Opravdu čím dál častěji narážím na otázku: “Jaké kalhoty jsou teď ty nejlepší?” Je pro mě opravdu težké něco doporučit, ale v tomto článku se podíváme na několik modelů, které obvykle zaznívají. Předem upozorňuji, že nemám zkušenost se všemi dostupnými modely / značkami a klidně v komentářích prozraďte, které jste zvolili vy a proč 🙂

 


 

DO MĚSTA

Taktické kalhoty s celkem civilním vzhledem, které lze nosit do práce, do města a neudělají vám ostudu ani na střelnici. Taktického by na nich mělo být především řešení pasu s předpokládaným použitím služebního opasku, pár kapsiček navíc na nůž, svítilnu, zásobník, lékárničku, …. Důležitým aspektem je pro mě i pohodlnost samotného střihu, který by měl být sedlový a poskytovat potřebnou flexibilitu v kolenou. U těchto kalhot je také obvyklým požadavkem možnost použití vnitřních chráničů kolen. Co se týče materiálu, je jasné, že se budeme bavit hlavně o ripstopu a bavlně.

 

1. Helikon-tex UTP (od 1690,-Kč)

Urban Tactical Pants od Helikon-texu jsme testovali v této recenzi. Upozorňujeme, že značka Helikon šla za nás rapidně nahoru kvalitou a u jejich modelu UTP rozhodně koukejte po Rip-stop verzi – ta bavlněná trpí rychlou degradací materiálu a ztrátou barvy, ta džínová (denim) zase nemusí vyhovovat všem svou tuhostí a vzhledem. Kalhoty od Helikonu můžete nakupovat u frogman.cz. (Komu by neseděly UTP, může se podívat po outdorové verzi kalhot OTP)

 

2. Blackhawk! Lightweight (od 1890,-Kč)

Značka Blackhawk je proslulá svou kvalitou a určením pro profesionály. Jejich kalhoty jsme testovali v této recenzi a velice se nám líbily. Mají možná víc kapes, než by do města bylo záhodno, ale v nabídce Blackhawku! seženete i odlehčené modely, které už jsou s kapsami střídmější a rozdíl v jiných oblastech zde bude minimální.

1920218_10154641449565324_5057694415623423419_n

 

3. 5.11 Stryker (od 2610,- Kč)

Značka 5.11 v ČR trošku pokulhává především v oblasti propagace a komunikace směrem ven, nicméně její celosvětové jméno je jistě proslulé i u nás. Slabinou je i fakt, že produkty této značky neseženete u dalších distributorů, protože je prodávána jen výhradním zastoupením. Tyto kalhoty jsou dražší, nicméně mnoho profesionálů na ně nedá dopustit a jejich obvyklou poznámkou je, že vydrží mnohem déle než srovnatelné kalhoty jiných značek. Model Stryker je populární, nicméně v nabídce 5.11 toho najdete mnohem více.

 

4. Tesco, H&M, C&A, …. (od 400,-Kč)

Pokud sháníte levnější kalhoty, které poskytnou alespoň částečnou službu, můžete v obchodech s klasickou konfekcí narazit na celkem zajímavé modely pod 1000,-Kč. Kolega s jedněmi takovými srovnával UTP a bylo celkem zajímavé zjistit, co vlastně “levné” kalhoty zvládnou. Jako jeden aktuální případ se podívejte na tyto bavlněné gatě z HMka, nebo zaběhněte do prvního Tesca s FF módou a mrkněte na jejich Cargo kalhoty (cena 400,-, berte spíš pískové, ty tmavší se rychle seperou).

 

5. Kalhoty VERTX Original (od 1590,-Kč)

Tato značka do ČR připlula celkem nedávno a zatím s ní také nemáme příliš velké zkušenosti. Nicméně ve světě je populární, její produkty vypadají dobře a nebál bych se je vyzkoušet. Pokud máte chuť experimentovat, rozhodně si projděte nabídku Vertx u Selection Store.

12661951_10153868349094424_692919087138011815_n

 

6. Kalhoty Clawgear Operator Combat (od 2 800,-Kč)

Tyto kalhoty jsou novinkou na trhu a už je zkoumáme z blízka. Recenzi na našich stránkách čekejte brzy, ale z úvodních informací je jasné, že jde o celkem zajímavý hybrid mezi vyloženě městskými kalhotami a trochu nabušenějšími maskáči na střelnici. Jsou zlehké a prodyšné látky, takže se budou hodit i do léta. O kvalitě Clawgearu netřeba pochybovat. Nakupovat můžete přímo od výrobce na jeho stránkách armamat.com.

