Po TÉTO recenzi nože Marttiini Full Tang jsme kontaktovali ředitele firmy Marttiini a požádali ho o názor na tento dle nás vadný výrobek.

Dnes máte možnost si přečíst, jak to nakonec dopadlo.

 

Vybaven.cz:

“Dobrý den.

Nedávno jsme objednali jeden z vašich full tang nožů (350015 – Curly Birch).

Na první pohled toto není nůž, který bychom očekávali od slavné značky Marttiini. Mluvím pouze o kvalitě provedení, protože při rozbalení jsme byli tak těžce zklamáni, že jsme se nedostali k samotnému testování.

Recenze je v českém jazyce, takže zde Vám zasílám krátké shrnutí:

1) Konstrukce nože je křivá. Od rukojeti je čepel lehce ohnutá doleva a na jedné straně je čepel užší, což dělá nùž slabší. Pravděpodobně je to způsobeno silnějším obroušením na jedné straně.
2) Hrot nože není symetrický.
3) Rukojeť a dřevo nejsou řádně zpracované. Jsou zde viditelné vady ve tvarování dřeva.
4) Nůž byl absolutně tupý. Krájet něco tvrdšího než banán bylo téměř nemožné.
5) Konstrukce pouzdra je také špatná – jistící pásek by mohl být snadno přeříznut (pokud by tedy byl nůž nabroušený).

Jak je našim zvykem, chceme Vás poprosit o váš názor na tato zjištění a chceme Vám dát možnost poskytnout nám vyjádření z vaší strany, které bychom předložili našim fanouškům. Snažíme se být naprosto upřímní a jelikož je vaše značka na našem trhu dobře známá, snažíme se informovat naše čtenáře o kvalitě vašich výrobkù objektivně.

Nůž nabrousíme a otestujeme. Výsledky testů budou zveřejněny v druhé části recenze, kde také může být zveřejněno vaše vyjádření, pokud o to máte zájem.”

 

Marttiini.fi

“Omlouvám se, že odpovídám s takovým zpožděním, ale jsem stále v USA.

Prosím, podívejte se na mé komentáře pod vašimi poznámkami:

Na první pohled toto není nůž, který bychom očekávali od slavné značky Marttiini. Mluvím pouze o kvalitě provedení, protože při rozbalení jsme byli tak těžce zklamáni, že jsme se nedostali k samotnému testování.

Za to se omlouvám a souhlasím, že tento nůž značku Marttiini příliš dobře nereprezentuje. A to hned z několika důvodů, na které jste už poukázali.

 

Recenze je v českém jazyce, takže zde Vám zasílám krátké shrnutí:
1) Konstrukce nože je křivá. Od rukojeti je čepel lehce ohnutá doleva a na jedné straně je čepel užší, což dělá nùž slabší. Pravděpodobně je to způsobeno silnějším obroušením na jedné straně.

Máte naprostou pravdu a jsme si toho vědomi. Bohužel broušení této masivní konstrukce je velmi složité a náročné. I tak jsme ale ověřili, že konstrukce nemá žádné znatelnější slabiny, i když není úplné souměrná na obou stranách. Považujeme to spíše za kosmetickou vadu, která ale neohrozí uživatele.

 

2) Hrot nože není symetrický.

To je také pravda, ze stejného důvodu jako bod 1).

 

3) Rukojeť a dřevo nejsou řádně zpracované. Jsou zde viditelné vady ve tvarování dřeva.

S tímto se setkáváme u každého modelu, kde se stýká dřevo a kov na stejné úrovni a u malých nebo zahnutých součástek. Březové dřevo je velmi silné a když vysychá, má tendenci se kroutit.

 

4) Nůž byl absolutně tupý. Krájet něco tvrdšího než banán bylo téměř nemožné.

Tento nůž není broušen tak jako většina našich nožů, protože jak se zdá, lidé mají sklon s tímto nožem mlátit do dřeva nebo kostí. Tento nůž se tolik nepoužívá tam, kde je potřeba dobře nabroušené ostří s menším úhlem.

 

5) Konstrukce pouzdra je také špatná – jistící pásek by mohl být snadno přeříznut (pokud by byl nůž nabroušený).

Považujeme pouzdro za natolik bezpečné a zakrývající nůž, že i když je nůž těžký, tak nehrozí jeho vypadnutí.

 

Abychom zohlednili tyto „nedostatky“, snažili jsme se nastavit cenu tak, aby odpovídala kvalitě. Prodali jsme tisíce těchto nožů a obdrželi stížnosti pouze od dvou zákazníků. Doufám, že to objasňuje část problémů z naší strany.

