Kdysi jsem dostal geniální nápad, že si koupím fakt levný kanady. Byl jsem ještě blbej, potřeboval jsem je na brigádu a rozhodně bych se nesnížil k tomu, abych si koupil něco v pracovních oděvech nebo v bazaru. Šel jsem teda na Amazon a objednal si pořádný vojenský boty ( 😀 😀 😀 teď mi to zní jako skvělý joke).

 

Jsou to boty McAllister PATRIOT a v té době stály něco kolem osmi set korun. Jsou z kůže, chlubí se kordurou a kvalitní podrážkou. Jako fajn, zní to hezky, ale to je tak všechno. Boty jsem občasně nosil dva roky. Strávil jsem v nich dva měsíce každodenní těžké práce (stavba, zahrada) a od té doby leží u našich a beru si je na pole a na menší výlety. Boty teď vypadají takto:

 

Řeknu Vám, co můžete od bot za osm stovek čekat. Kůže, ze které jsou boty ušity, je opravdu velmi tenká, měkká a poddajná. Nohu při chůzi nemáte vůbec zpevněnou, časem se vše vytahá a bota už nejde ani pořádně utáhnout.

 

Podrážka je jen takovou gumovou vaničkou na nohu. Vzorek je zanedbatelný, síla podrážky se měří v jednotkách milimetrů. Pokud jdete po šutrech, můžete je pod chodidlem spočítat.

 

Do toho se místy guma naprosto odlepuje od boty:

 

Na špičce byla podrážka prošita srandovní nití, která šla přetrhnout jednou rukou. Jak se to na špičce okopalo, vytvořila se velká oka, která pravidelně zastříhávám.

 

O nepromokavosti si nechte zdát. Látkou voda protéká o trochu pomaleji než rozlepenou podrážkou, ale vaše chodidla obšťastní i obyčejná ranní rosa. Otvory na odvod vlhkosti jsou opravdu jen výsměchem uživateli. 😀

 

Tkaničky jsou obyčejné ozdobné šňůrky.

 

Zip je velký a plastový. Drží, ale zapíná se fakt hrozně.

 

Vnitřek boty je je surový, nepřítulný a velmi plochý:

 

Resumé

Kdybych to měl shrnout, tak boty nelze použít na nic jiného, než celodenní poflakování po stavbě nebo zahradě. Na delší pochody se absolutně nehodí, do přírody také moc ne. Jediné, co mě opravdu mrzí je, že se po dvou měsících nerozpadly a já je nevyhodil. Možná bych příště kouknul po ještě levnějších, abych měl jistotu, že se jich brzy zbavím:)

 

Nakonec, bych se rád zamyslel nad kvalitou vysokých vojenských bot. Osobně rozlišuji následující kategorie:

0 – Levný šunt

Těžce podprůměrné boty s cenou pod 1000,-. Sem patří McAllister Patriot a většina MFH/Mil-Tec pokusů o boty:)

 

1 – Průměrné kanady

Kolem 2000,- Kč můžu sehnat vcelku dobré modely bot bez speciálních vychytávek, ale s kvalitním provedením a přiměřeným výkonem – AČR vz. 2000

 

2 – Dobré kanady

Kolem 3000,- už seženu nové, nabušené boty, které mi velmi dobře poslouží – Prabos Baracuda GTX, AČR vz. 2011

 

3 – TOP

Boty od 4000 do 6000.-, kde si kupuji špičkovou kvalitu a maximální pohodlí. Meindl, Iowa, Blackhawk!

 

Poté je vhodné vzít v úvahu i dvě speciální skupiny:

 

Surplus – jeté armádní přebytky

Pokud bych si koupil nějaké použité kanady z armyshopu, dám za ně pár stovek (a budu vědět, že v nich lze jít i na menší výlet a při správné péči mi třeba chvíli vydrží).

 

Pracovní oděvy

Takové boty nejsou čistě vojenské, ale s cenou do 1500,- představují zajímavou alternativu.

 

Kvalitu nejde rozhodně hodnotit plošně. Samozřejmě chápeme, že chyby se stávají všude a nelze na základě jedné rozlepené podrážky hodit do koše celou značku. Je ale nezbytné, aby se kvalita bot s rostoucí kategorií cen zvyšovala! To, co na trhu často potkáte, je převlečený šunt (0), za průměr (1), nebo průměr za dobré kanady (2). Opravdu nedejte na vzhled ani marketingové řeči okolo. Do TOP kategorie se potom dostanou opravdu jen nejlepší značky, za které si rádi připlatíte.

Nákup bot je tedy především o zvážení, co vlastně potřebuji. Myslím, že levný šunt je absolutní zbytečnost a nebál bych se říct, že by měl být zakázán, s čímž by se zákazníci určitě snadno vyrovnali. A potom je to na Vás, za co utratíte peníze a pro jaký produkt se rozhodnete. Naše recenze Vám mohou být dobrým vodítkem a pokud budete na vážkách obraťte se s otázkou na fórum (LINK), kde Vám určitě naši čtenáři rádi poradí.

 

Pro Vybaven.cz sepsal Matyáš Vejskal.