Různé druhy výbavy jsou pro náš tým velkým koníčkem. Internet nám umožňuje dostat se k jakékoli informaci. Čteme desítky světových blogů, stovky diskusních fór a komunikujeme s odborníky z celého světa. A občas s velkým překvapením zjišťujeme, že to, co je zavedené, osvědčené a opěvované v jedné části světa, jinde vůbec neznají.

Když se nás před nějakou dobou naši partneři z HQH.cz zeptali, co nám nejvíce chybí na českém trhu, měli jsme ihned jasno – taktická řada bot od italského výrobce Crispi. Do té doby se v ČR z nějakého důvodu daly sehnat pouze turistické modely, a i ty se vyskytovaly ve velmi omezeném množství. V HQH nelenili a během měsíce měli první modely zařazeny do svého sortimentu. K jejich další objednávce jsme se pak přicucli i my. Možná si pamatujete recenzi na boty Crispi SPY UNI Low GTX, kterou sepisoval kolega. Já jsem byl o něco vybíravější a pořídil si opravdovou legendu – boty Crispi Sahara Evo.

Proč vlastně legendu? Protože pokud byste na nějakém ruském odborném fóru položili otázku – jaké boty nejraději nosí ruští speciálové, dostali byste jednu ze dvou odpovědí. Byly by to buď americké Corcoran Marauder, anebo právě Crispi Sahara. Ty boty (v několika provedeních a generacích) už nějakých 10-15 let rádi nosí kluci z CSN FSB, specnaz FKSN a mnoha dalších speciálních jednotek. Uvidíte je na fotkách ze zásahu v beslanské škole v roce 2004.

 

Ale i na spoustě jiných snímků:

 

Oblíbenost tohoto modelu bot na východě je natolik vysoká, že ho hojně kopírují nejen Číňané, ale rovnou v několika variacích třeba i běloruský výrobce bot Butex. A původní dovozce do Ruska, společnost Survival Corps, má s Crispi smlouvu na výhradní prodej modelu Crispi Sahara Evo v jiných barvách, než je černá. Crispi pro ně šije Sahary i v barvách Olive a Surpat a obecně ten model drží v podstatě hlavně pro východní trhy.

Mimochodem, pro zajímavost, právě Survival Corps je vývojářem ruského maskování Surpat. 

 

Ale pojďme k věci. Co že to je vlastně za boty? Mám nový model Crispi Sahara Evo, který se od těch starších liší šněrovacími očky a o něco agresivnějším vzorkem podešve.

 

Crispi Sahara Evo je tzv. unisex model, vyráběný ve velikostech 36 až 47 (na objednávku i 48). Váha záleží na velikosti, moje 42 váží 1280g/pár.

 

Boty nemají žádnou membránu a jde v podstatě o jakousi nadupanější “Conversku”. V tom je jejich hlavní přednost, výhoda a jeden z důvodů té neskutečné oblíbenosti. Jde o jednoduché plátěné boty, vyztužené semišem. Rychle je promočíte, rychle vysušíte. Na noze uschnou cca za hodinu a půl až dvě, na sušáku do druhého dne. Semiš sice má voděodolnou úpravu, ale v tomto případě je pochopitelně naprosto k ničemu.

 

Tady ještě máte pohled dovnitř, boty jsou bez vložky. Vnitřek bot je ze syntetické tkaniny Cambrelle od Dupont, která je otěruvzdorná a dobře saje pot.

 

Špičky bot jsou vyztužené pryží, takže nějaký ten kopanec rozhodně vydrží.

 

 

Vložky jsou vlastně jediným slabým místem celého modelu. Jedná se o tenké proužky pěny, které rozhodně nejsou ničím, co se dá pochválit. Máte-li problémy s chodidly, rovnou je vyhazujte a pořiďte si nějaké kvalitní anatomické.

 

Pochválit naopak musím podešev. Byť se jedná o jednoduchou gumovou, je stabilní a dobře tlumí otřesy.

 

Hrozně mi vyhovuje agresivní vzorek na okraji podešve. I kdybyste omylem šlápli blbě a nepoložili na schod/cihlu/cokoli rovnou celé chodidlo, ale jen hranu, vystouplé zuby se zachytí a pomohou udržet stabilitu. Těžko se to popisuje, ale všimněte si na této fotce, jak jsou ty okraje výrazné.

 

Po půlroce nošení nedošlo k nijak velkému opotřebení.

 

A jediná výrazná stopa je po nějakých střepech či hřebech.

 

 

Co se tyče odolnosti, tak zatím si nemohu stěžovat. Nijak jsem je nešetřil, ale nenacházím zatím žádné velké stopy po opotřebení. Veškeré spoje také drží jak mají.

 

A teď to nejlepší – pohodlnost nošení. Jedná se o neskutečně pohodlné boty! 🙂 V podstatě to jsou bačkůrky s masivní gumovou podešví a vyztuženou špičkou, takže se přizpůsobí noze už během prvních hodin a dál je při chůzi vůbec nevnímáte. Běhat, klečet či skákat v nich lze bez jakýchkoli problémů. Jedinou výtkou, kterou bych dokázal vymyslet, by byla jejich černá barva. Ta je znát během několikakilometrových letních pochodů, kdy máte pocit, že vám slunce za chvíli roztaví nohy. Jinak vůbec není co řešit. 

 

Co se tyče údržby – zatím jsem žádnou neprováděl. Na výše uvedených fotkách vidíte, jak hrozně špinavé byly na podzim, po 6 měsících nošení. Pak jsem je poprvé umyl a vypadají takto:

 

Takže stačí občas použit vodu a houbičku a máte po problémech. 

Určitě se ptáte, kolik asi stojí. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi jednoduchý model bez jakýchkoli vychytávek, cena se pohybuje kolem 2990,-Kč. Bohužel se stále neprodávají v ČR a musíte tak kontaktovat HQH a poprosit, aby Vám je objednali či zařadili do stálé nabídky. Případně si je můžete sami objednat na ebay, ale pak dáte dalších 10-15 Euro za poštovné z Itálie a nemusíte trefit správnou velikost. 

Moje resumé je takové – já osobně bych se bez nich obešel. Jiných bot mám spoustu a Crispi Sahara Evo pro mne nenabízí nic převratného, skutečně jde o nadupanější “Conversku”. Ale rozhodně přijdou vhod třeba klukům a holkám od Policie. A také se hodí na běžné nošení do práce, na střelnici apod. Za cenu o pár stovek vyšší než u nějakých čínských S.W.A.T.ek či (vžádnémpřípaděnekupujte!!) Pentagonů získáte kvalitní italské boty, naprosto ideální na jarní/letní/podzimní suché období. 

 

Zdroje fotek: rosn.by, reyndar.org, spetsnaz.su