Boty značky Original SWAT často objevíte v různých diskuzích na internetu jako vhodnou střední cestu – kvalitní boty, za příjemnou cenu. Ze zvědavosti jsem si jedny kanady koupil a v této recenzi se trochu rozepíšu o tom, proč je pro mě jejich časté doporučování naprosto nepochopitelné.

 

Kde nic není, ani smrt nebere

Model Classic 9“ je celkem pěkný kousek vojenské obuvi. Jednoduchý střih, žádné přehnané detaily nebo vychytávky. Bota působí čistě, funkčně a sympaticky. A to je právě ono!

 

Kůže je typu Nubuk a od výroby se pyšní celkem účinnou impregnací – bota není voděodolná, ale vodoodpudivá. Při dlouhodobém působení vody se skrz kůži vlhkost v malém množství dostane, ale záleží na tom, jak boty krémujete (černé lesklé provedení na tom bude lépe, semišová písková kůže už o trochu hůř).

 

Na bocích najdete i dva textilní panely, které už impregnované nejsou, ale zvyšují prodyšnost kanady.

 

Švy jsou čisté (až na pár nepochopitelných „řešení“), potěší použitá kovová očka a na první pohled solidně působící tkaničky.

 

A teď k podešvi (lidově „podrážce“ 🙂 ). Je dvouvrstvá – tvrdší spodní vrstva má členitý vzorek, v suchém prostředí dobře drží a opotřebovává se normální rychlostí, bez vyštípávání. Druhá vrstva je tlumící a má příjemně tvarovanou podporu klenby chodidla, ve špičce už ale prakticky není. Lepení bez viditelných vad.

 

Vnitřek boty je z měkké síťoviny, vložka plochá, nepříliš anatomická a s drobnými otvory pro lepší proudění vzduchu.

 

A to je vlastně vše, co se k botě dá říct.

 

Volnější, ale použitelné

Z testování bot mám fajn pocit. Bota je po obutí velmi pohodlná. Měkkoučké polstrování, volný střih a nižší podrážka bez agresivního tvarování. Pokud stojíte, či sedíte, Classic 9“ je fajn kanada.

 

Párkrát jsem prošel i slušným bahnem, to sice chvíli impregnace zvládá „odpuzovat“, ale světlá kůže se potom poddá, špína zažere a od původního stavu vás dělí hodinka kartáčování a opětovné impregnace.

 

Tak a teď pojďme k tomu, co mě trápí. Proč si za 3 000Kč kupovat boty, které nejsou funkční, nejsou moc propracované a nabízí pouze omezený komfort. Omezený v tom smyslu, že když vyrazíte v kanadách Original SWAT Classic 9“ na pochod, zjistíte, že jednoduchý střih příliš neobepíná chodidlo, kůže má mírnou vůli a při každém kroku v botách trochu plavete do stran, ale i dopředu a dozadu. Silné polstrování sice je pohodlné, ale celkem „hřeje“ a bylo mi opravdu teplo, hlavně v létě. A tím tu máme klasickou rovnici „zpocené nohy“ + „volnější boty“ = velmi brzy puchýře. S plochou nižší podrážkou pod špičkou si bříška prstů moc komfortu neužijí – hlavně na tvrdším povrchu nebo při rychlejším přesunu.

 

Konstruktivní kritika

Vyloženými vadami je provedení prošívaného spoje podešve s kůží, kdy jsou volné konce nití (cca 15cm) pár kapkami lepidla a trochou izolepy přilepené pod vložkou uvnitř v botě a brzy se odlepí – nicméně se nic nikde nepáře. Provedení je to ale prazvláštní.

 

Druhá věc je možná jen u mého konkrétního kusu, ale barva obou bot je o pár odstínů odlišná. Levá je hrubší a spíše dožluta, pravá uhlazenější a dočervena. Vidíte?

 

A třetí věc je ta, že Original SWAT jako značka nereaguje na naše e-maily, nemá na českém trhu přímé zastoupení (pouze výhradního distributora Armed) a tyto boty jsou pravděpodobně jen pohodlnou cestou přes Německo dováženy do ČR, takže je najdete ve spoustě dalších armyshopů.

 

 

Resumé

Za cenu 2890,-Kč si pořídíte boty, které jsou funkční a celkem kvalitně provedené. Nicméně jsou bez nápadu, bez technologií a podle mě by se jejich cena mohla pohybovat klidně kolem 1500,-Kč. Čemuž napovídá i jejich cena třeba na amazonu, ale chápu, že poštovné, clo, DPH a marže všem přeprodejcům po distribuční cestě vytáhne cenu ke 3 tisícům.

 

Značka jako taková se tváří velmi americky, ale výroba pochází z Kambodži, takže na nějaký osobní poprodejní servis zapomeňte. Od nákupu vás neodrazuji, boty opravdu slouží dobře (už ale ne výborně), jen apeluji na zvážení:

  • alternativy od tuzemských výrobců (Originál Boty polní AČR – Prabos S90651 od 1650,-Kč)
  • propracovanějších bot bez přehnaně americké image, za kterou se vždy připlácí (Blackhawk! Light Assault za 2918,-)
  • nákupu použitých armádních zbytků (s trochou nadsázky “staženo z mrtvol”) či výprodeje z misí (třeba tady)

 

Co myslíte vy, stojí ty peníze za to?

Update 21.4.2016

Výrobce jsme se zeptali na dvě doplňující otázky ohledně kvality bot.

______________________

1) Pravá a levá boty mojí viditelně odlišnou barvu (pravá do červena, levá do žluta). Máte vysvětlení této zjevně viditelné vady? Nemohla se projevit až po impregnování?

Rozdílnost barev se občas ve výrobě stane, ale barvy by neměly být moc daleko od sebe. Ve výrobním procesu je useň impregnována dokonce před stříháním, takže tam problém vzniknout nemůže. Jedná se o přírodní produkt, takže se může stát, že každá useň má mírně jiný odstín, ale toto je kontrolováno pracovníkem u každého páru bot. Řekl bych, že rozdíl v odstínech je u vás “ten nejhorší přípustný scénář” a obvykle to není tak moc viditelné.

2. Uvnitř boty je prazvláštně přilepené nit, zajištěná nhěkolika kusy izolepy. Nevím, zda mám jako uživatel dbát nějaké zvýšené pozornosti a nechat nit v tomto stavu. Mohli byste mi vysvětlit, proč jste se rozhodli pro toto konstrukční řešení?

Probírali jsme to s výrobcem, kterého jsme se zeptali, proč je zbytek nitě nechán uvnitř boty. Bylo nám řečeno, že to je jednoduše méně pracné a nemá to žádný efekt na pohodlí uživatele. Požádali jsme je tedy, aby tato niť byla náležitě zastřihávána, jelikož to vyvolává otázky v uživatelích. Jak jsem řekl, není zde žádný dopad na funkčnost nebo komfort.

______________________

Co my na to? V prvním případě klasická “výmluva”, která se nám často opakuje. Je to prostě tak, že jakmile o něčem píšete recenzi, tak je to nějaký speciální kus, který se chová jinak než zbytek produkce a projevují se u něj zvláštní vady a chování. U druhé otázky si vážíme toho, že to S.W.A.T. Original řešil s firmou, která pro ně boty šije a zvládli je přinutit dělat svou práci lépe – to je ostatně naším hlavním cílem :-).