Originální bushman sandály určené pro vytrvalostní lov, které se nezměnily po tisíce let? Ano, díky dobročinnému projektu VIVOBAREFOOT bude možné tyto sandály mít. Designér Galahad Clark se pustil do vytvoření prapůvodního designu sandálů, které budou určené pro moderní chodidla. S výzkumným týmem se vydal do Namibie, hluboko do Kalahárské pouště, kde se potkal s bushmany z vesnice San – jedněmi z posledních vytrvalých lovců v dnešním světě.

1

 

Historií a kulturou kmene Juhoansi z Kalahari provázel výzkumný tým Steve, který zde žije a sbírá zkušenosti lidí z oblasti Nyae Nyae po mnoho let. Kmen Juhoansi je jeden z prvních, kteří k ochraně proti horkému písku a ostrým trnům začali používat sandály důležité pro jejich přežití. K výrobě se používá antilopí kůže, která je nejtlustší a nejvíce odolná.

2

 

Vytrvalostní lov je vzácné umění kombinující nekonečné běhání a stopování zvěře, dokud kořist nezkolabuje únavou. Avšak s příchodem loveckých omezení se přestaly sandály k tomuto účelu vyrábět. Dnes už jen hrstka starších z oblasti Nyae Nyae ví, jak tyto tradiční sandály vyrábět. Společnost VIVOBAREFOOT vytvořila s lidmi ze San společný projekt a snaží se obnovit výrobu těchto sandálů nejen pro lidi z kmene, ale i pro moderní svět.

4

 

Jak říká Steve – „země je dnes stejně horká jako bývala a v písku je pořád stejně trnů. Pouze naše obuv ochrání lidi ze San v takovém prostředí“. Bushmani s výzkumným týmem Galahada Clarka a s využitím znalostí předků z kmene Juhoansi tvrdě pracovali na obnovení a vylepšení sandálů, které nosili Stevovi pra pra předkové.

3

 

Společně chtějí pokračovat v tradici a po úspěšné kampani na Kickstarteru si tyto 100% originální boty budete moci od kmene San koupit i u nás a zažít ten pocit na vlastní kůži. Předplatitele vyšel pár San-Dalů na 150-170$, což je cena, za kterou byste je měli najít na přelomu roku 2016/2017 i v obchodech. Prakticky veškerý profit půjde na podporu domorodého kmene a místní rezervace.

 

Zdroj:

kickstarter.com

 

Pro vybaven.cz napsala Gabriela Langerová.