Valsetz 7“ jsou nejlehčí kanady, které jsem kdy měl. Možná bych řekl i nejlepší, ale takto my produkty na VYBAVEN nehodnotíme – každý koncept má své silné i slabé stránky a my se díváme na oboje. Před samotnou recenzí jen podotýkáme, že opravdu jde o ten známý Under Armour, který vyrábí i vojenskou obuv. Za poskytnutí bot děkujeme oficiálnímu zastoupení top-armyshop.cz.

 

Pojďme se na kanady Valsetz 7“ podívat zblízka. Jde o prodyšnou, letní kanadu z textilního / syntetického materiálu. Obvykle se takové boty označují jako pouštní.


 

V první řadě vůbec nepochopíte váhu. Celý pár váží 450g a je to opravdu šokující – příjemně. Bota samotná je na první pohled mistrovským designovým kouskem s velice přesným provedením (lepení, švy i materiály jsou bez chyb). Působí agresivně, energicky, ale nenajdete na ní žádné přehnané kudrlinky. Základem je sportovní podešev, které kromě měkoučkého odpružení překvapí i odvážným tunýlkem na patě.

 

Vzorek podrážky je komplikovaný, nesymetrický, ale na většině materiálů drží dobře a díky mírnému přesahu do stran poskytuje i zvýšenou stabilitu.

 

Mezipodešev je z EVA pěny a tlumení pocítíte především na patě. Od prvního obutí je bota jako bačkůrka, která chodidlo pohladí, místo aby ho do mrtě sešněrovala a vymáčkla z něj život. O to se stará i několik technologií, které všechny začínají na „Armour“ – ArmourGuide®, ArmourBound®, ArmourLastic®, … (bohužel k nim kromě stručného popisu funkce nelze nic dohledat).

 

Gumová obsázka na špičce a několika dalších místech je samozřejmostí – v kombinaci se syntetickou kůží poskytují ochranu, alespoň v těch nejvíce potřebných místech. Na zbytku boty je použita tkanina, která je extrémně prodyšná – je to taková kombinace látky a síťoviny, jejíž vlastnosti v horku jsou naprosto geniální.

 

Šněrování je potom na plastová očka v lemu z umělé kůže. Tkaničky jsou velice praktické – užší, takže se dobře dotahují a samy se nepovolují.

 

Na zadní straně boty najdete opět hi-tech konstrukci, kde kromě očka pro obouvání vypadá drsně i ten kousek provlečeného pásku. Za mě je to hlavně estetická „fíčura“, ale třeba to nějaký tajný účel má a plní to svou nenápadnou funkci.

 

V botě najdete Ortholite® vložku, která je fajn, není zběsile tvarovaná a sedne prakticky všem.

 

Valsetz 7“ v terénu

V botách jsem chodil především přes léto. Vícedenní trek přes Novohradské hory, delší pochody, výběhy se zátěží, … Nosím je přes 4 měsíce a mám pocit, že jsme se skvěle sehráli.

 

Od prvního obutí jsou Valsetz mnohonásobně pohodlnější, než jakékoliv kanady, které jsem měl předtím. Prostě pohodlí, luxus a kávička. Je pouze potřeba si zkontrolovat umístění jazyku na holeni – první den jsem ho měl divně překroucený a zbytečně to bolelo.

 

V botách se opravdu geniálně chodí, a to i s těžkou krosnou na zádech. Zvedat dvousetgramovou kanadu je citelný rozdíl a rozhodně se na to snadno zvyká. Co se týče tlumení, tak funguje hlavně na patě, při delší chůzi po tvrdém povrchu jsem už cítil otlačená bříška prstů.

 

Podešev dobře drží na různých površích, ale je vcelku měkká, takže vyloženě ostré šutry už nejsou úplně příjemné.

 

Bota má nižší těžiště, což se mi líbí kvůli takové té vnitřní jistotě a stabilitě při jakémkoliv pohybu. Máte prostě cit pro terén a přesně víte, na čem zrovna stojíte.

 

Obouvání je pohodlné, užší tkaničky se mi maximální zamlouvají, ačkoliv bude zajímavé sledovat, kolik toho vydrží.

Bota je prodyšná. Bez membrány, pouhá síťovina. Ani v tropických teplotách nemáte problém se zapařením bot a i mírný větříček vám nohy rychle osuší. Super a bez debat přesně ta vlastnost, kterou od pouštních kanad chcete.

 

Sousedi na mě koukali jako na blázna, když jsem šel běhat v kanadách s cca 7kg na zádech. Musím ale říct, že takový přesun byl skoro až příjemný. Kanada Valsetz je pružná a při běhu vás nebude omezovat při odrazu ze špičky jako klasický tuhá guma. Kdybych měl takové boty ve Vyškově, tak by brána sever byla vždycky za odměnu! Plácat se nahoru v archivních botách vz. 2000 je proti tomu učiněným peklem.


 

Co jsou ale ty slabé stránky?

Nebudu říkat přímo kritika, protože koncepčně je bota zcela jasně zaměřená. Lehká, sportovní, prodyšná. Nic víc, nic míň. Pokud chcete odolné kanady, které váš přežijou, koukněte se na vz.60 třeba 🙂

Za prvé mě překvapilo, že výrobce slibuje „water-resistant“ látku na svršku boty. Opravdu ale není a to ani v nejmenším. Už první kapka se do ní vpije a po 10m mokrou trávou už vás rosa studí v ponožkách (světlá látka se také rychle zaprasí a blbě se umývá, ale můžete si pořídit černé). Je pravda, že bota rychle uschne, ale příjemné to úplně není, hlavně tedy u nás, kdy může zapršet prakticky kdykoliv a málokteré dny jsou 100% suché. Šel jsem v mokrých botách (bylo po dešti a přes i během toho vydatně krápalo) 40km pochod a měnil jsem pouze párkrát ponožky. Nohy jsem měl krásně rozmočené, naštěstí bez puchýřů nebo odřenin.

 

Druhou otázkou bude odolnost. Boty se zatím ani v nejmenším nerozlepují nebo netrhají. Síťovina vás neochrání před nějakými klacky a myslím, že se roztrhá rychleji, než hovězí kůže. Měkká podešev se bude postupně vymačkávat (už teď po pár stovkách kilometrů je na ní vidět několik hlubokých přehybů), nemluvě o tom, že se do odhalených míst zespodu podrážky zapíchávají kameny a klacky. Podešev samotná se obrušuje minimální rychlosti (zdá se), ale je na ní spousta míst, kam se chytají kamínky a jdou špatně vyndávat, takže pořád „cinkáte“. Osobně tipuji, že tyto kanady budou po dvou letech intenzivního nošení na odpis. Možná už po roce, ale to zatím jen odhaduji. Rozhodně za mě nejde o chybu, ale o slabinu konceptu sportovních bot, které s trvanlivými materiály (kůže + tuhá guma) nelze srovnávat.

 

Resumé

Chcete lehoučké sportovní kanady na léto, ve kterých budete rychlí, daleko dojdete, spoustu toho uběhnete a nebudete si mrvit nohy těžkou nepoddajnou kanadou? Tak za 3 390,-Kč je Under-Armour Valsetz 7“ přesně tím, co hledáte.

 

Nezkousnete to, že boty mají omezenou životnost, snadno promoknou a neposkytují nijak zvláštní ochranu noze nebo oporu kotníku? Podívejte se jinde. Víc toho poradit opravdu neumím.