Crispi je známý italský výrobce kvalitní outdoor obuvi – nás bude zajímat především taktická řada obsahující různé kanady a služební boty. Recenze modelu SPY je jen první vlaštovkou ze sortimentu HQH System.

 

Před recenzí si ale ještě řekneme jednu věc – nízkou verzi boty na českém trhu nenajdete… Dostal jsem jí protekčně a v nabídce oficiálního distributora Crispi tak je k dispozici jen střední „Mid“ model.

 

Tak a teď k botám. Mám černou verzi modelu SPY UNI, v nízkém „Low“ provedení a s membránou „GTX“. Koncept nízké boty s membránou není neobvyklý, nicméně nemusí vyhovovat těm, kdo hledají prodyšnost.


 

Crispi mě oproti mým druhým botám Salomon XA Pro 3D těší především v použití „trvanlivých“ materiálů – full grain leather a custom made Vibram podešev.

 

Začněme u kůže. „Full grain“ označuje použitou svrchní vrstvu hovězí kůže – tam jsou vlákna nejpevněji propletena a poskytuje tak maximum toho, co od kůže můžete čekat. Pokud by vás zajímalo něco podrobnějšího, doporučuji tuto stránku o druzích usní.

 

Vibram® podešev použitá na modelu SPY je speciálně vyvinutá pro Crispi. Nejde o měkkou sportovní podešev, ale o podrážku vycházející z horolezení – silnou a tuhou gumu s minimem lepení a robustním vzorkem.

 

Ano, najdete zde tlumící mezipodešev, ale opět není nejměkčí.

 

Co se týče konstrukce, tak ta je příjemným překvapení. Je asymetrická – nejde tedy o dva boční díly přicházející z obou stran k jazyku, kde se uprostřed potkávají. Boční části jsou sešity s jazykem v jeden kus a při obouvání se rozparek otvírá pouze na vnitřní straně chodidla. Nevím proč, ale je to opravdu pohodlné a Crispi tomu říká SWC® – Single Wave Concept.

 

Rozhodně za to může i elegantně řešený vnitřek boty, který je bohatě polstrován příjemným materiálem. Vložka v botě je svítivě oranžová se silnou vrstvou 3D síťoviny (a nějakými uhlíkovými molekulami proti bakteriím, ale to je nad rámec mých rozlišovacích schopností 😉 ).

 

Šněrování je řešeno klasickými tkaničkami v kovových očkách s elegantním designovým prvkem u prvního očka. Nicméně vyhodit ho můžete bez dopadu na funkčnost 😉

 

Provedení boty je nadprůměrné. Čisté švy, precizně opracované díly kůže a čisté lepení.

 

Snad až na tu kapičku lepidla, která se objevila na textilní části kolem kotníku. Ale to se týká jen mého kusu.

 

„On-off Duty“ boty

Jak napovídá určení těchto bot, jsou určeny do služby. Do služby především policistů ve městě, kteří potřebují civilně vypadající boty, které jim v případě potřeby umožní, jak výrobce říká, maximální rychlost a pohyblivost.

 

Z mých prvních dojmů, kdy boty nosím po městě a na střelnici, vyplývá, že tyto boty rozhodně nejsou čistokrevně sportovní. Jsou docela těžké (390g, vel 10 1/2), mají tuhou podrážku a výrazný drop. Drop říkám zvednutí paty oproti špičce, což je vlastnost, kterou sleduji především od té doby, co trávím přes 50% času v barefoot obuvi – čím vyšší drop, tím víc „přepadáváte“ dopředu.

 

K tomu boty mají celkem hluboké vykrojení kolem kotníků, což je sice fajn při posedávání a lehkých procházkách, ale spolu s vyšším těžištěm na patě to ve mně vytváří pocit „nestability“ a v botách bych se tak do nějaké velké akce pouštěl jen vzácně.

 

Silnou stránkou bot je ale jejich pohodlnost, civilní vzhled a fakt, že ladí s uniformou, takže je v pohodě můžete nosit místo těch fasovaných polobotek. Gore-tex je fajn zárukou proti vodě, ale samotná impregnace kůže by měla stačit – škoda, že verze bez membrány neexistuje. S prodyšností problém není, bota se odvětrá především vyfouknutím vzduchu při kroku kolem kotníku. Nenarazil jsem na místo, kde by se mi boty ve městě nějak výrazně smekaly.

 

Boty jsou za mě super na činnosti kolem strážní služby. Pochodování, posedávání, hlídkování a zašívání se v kanclu. Pokud jste čistě kancelářská myš, tak by asi zvládly i to, záleží, jak moc se zvládnete odvázat.

 

Na dynamické nácviky, dlouhé pochody či běh bych volil už něco sportovnějšího.

 

Resumé

Crispi SPY UNI Low GTX je bota, která má potenciál vám vydržet opravdu dlouho díky použitým materiálům. To je přání, které vám většina „teniskovitých“ bot rozhodně nesplní a po dvou letech služby se odporoučí k pánu. V tomto ohledu se Crispi blýskne kvalitní kůží a tužší odolnější podrážkou – můj odhad je klidně meta 5let při vhodné péči, ale to uvidíme až časem 😉

 

Pokud byste o tento model měli zájem, myslím, že bude stačit napsat našemu partnerovi HQH System a požádat ho o objednání. Určitě rád tento model zařadí do nabídky v černé i pískové verzi (písková verze používá místo lesklé usně matný nubuk). Prozatím se tedy musíte spokojit s Mid provedením za 3 890,-Kč, SPY UNI Low by tedy mohl být kolem 3,5tis. Kč.