12998453_1246123735417108_8260456232445470744_n

 


 

DO AKCE

Tady je to otázka mnohem komplikovanější, a to především proto, že ceny se zde neliší o pár stokorun. V našem přehledu se podíváme hlavně na značkové modely, nicméně alternativou, kterou zde rozebírat nebudeme, jsou vojenské přebytky, kde najdete často levnější a dobře sloužící kousky, o které navíc nemusíte mít strach a prasit s nimi zvládnete celkem dlouho. U těchto kalhot je největší hlad po kompatibilitě s ideálně vkládacími chrániči typu CP, množství kapes, pohodlném střihu a vysoké odolnosti.

 

7. Clawgear Raider Mk.IV (od 3 000,-Kč)

Tyto kalhoty asi nejsou králem v tomto odvětví, ale mě dokonale sedí a za tu cenu mi přijdou jako ideální varianta. U chráničů musíte oželet CP styl a zvolit buď vnitřní, nebo připínací variantu. Co se týče odolnosti, jsou kalhoty prakticky nerozbitné, nikde se netrhají, neprošoupávají, nicméně je to vykoupeno těžším a méně vzdušným materiálem. Naši recenzi Raider modelu jste již určitě viděli, kalhoty opět seženete na ofiko stránkách armamat.com.

1048860_1070529689643181_1589536088191958033_o

 

8. Crye Precision G3 (od 8 000,-Kč)

Sehnat CPéčka u nás za rozumnou cenu je malý zázrak. V USA sice stojí 6k, ale pošta, clo, a DPH zvedají cenu pro našince až k 10 tisícům. Náš kolega nosil od této značky již více věcí a jeho názor je takový, že “za ty peníze to snad ani nestojí”. Berte to jako takovou tacticool “imydžovku”, kdy prostě chcete mít čím machrovat, tak si koupíte naprostý top na trhu. Nicméně po obětování takového obnosu nemusíte pochybovat o kvalitě. Pro milovníky elastických panelů je na výběr ještě varianta G2.

 

9. Repliky CP G3 / G2 (od 1300,- Kč)

Originál si asi nadělí jen zanedbatelné procento lidí, nicméně to nebrání nikomu, aby tyto kalhoty rozebral na díly a přešil je k obrazu svému. Samozřejmě s tímto přišli jako první asiaté a můžete tak najít spoustu kopií. U nich se liší hlavně kvalita, ale ty ověřené najdete na frogman.cz.

Jednu dobu bylo velkým hitem vyrábět kalhoty ve střihu CP i na tuzemském trhu, kdy je přešíval snad každý vznikající výrobce. Cena se pohybovala od 7k až po výhodné 3,5k po všemožných slevách. Přijde mi, že tato aktivita již vyprchala a zbyly nám tu hlavně vzpomínky 🙂

 

10. Armed kalhoty ARK-1 (od 2 831,- Kč)

Tyto kalhoty jsou vlastně modernizované “modernizované letní maskáče” používané AČR. Zdá se, že na kalhotech je vše v pořádku a profesionální vojáci jimi rádi nahrazují fasované modely. Máme informaci, že se chystá aktualizovaná verze, na kterou bychom se mohli také podívat více zblízka. Kalhoty hledejte na armed.cz.

ar_kalhotyCPU_95_zel

 

11. BDU, CPU, SFU, ACU (od 599,- Kč)

Tyto modely mají různé výrobce a vychází z tradičních vojenských střihů. Jedná se spíše o levnější kalhoty s jednoduchým provedením, kdy o kvalitě rozhoduje především výrobce, od kterého si gaťata pořídíte. S modely od Helikonu je obecně velká spokojenost, pokud zvolíte něco ze skupiny Pentagon / Tru-Spec / MFH / Mil-Tec / Propper, můžete narazit na celkem nepříjemné vady.

 

12. UF PRO Striker XT (od 3 900,-Kč)

Další ikonou po CP je ve světě taktických kalhot značka UF PRO ze Slovinska. Jejich kalhoty jsou hůře k sehnání, protože nestíhají dodávat ani zakázkám pro armádní speciály, ale občas na nějaký dobrý kousek narazíte. U nás je nabízí především police-shop.cz, případně na slovensku tacticaldc.sk.

12496067_1079333768777761_8186792466210345577_o

 


 

Jasně, tento výčet není kompletní, ale jsou to věci, které byste u nás měli celkem v pohodě sehnat. Je potom spousta umělců po světě, se kterými jsme v kontaktu a snažíme se jim ukázat krásy našeho lokálního trhu, nicméně je to běh na dlouhou trať. Druhou oblastí, kterou zde úmyslně ignorujeme jsou vojenské specialitky, které se také hůř shánějí a názory na ně jsou tak rozporuplné, že by to bylo na celovečerní film :-). Každopádně je jasné, že taktické kalhoty jsou komplikovaná věda!

 

Doufám, že tento přehled vám trochu pomůže a uvidíme, zda se neobjeví něco opravdu revolučního v komentářích, co bychom do seznamu měli doplnit!