Ale opravte mě prosím, pokud se mýlím.”

 

Samozřejmě jsme tuto odpověď nemohli považovat za akceptovatelnou. Otestovali jsme nůž přesně dle výše uvedeného popisu.

Pevné hovězí kosti jsme nesehnali, musela stačit alespoň tato malá morková:

 

Ale ani tu měkká nerezovka neustála:

 

Pak přišlo na řadu dřevo. Sekání:

 

Páčení:

 

A samozřejmě nemohl chybět ani batoning.

 

A zde je výsledek:

 

Znovu se tedy rozjel kolotoč mailů:

 

Vybaven.cz:

“Nejprve Vám chci poděkovat za vaši odpověď. Přestože jste odpověděl na všechny otázky, jsem dost zmaten. Mluvíte o značce Marttiini, která je známá pod hesly „vysoce kvalitní čepele a bezkonkurenční ostrost“ a „nejostřejší volba od roku 1928“ (citováno z marketingových materiálů) a poskytujete mi velmi kontroverzní odpovědi.

Rád bych vše uvedl na pravou míru: našim čtenářům poskytujeme naprosto pravdivé recenze outdoorového a armádního vybavení. Zcela pravdivě píšeme naše názory na to, jestli daný produkt stojí za to, aby si ho naši čtenáři koupili – nic víc.

Souhlasíte, že nůž nereprezentuje kvalitu výrobků Marttiini. Proč ho tedy později obhajujete?

Zákony fyziky říkají, že celek je tak silný, jako jeho nejslabší článek, a pokud na nůž vyvinete tlak, zlomí se přesně v tom bodě.

*Je to znatelné? Nejsem si jistý, ale rozhodně to není profesionální.

*Je broušení masivní konstrukce složité? Jiní výrobci to zvládají a myslel jsem si, že vy také. Pokud ne, tak je to problém.

Testy – Zkoušeli jsme s nožem některé základní úkony a konstrukce se nám zdá poměrně solidní. Líbí se mi obecný koncept tohoto nože a jistý úchop, který jsem při práci s ním měl. Nicméně si jsem jistý, že značka s vaší pověstí nemůže do světa vypustit nože s takovými chybami.

Špička čepele je nesymetrická – tvar V není perfektní, což znamená, že byl broušený nesouměrně. Brousit čepel je taky tak složité?

Možná jsem se špatně vyjádřil. Problém není v kroucení dřeva, ale opět v jeho konstrukci. Na některých místech je jasně viditelné, že bylo odebráno příliš mnoho kovu a mezera byla vyplněna lepidlem. Viz přiložené fotografie.

 

Pro nože vaší úrovně by mělo být standardem, že jsou dobře provedené a vyrobené ze dřeva, které už „nepracuje“. Hrany by měly být hladké, bez viditelných nesrovnalostí. Tyto chyby byly „opraveny“ pomocí lepidla, což bohužel působí dost amatérsky.

 

K tomu broušení – Tak to tedy ne. Nemůžete říct, že prodáváte nůž záměrně tupý, kvůli uživateli. Nevím o nikom, kdo by chtěl koupit tupý nůž. Do jakého úhlu je přesně nůž broušený? A pokud říkáte, že s tím nožem můžeme řezat kosti, jak se k nim ale máme dostat přes maso? Nepovažuji tento nůž za nůž pro těžkou práci, jako je třeba sekání stromů, takže nevidím důvod, proč bych ho měl považovat za sekeru. Přesto jsme ale vyzkoušeli navržené aktivity a výsledky potvrdily naše domněnky…

Test ukázal, že nerezová ocel je příliš měkká na to, aby byla použita k sekání kostí, dřeva nebo jiných tvrdších materiálů.

Podle mých zkušeností z terénu je tedy celý koncept nože špatný. Pokud jste tento nůž vyrobili na těžkou práci (což by naznačoval větší úhel ostří), tak jste vybrali špatný materiál a zároveň použili špatný typ výbrusu (konvexní by byl lepší než dutý). Pokud jste ale vybrali měkkou nerezovou ocel, není problém tento nůž označit za vhodný pro „normální“ práci a dát na něj dobře nabroušenou čepel, ne?

Několik seknutí do kostí zanechalo na ostří velmi nepěkné stopy, i když byl nůž použit s původním nabroušením, které by podle vašich slov mělo zabránit poškození nože.

