Helikon-Tex prodává zkrácenou verzi svých vlajkových kalhot UTP pro nošení na střelnici při rozpálených letních dnech. Jak je hodnotíme?

Porovnat je můžeme s o třídu dražšími Clawgear Field Shorts kraťasy. Clawgear stojí 2 030,-Kč, Helikon UTL seženete za 1 050,- Kč (ceny čerpám od prodejce top-armyshop.cz). Co za půlku ceny dostanete? Tak pochopitelně asi jen půlku muziky 🙂

 

Materiál je zhruba stejně prodyšný, Helikon používá pružnější (2-way-stretch) mix 60% bavlny, 37% polyesteru a 3% spandexu v rip-stop úpravě.

 

Kvalitou šití jsme poslední produkty Clawgearu přirovnali k Octavii, Helikon je potom o jednu příčku níže, takže taková luxusnější Fabia – nějaké chybky a klasické volné nitě či chuchvalce tu najdete, celkově švy nevypadají moc spořádaně, ale fungují. Nicméně jsou jen dvojité, oproti trojitým Clawgearům 😀

 

Střihově jsou kraťasy od Helikonu zvláštní. Obecně je hodnotím jako velmi jednoduché. Začneme u pasu. Ten se stahuje vzadu a vytváří tak zvláštní „nařasení“. Moc mi nepřekáží, ale pod batohem to už někdy cítím – záleží ale asi na velikosti.

 

Oka jsou širší pro použití se služebním opaskem.

 

Zapínání kraťas je řešeno suchým zipem s YKK zipem – kombinace OK, jen pozor při lepení suchého zipu – pokud si nesedne přesně, bude vás ostrá část řezat do kůže na břiše.

 

Sedlový střih se mi opět zamlouvá, jen moc nechápu řešení nohavic. Ty jsou ke konci rozšířené a k tomu mají vypouklá kolena se zdvojenou látkou. Pokud si v kraťasech kleknu, stejně látka vyjede nahoru a není tedy přímo na koleni, takže ono zdvojení nemá moc smysl. Takže to zdvojení jen umocňuje můj pocit, že mám na sobě fešnou sukénku – štíhlou v pase, rozšiřující se směrem dolů. Toto je možná jen osobní pocit, ale kvůli tomu nejsou kraťasy úplně sexy estetické.

 

Kapsy jsou řešeny stejně jako u kalhot UTP. Přední kapsy mají ono ergonomické vykrojení se zdvojeným lemem pro klip nože.

 

Boční kapsy jsou ergonomicky umístěné pro snazší přístup a kombinují jednu obdélníkovou kapsu na suchý zip spolu se širší kapsou na klasický zip. Co do nich si můžete domyslet. Obecně jsou předměty u těla a při pohybu tak příliš nepoletují, což hodnotím pozitivně.

 

Zadní kapsy potom mají také asymetrické vykrojení a jsou otevřené, takže k nim máte rychlý přístup – je v nich také malá kapsička třeba na svítilnu.

 

Resumé

Kraťasy od Helikonu mě nenadchly – provedením zhruba odpovídají ceně a rozhodně jsou použitelné, ale je tu hrozně moc „ale“. Šití není úplně dokonalé, gumové stahování pasu může dřít, suchý zip na poklopci občas pěkně škrábne a k tomu ty nevzhledné nohavice.

 

No, rozhodně je zkusím nosit a uvidíme, kolik toho nakonec vydrží. Jejich koupí chybu neuděláte, ale rozhodně si nekoupíte kraťasy, které si na první pohled zamilujete a budete se těšit pokaždé, až si je obléknete… Ale o tom až příště 🙂