Po jedné sezóně používání vám chci představit americkou armádní bundu určenou do extrémně studeného počasí.

 

Pro začátek je nutné uvést, co vlastně znamená ten dlouhý název.

Jedná se o tzv. Extended Climate Warfighter Clothing System, třetí generaci oblečení  do extrémních podmínek pro armádu USA. 7 vrstev poskytují dostatečnou ochranu před chladem až do -51°C. Jednotlivé vrstvy voják může buďto nosit samostatně, nebo dle libosti kombinovat.

1. a 2. vrstvy jsou v barvě Sand Desert, 3. vrstva Folliage green, 4.,5. a 6 vrstvy jsou zabarvené do ACU patternu, 7. pak do Urban Gray. Celý systém vypadá takto:

 

Recenze se ale týká pouze sedmé vrstvy, resp. její části. Podíváme se na parku.

Parka – dlouhá teplá bunda, obvykle s kapucí, v americké armádě používaná od padesátých let minulého století, kdy byly hojně vyráběny pro potřeby letců. Vycházelo se z klasické parky Aleutů:

 

A zde je ta moje:

 

Jako náplň je použito duté mikrovlákno PrimaLoft, což je syntetická náhražka husího peří. Na rozdíl od peří PrimaLoft neabsorbuje vodu a tudíž ani neztrácí po navlhnutí své izolační vlastnosti. Velkou výhodou je také jeho nízká váha a fakt, že PrimaLoft zachovává svůj tvar i po dlouhodobém používání, stlačení apod. Jednoduše řečeno, můžete tu bundu ničit téměř jakkoli, stejně bude dál udržovat teplo. Rovnou vám to předvedu.

Vzhledem k tomu, že je to úplně poslední, sedmá vrstva, bunda je větší, než byste asi čekali. Moje ve velikosti Regular M vypadá takto:

 

Vypadám prostě jako mladý hiphoper v kabátu po dědovi :).

 

A zmáčknout se dá do velikosti menšího balíčku, který se hravě vejde do batohu či automobilové přehrádky.

 

Po jedné sezóně používání mám pocit, že s pravidelným nošením výrobci moc nepočítali. Moc tomu totiž neodpovídá kvalita šití. Bunda pelichá víc, než zvířata na jaře. Nitě lezou v podstatě ze všech švů. Na občasnou hlídku v terénu to asi stačí. Po dvou sezonách nonstop používání už ale nejspíše budete shánět náhradu.

 

Kapuce je určená pro nošení přes helmu. Odpovídá tomu i její velkost.

 

Upravuje se za pomoci suchých zipů.

 

Divné ale je, že suché zipy sedí pouze na zabalenou kapuci. Pokud ji rozbalíte, počítejte s tím, že se „kapsa“, do které se schovávala, bude jištěná pouze jedním suchým zipem. Zbylé dva budou vesele trhat látku. Mimochodem, neví někdo, proč to tak je? Nemůže to přece být jen chyba či nedopatření…

 

Tuláci, zalesáci apod. jistě ocení látku podobnou Corduře na loktech. Vypadá velmi odolně a jen tak se rozhodně neprodře.

 

Za zmínku stojí také HODNĚ velké kapsy. Zvlášť ty vnitřní:

 

Vnější jsou podobně velké, bez problémů se tam vejde třeba čtečka Kindle a nezabere přitom téměř žádné místo. Do vnějších kapes jsou také vyvedeny gumy na stažení spodního lemu bundy. Avšak je tu další zvláštnost – nutnost „aktivovat“ utahovátka. Běžně jsou totiž ve zmačknutém, tzn. nefunkčním stavu a guma projíždí skrz ně naprosto volně. Je potřeba takové utahovátko silně zmáčknout až do křupnutí, pak pružinka zapadne tam, kam má a vytlačí tlačítko opačným směrem – zafixuje gumu tak, jak to potřebujete. Podle toho mimochodem můžete poznat stav bundy třeba při nákupu na Ebay. Pokud prodejce tvrdí, že bunda je zcela nová a nenošená, jistě vám rád vyfotí i nevycvaklé utahovátko.

 

Celkově se jedná o velmi specifický produkt, který většina lidí pochopitelně nepotřebuje. Doporučuji ho však tomu, kdo se dlouhodobě toulá v přírodě, či sem tam riskuje uvíznutí v závějích či mnohakilometrových kolonách. Tato bunda je opravdu hodně teplá a pokud ji nepotřebujete, dá se zmáčknout do takové velikosti, že si pak možná ani nevzpomenete, kam že jste ji vlastně zastrčili. Poměr velikost/cena/výkon mluví jednoznačně v její prospěch. Pokud k ní dokoupíte i kalhoty ECWCS GEN 3 Level 7, můžete obleček používat i jako nouzový spacák. A na závěr jedna akčnější fotka z internetu 🙂

 

P.S. Pokud budete chtít tento armádní originál, a ne komerční repliku od Helikonu či Rothca, budete muset buďto na Ebay, nebo se poptejte u chlapců z Marines-shop.com, od kterých ji mám já. Jinak se v ČR téměř nedá sehnat. Originál poznáte podle těchto cedulek: