Měla tu být recenze bot [CENSORED], ale vzhledem k tomu, že odpovědná pracovnice této firmy si naši recenzi nepřála, musíme učinit tento pro nás neobvyklý krok.

 

Dále tedy najdete pouze informace z oficiálního webu firmy, pár našich fotek a celou komunikaci. Tu zase prý nesmíme krátit a zveřejňovat jen to, co se nám hodí, proto tam ponecháváme i názvy. 🙂

 

“Firma Garmisch, s.r.o. se sídlem v Jakubově  u Moravských Budějovic  vyrábí na území naší republiky obuv od roku 1992.

Od doby svého vzniku si kvalitou a širokým sortimentem vyráběné obuvi získala pevné místo na naše trhu.” – z webu garmischsro.cz

 

“Obuv je navrhována ve spolupráci s italskými návrháři z oblasti Dolomit, kde je zároveň ověřována v těchto náročných podmínkách.” – z webu garmischsro.cz

 

Vybaven.cz:

“Vážená paní Mutlová,

jménem webu VYBAVEN.CZ bych Vám rád položil několik otázek ohledně bot značky Garmish. Zabýváme se nezávislým testováním outdoor a military výrobků, které publikujeme na našich stránkách. V současnosti testujeme i dva modely bot Garmish. Zde jsou naše dosavadní zkušenosti:

 

Montagna (2měsíce, nošené velmi málo, zatím pouze město)
Po dvou měsících občasného nošení po městě, se začala na několika místech odlepovat svrchní useň od obsázky/podrážky. Nevíme, zda to nemůže být nějakou vadnou sérií nebo výrobní vadou.
1) Jak byste podobnou věc posoudili jako výrobce? Uznali byste to jako vadu?
2) Máte zkušenost s podobnou vadou u tohoto nebo jiných modelů?
3) Má tato vada vliv na technické vlastnosti boty?
Každopádně jsme zvědaví, jak si lovecké boty povedou při nějakém drsnějším treku lesem.

 

Boty Expert New Antry (dámské)
S těmito botami jsme spokojeni, nicméně nás zaujala mírně asymetrická konstrukce boty.
4) Je to úmysl, nebo se jedná o nepřesnost?
5) Je toto ještě přpustná odchylka?
6) Použili jste zde stejnou techniku lepení jako u bot Montagna?

 

V testu budeme přůběžně pokračovat a rádi bychom s Vámi zůstali v kontaktu ohledně možných nedostatků nebo další spolupráce.

Pokud nám dokážete dát i nějaké obecné informace o tom, jak si tyto modely vedou na trhu, jakou technologii lepení používáte apod.,  rádi je využijeme v naší recenzi.

V případě jakýchkoliv otázek se na mě neváhejte obrátit.

S přáním krásného víkendu,

Matyáš Vejskal
Analytik a redaktor”

 

Po týdnu mlčení (včera) jsem tam zavolal. Paní mě odkázala na svou dceru, která má na starosti “všechny ty maily a tak”. Ta mi pak sdělila, že o mailu neví, ale pokud jsme ty boty zakoupili v prodejně, proč je tedy nereklamujeme. Nikdo přece netvrdí, že boty Garmisch vydrží 10 let. Někomu sice možná ano, ale ne všem. I přes to jsem ji požádal o sepsání reakce, kterou bychom rádi zveřejnili na webu a kolega jí přeposlal svůj mail.

 

Dnes jsem volal znova. A to jsem asi dělat neměl. Rozhovor probíhal zhruba takto:

CENSORED

 

Nebo takto:

CENSORED

 

Ze začátku paní tvrdila, že se k tomu ještě neodstala, že mají dnes celkem fofr v práci a že do firmy dorazil pan majitel. Ale pak se něco změnilo a začalo se křičet. Máme prý přestat špinit jméno malých českých výrobců a jít raději házet špínu na velké americké podniky, na které si asi netroufáme kvůli jejich právníkům. Pan majitel prý celý den řval jak tur a odmítl číst ty frašky, natož na ně reagovat. Chápou sice, že každý se musí nějak živit, ale toto je přece moc! Pak už nám bylo doporučeno otestovat boty Meindl, které se vyrábí v Indonésii, stojí 5 tisíc a také se rozlepují, a následovalo zavěšení telefonu.

