Ano, v dnešní době, kdy nejlevnější alespoň trochu vybavený švýcarák Victorinox stojí kolem 700,- až 1000,-, nůž této firmy se dá sehnat i za stovku.

Jedná se o klasický Bundeswehr-Taschenmesser. Nůž který byl v miliónech kusů dodáván ještě před dvaceti lety německé armádě několika dodavateli. Mezi nimi byla i firma Victorinox. Tento nůž byl později nahrazen novější verzí a tyto staré kusy se pravidelně v Německu vyprodávají po krabicích. BW-Taschenmesser najdete v každém armyshopu, bazaru, starožitnictví atd. Třeba tento jsem si pořídil před týdnem za lidovou cenu 100,-Kč. Bylo tam i několik nožů jiných dodavatelů, ale ty jsem nebral. Kvalitní jsou samozřejmě všechny, ale když už kupovat klasický zavírák, tak ať je to Victorinox.

BW-Taschenmesser poznáte podle klasické slepice na střence. No a samozřejmě podle olivové barvy.

Na čepeli nože potřebujete mít tento nápis.

Po několika desítkách let na skladě jsou ty nože samozřejmě špinavé a ohmatané.

Avšak ani pilka, ani čepel nejsou jeté, je to vidět hned na první pohled.

Měkký plast však může být otlučen.

Pokud to někomu to vadí a chtěl by za pár korun úplně nový Victorinox, může při troše snahy vyměnit střenky za exotické dřevo či něco jiného. Třeba já tam asi zkusím nacpat mexické Ziricote.

Celkově se jedná o velmi příjemný zavíráček od firmy s mnohaletou historií. Bundeswehr-Taschenmesser je ideální pomocník do kapsy nebo jako první nůž pro vaše dítě. Za tu cenu ho může ztrácet jednou týdně a nebude to žádná rána pro váš rodinný rozpočet. Jsou známé také varianty obsahující kleště, pilník na nehty apod. Po chvilce hledání si jistě vybere každý.

POZOR: klasičtí fejkaři Miltec, MFH, FOX a další teď rozjeli svou výrobu kopií tohoto nože, které jsou méně kvalitní, předražené a nabízeny většinou internetových armyshopů. Neobjednávejte tyto nože přes internet, podívejte se na ně osobně. Když už volit, zda moderní kopii, nebo klasiku, byť třeba od jiných výrobců, než Victorinox, já osobně bych bral klasiku.