Jak je vidět na naší fotce, pokud vytahujete nůž z pouzdra, ocitá se čepel v přímém kontaktu s pojistným páskem. Neříkám, že to je nebezpečné, ale že po nějakém čase začne nůž pojistný pásek rozřezávat. Otázkou je, jestli není nějaké lepší řešení, jak nůž v pouzdře zafixovat.

 

Nejsem si jistý, jestli vaši zákazníci nůž opravdu používají a proč si ho pořídili. Ale jak znám skutečné uživatele, tak ti by si stěžovali hodně, protože by očekávali něco zcela jiného – nůž který nemá jenom viset na zdi.

Omlouvám se, že je celý můj e-mail lehce ofenzivní, ale vaší odpovědi jsem rozuměl jako „Ano, prodáváme křivý a tupý nůž a tvrdíme, že to děláme pro zákazníka“. Tento přístup není správný a i vy musíte vidět, že tento nůž není v pořádku. Všechna uvedená vysvětlení, jako například proč není konstrukce nože rovná a proč není nůž nabroušený, by měla být řešena už ve fázi produkce nebo dokonce vytváření prototypu.

Ještě jednou děkuji za vaši aktivní účast. Doufám, že chápete, že se snažíme ukázat, co by mohlo být vylepšeno a poskytnout vám upřímné hodnocení vašich produktů. Jsme otevřeni jakékoliv účasti na odstranění těchto problémů nebo poskytnutí našeho názoru na vaše další produkty. Byli bychom velmi rádi, kdybyste uznali, že na vaší straně došlo k jistým chybám a podnikli jste patřičné kroky k odstranění těchto chyb do budoucna.”

 

Marttiini.fi:

“Děkuji za vaše zhodnocení a výsledky testů. Jsem rád, že vaše poznámky a komentáře jsou upřímné – nemám s tím žádný problém. Také souhlasím s tím, že musíte svým čtenářům popsat věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Myslím, že jste odvedl dobrou práci tím, že jste nám sdělil výsledky testů a řekl, co bychom měli zlepšit.

Ohledně mé předchozí odpovědi, nechci nijak bránit nebo „zdůvodňovat nižší kvalitu“, ale snažil jsem se vám vysvětlit důvody těchto problémů. Našim cílem je zachovat si nebo vylepšovat naši kvalitu, ale občas to zabere více času, než jsme původně doufali. Myslím, že bude lépe, když to nebudu dále rozebírat, to udělám koncem příštího týdne v továrně. To je nyní náš úkol – Vy jste ten váš splnili velmi dobře. 🙂 “

 

Vybaven.cz

“Děkuji za pochopení a pokorný přístup k celé záležitosti. Někteří lidé by šíleli a rozpoutali nesmyslné boje o jejich pravdu, takže jsem velmi rád, že dokážete přijmout naší zprávu a využít ji k vylepšení vašich produktů. Souhlasím, že vylepšení výrobních procesů je zdlouhavá a velmi náročná věc. Upřímně doufám, že vaši technici přijdou s řešením, které by nezvýšilo cenu nože a odstranilo některé z chyb, protože koncept nože má solidní potenciál.
Pokud si přejete, jsme otevřeni jakékoliv formě spolupráce – Jsem si jistý, že by značka Marttiini ocenila možnost vylepšit svou pozici na českém a slovenském trhu. Naše cílová skupina jsou lidé zaměření na outdoor a bushcraft, kde jsou nože nezbytným nástrojem. Navíc nemáme žádnou srovnatelnou konkurenci, takže pokud lidé hledají recenze, tak velmi pravděpodobně skončí na naší stránce. Pokud chcete, můžeme probrat možnost otestovat další nože z vaší produkce, včetně prototypù nebo novějšího modelu Full Tang Curly Birch, nebo napsat články o vašem výrobním procesu, novinkách atd. Zamyslete se nad mým návrhem a v případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Pokud vám to nevadí, znovu vás kontaktuji za tři týdny ohledně toho, jak se celá záležitost vyvíjí.”

 

Marttiini.fi

“Velmi děkuji za vaši zajímavou nabídku.
Využiji času, který jste mi dal na rozmyšlenou a později se vám ozvu.”

 

Takže prozatimní stav je následující. Ředitel firmy se vrací příští týden zpět do Finska a snad bude řešit, co dál. Po uběhnutí stanovených tří týdnů se opět ozveme a zkusíme zjistit, jak se celá věc vyřešila a jaký dopad měla naše recenze a následná komunikace. A možná z toho bude i dlouhodobější spolupráce. Čas ukáže. 🙂