Zkušené borce asi nemá smysl poučovat o tom, co Fallkniven vlastně je, ale pokud s bushcraftem a zálesáctvím začínáte, mohlo by se vám rozšíření obzorů o tuto značku hodit. Fallkniven je rodinná firma ze Švédska, jejíž zakladatelé desítky let údajně rybařili a lovili. Od roku 1984 vyrábí nože, které vyplvývají z jejich zkušeností z terénu, a jsou tak v mnoha ohledech vskutku nepřekonatelné.

 

Některé modely Fallkniven nožů se prosadily v armádě – například F1 je používaný jako nůž u pilotů, jiné jsou jasnou volbou pro bushcraft a najdete zde i čistě kuchyňské nože. Jelikož začínáme testovat jedny z nejpopulárnějších modelů, podíváme se spíše na konstrukční prvky, kterými ty švédské nože ohromí.

Konvexní výbrus na ostří je prvním z nich. Většina nožů na trhu má tzv.”factory edge”, tedy plochý výbrus s krátkou fazetou na konci.  Tento běžný typ ostří je snadné vyrobit strojově a většina uživatelů ho umí “nějak” udržovat. Konvexní výbrus nemá rovné plochy, ale jde do ostří po vypouklé křivce.

 

Díky tomuto tvaru je ostří silnější, ale zachovává si značnou jedovatost – hodí se tedy jak pro vyřezávání chlupatých dřívek, pastí, tak pro sekání či štípání. Toto ostří je doporučováno pro outdoor nože, je těžší ho strojově brousit a spousta lidí neví, jak se o takové ostří starat. Poslední bod je ale spíše pověrou, ono broušení konvexního ostří je ve své podstatě jen otázkou cviku.

 

Laminátová ocel VG10 je materiálem běžně používaným na nožích. Ve zkratce jde o kombinaci dvou druhů ocelí, kdy boky jsou vyrobeny z nerezových plátů, které jsou měkké a dodávají noži na odolnosti, kdežto střed je z tvrdé vanadio-molybdenové oceli, které ve finále tvoří trvanlivé ostří a celý nůž zpevňuje. Na lámacích testech došli ve Fallkinivenu ke zjištění, že malý nůž F1 udrží při páčení více než 100kg v tahu, větší modely i přes 200kg.

 

Konstrukce nože asi designově příliš nenadchne, ale svou jednoduchostí neposkytuje prostor žádným zbytečným přešlapům. Čepel je odolná a velmi pevná, takže zvládne i extrémní zacházení (batoning, páčení). Střenky z gumového Kratonu jsou velmi odolné a spolu se zdrsněním poskytují jistý úchop. Mnoha uživatelům se zdá rukojeť spíše pro menší ruku, a ačkoliv jsem s tímto názorem zpočátku souhlasil, musím říct, že jsem si již zvykl a Fallkniveny se mi drží pohodlně.

 

Na noži není příliš velká záštita, ani jiné prvky zlepšující manipulaci s nožem, takže se příliš nehodí například pro boj či silné bodání. Větší modely se budou hůře ovládat při detailních činnostech. Pokud se na práci soustředíte, není s úchopem problém, ale i tak se doporučuje používat jistící šňůrka kolem zápěstí. Výhodou je ostrá hranka na hřbetu čepele, která hází krásné jiskry z firesteelu.

 

Pouzdra jsou k nožům na výběr dvě. Jedno kožené, které je větší, nůž zakrývá celý a dá se nosit různě. To druhé je nové zytelové pouzdro, které je menší, má dvě pojistky, ale je navrženo pouze pro vertiální nošení na opasku. Je potom tedy na zvážení, zda neinvestovat do kydexového pouzdra od jiného výrobce.

 

Padělky, kopie, repliky

Majitelé firmy se nám svěřili s tím, že mají momentálně velký problém s paděláním jejich nožů na světových trzích. Ve chvíli, kdy se někdo přiživuje na slávě značky, která si svůj úspěch těžce vydřela, se umím do toho rozhořčení celkem snadno vcítit. Pokud to jou čínské kopie za 200,-Kč, kde lze rozeznat nižší kvalitu zpracování, není situace tak vážná. I nezkušený uživatel zvládne zhodnotit zda:

  • je cena úměrná tomu, co kupujete!
  • je na krabičce vyražen holografický znak s textem “Original”
  • je krabička zevnitř hnědá, nikoliv bílá
  • použitá ocel nese známky laminátování (přechod mezi vrstvami ocelí je viditelný, ať už na ostří, či na hrbětu)
  • výbrus na noži je konvexní (nikoliv plochý)

Kopie nože Fallkniven F1 z webu aliexpress.com

 

Problém nastává, pokud design Fallknivenu obšlehne tradiční výrobce nožů z evropského trhu (bez konvexního výbrusu, ale za stejnou cenu kolem 3 800,-Kč):

Kopie nože Fallkniven od ruské značky Kizlyar

 

Pro jistotu dodáváme, že výrobcem je značka “Kizlyar”, která nemá nic společného s “Kizlyar Supreme”, se kterou spolupracujeme – vedení KS sdílí náš názor na kopírování designu nožů.

 

Zavěrem

Co k tomu dodat? Snad jen to, že podle asijské mentality jde vlastně o prokazování úcty původnímu “vynálezci”. Každá kopie, která vznike, je důkazem, že nože Fallkniven jsou ve svém oboru opravdovými legendami a myslím, že o tom se brzy přesvědčíte i v našich recenzích 🙂 Sledujte nás, budeme je průběžně zveřejňovat.