud už se do nákupu pustíte, rozhodně nebudete litovat (možná jen několika zmršených švů).