Než jsem se stihl vzpamatovat, stejné číslo volalo nazpět. Na telefonu byla jiná pracovnice. Pokud trváme na reakci, tak ji tedy sepíše, ale nejdříve během příštího týdne. Když jsem řekl, že recenze bude zveřejněna dnes/zítra a navrhl dodatečné umístění do komentářů, odmítla to s tím, že to není akceptovatelné. Na moje upozornění, že v tom případě budu považovat za reakci to, co jsem teď musel 10 minut poslouchat, řekla: “klidně to tam napište, ale úplně všechno. Ne, že budete vytrhávat věci z kontextu a zveřejňovat to, co se Vám hodí.” Tak snad jsem na nic nezapomněl, prosím případně o doplnění…

 

Po půlhodinové procházce (stále lehce v šoku) jsem sepsal rozsáhlý mail, ve snaze tuto absolutně groteskní situaci řešit:

“Dobrý den.

Moc se omlouvám za opětovné vyrušení, ale rád bych se ujistil, že nedošlo k nějakému nedorozumění. Jsme skupina lidí spojených společným koníčkem – kvalitní turistickou výbavou, do které investujeme nemalé částky. Své poznatky z běžného používání pak sepisujeme do rozsáhlých a, troufám si tvrdit, zcela objektivních a podložených fakty recenzí. V žádném případě tedy není naším úmyslem špinit jméno českých (ani jakýchkoli jiných) firem.

Vyžádal jsem si proto kopii mailu, který Vám posílal kolega a stále mi není úplně jasné, který z těch bodů posloužil jakou spouštěč tolik výrazné reakce z Vaší strany. Pokud Vám tedy nepsal i další zprávy, o kterých z nějakého důvodu nemám ponětí. To by mi pak dávalo větší smysl a s kolegou bychom to okamžitě museli náležitě řešit.

Dovolte mi vrátit se k našemu telefonickému rozhovoru a o něco podrobněji vyjádřit svůj názor k jednotlivým probraným bodům.

Je mi velmi líto, že pan majitel, člověk se 40letou praxí „řval jak tur”. Nemyslím si však, že ve svém mailu kolega napsal cokoli, co by se dalo označit za „frašky”. Jsou to skutečně boty značky Garmish a skutečně je nosím dva měsíce. Máte-li zájem, mohu Vám ty boty zaslat k posouzení jejich stavu.

Dále nemohu souhlasit s tvrzením, že házíme špínu na české výrobce ze strachu před právníky z Ameriky. Testovali jsme již boty značek Adidas, Bates, Magnum a Rothco a zrovna ty poslední zmíněné nedopadly úplně nejlépe. A i tehdy jsme byli v kontaktu s výrobcem a snažili se o zpětnou vazbu. Tyto recenze najdete zde: https://vybaven.cz/rubrika/obleceni-a-obuv/boty/ Máte pravdu v tom, že jsme zatím netestovali Boty Meindl a je opravdu možné, že jsou “lepeny v Indonésii”, ale mohu Vás ujistit, že i ty budeme v budoucnu testovat stejně objektivně, jako boty jakéhokoli jiného výrobce.

Mám-li být upřímný, recenze bot Garmish Montagna měla původně být celkem kladná, měl jsem k botám jen několik málo výhrad, například dlouhou dobu potřebnou k roznošení. Chtěl jsem ty boty doporučit všem, kdo hledá slušnou outdoorovou obuv pod dva tisíce korun. Avšak při pečlivém prozkoumání a nafocení bot jsem si všiml těch nedostatků, o kterých jsme Vám psali. A pravě vzhledem k tomu, že jsem byl s těmito botami jinak spokojený, požádal jsem kolegu o navázání komunikace. Nechtěl jsem v žádném případě svou recenzí jakkoli pošpinit jméno českého výrobce, když se mohlo jednat třeba o běžnou výrobní vadu.

A na závěr bych se ještě chtěl vyjádřit k Vašemu zákazu testování bot značky Garmish, ať už těchto dvou modelů, případně dalších do budoucna. Jak již jsem uvedl do telefonu, boty nám nebyly věnovány do žádného testu. Jejich pořízení bylo mým soukromým rozhodnutím pravě ve snaze podpořit menší české výrobce. Nemohu proto Váš zákaz testování akceptovat.

Ať už se stalo cokoli, rád bych se jménem celého týmu Vybaven.cz omluvil za případné nedorozumění a způsobené námi negativní emoce.

S přátelským pozdravem,

VL a tým Vybaven.cz”

To už ale zůstalo nějak bez odpovědi… Takže tolik firma [CENSORED] a jejich kvalita, marketing a obchodní komunikace… Podporujte české výrobce! 🙂